Kategoria: Spółka z o.o.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pobory podczas zwolnienia lekarskiego dla członka zarządu spółki z o.o.

Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 2018-06-29

Pełnię funkcję członka zarządu w spółce z o.o. (uchwała o powołaniu do zarządu). Przygotowuję się do operacji, po której mogę być na zwolnieniu lekarskim przez kilka miesięcy. Czy przysługuje mi prawo do otrzymywania dotychczasowych poborów podczas zwolnienia lekarskiego?

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna
Ok. Polecam w przyszłości gdy będę miał wątpliwości z pewnością skorzystam z porad.
Bartosz, 31 lat, geodeta
Rezygnuję , że swojego adwokata , który ma wąski zakres swoich usług , tutaj mam kompleksową pomoc w zakresie prawa . Zdecydowanie polecam!!!
Marcin, 46 lat
Rzeczowo i na temat. Polecam. Skożystam w przyszlosci.
Marek

Pełni Pan w spółce funkcję członka zarządu jedynie w oparciu o akt powołania i nie łączą Pana ze spółką żadne dodatkowe umowy, jak umowa o pracę, umowa-zlecenie, czy kontrakt menagerski. Otrzymywane przez Pana wynagrodzenie jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście. W takiej sytuacji od wynagrodzenia nie są odprowadzane składki ubezpieczeniowe, w tym składka chorobowa. Co za tym idzie, w razie choroby nie przysługuje Panu zasiłek chorobowy.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Osobną kwestią pozostaje wypłata samego wynagrodzenia. Ta regulowana jest od września 2016 r. bezpośrednio w Kodeksie spółek handlowych (K.s.h.), a precyzyjnie mówiąc w art. 203(1) K.s.h.:

„Art. 203(1). Uchwała wspólników może ustalać zasady wynagradzania członków zarządu, w szczególności maksymalną wysokość wynagrodzenia, przyznawania członkom zarządu prawa do świadczeń dodatkowych lub maksymalną wartość takich świadczeń. Wynagrodzenie członków zarządu zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innej umowy określa organ albo osoba powołana uchwałą zgromadzenia wspólników do zawarcia umowy z członkiem zarządu.”

Jak wynika z cytowanego przepisu, zasady wynagradzania członków zarządu mogą być w pierwszej kolejności zawarte w uchwale wspólników. Do niej należy zatem sięgnąć w celu precyzyjnego ustalenia uprawnień płacowych przysługujących członkowi zarządu. Ustawodawca pozostawił w tym względzie wspólnikom bardzo dużą swobodę, pozwalając nie tylko na ustalenie górnej granicy wynagrodzenia zasadniczego, ale także na przyznanie prawa do dodatkowych świadczeń. Oczywiście, w przypadku omawianego przepisu, mówimy jedynie o uprawnieniu wspólników do wydania przedmiotowej uchwały. Co za tym idzie, zasady przyznawania wynagrodzeń członkom zarządu mogą wynikać także z innych aktów (jeśli wspólnicy nie zdecydowali się skorzystać ze swojego uprawnienia), a przede wszystkim z samej umowy spółki.

Zasadą jest, iż wynagrodzenie członka zarządu wynika z wypełniania przez niego obowiązków członka zarządu, w tym przede wszystkim z obowiązku wskazanego w art. 201 § 1 K.s.h., czyli prowadzenia spraw spółki i reprezentowania jej na zewnątrz. W przypadku zaś, kiedy członek zarządu ze względu na stan zdrowia, lub z innych obiektywnych przyczyn nie jest w stanie sprawować swojej funkcji, wynagrodzenie nie przysługuje.

Oczywiście, zgodnie z zasadą swobody umów, kwestia ta może być inaczej uregulowana. Ale jeśli uchwała milczy na temat wynagrodzenia za czas niezdolności do pełnienia funkcji członka zarządu, to kluczowe znaczenie ma tu, w jaki sposób ukształtowana jest sama uchwała przyznająca prawo do wynagrodzenia. Jeśli uchwała stanowi, że wynagrodzenie przysługuje za zajmowanie stanowiska członka zarządu (czyli przesłanka jest stricte formalna), to powinno być ono wypłacane niezależnie od wykonywanych przez Pana czynności. Jeśli natomiast z uchwały wynika (co bardziej prawdopodobne), że wynagrodzenie przysługuje za pełnienie funkcji członka zarządu, to obawiam się, że w okresie, kiedy nie będzie Pan w stanie owej funkcji wypełniać, wynagrodzenie nie będzie należne.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}