Kategoria: Spółka z o.o.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wskazanie działalności dominującej w spółce z o.o.

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-01-27

W umowie spółki z o.o. w zakresie działalności mam wpisane między innymi PKD 62. Mamy tam jeszcze oczywiście dużo innych PKD. Aktualnie przy okazji składania dowolnego wniosku do KRS istnieje obowiązek wskazania działalności dominującej i wskazania 9 głównych działalności. Czy mogę bez dokonywania zmiany umowy spółki złożyć wniosek wskazujący działalność dominującą jako 62.20.Z, pomimo że w umowie mamy tylko PKD 62?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna
Ok. Polecam w przyszłości gdy będę miał wątpliwości z pewnością skorzystam z porad.
Bartosz, 31 lat, geodeta
Rezygnuję , że swojego adwokata , który ma wąski zakres swoich usług , tutaj mam kompleksową pomoc w zakresie prawa . Zdecydowanie polecam!!!
Marcin, 46 lat
Rzeczowo i na temat. Polecam. Skożystam w przyszlosci.
Marek
Terminowo prosto merytorycznie czuję że to odpowiedź na MOJE pytanie a nie \"gotowiec\"
Małgorzata, 56 lat, Menedżer

Poniżej postaram się Panu wyjaśnić poruszoną w pytaniu kwestię, choć od razu muszę Pana poinformować, że różna była praktyka w różnych sądach, a nawet wśród referendarzy w tym samym wydziale, dlatego jeżeli ma Pan w umowie spółki wpisany jakiś przedmiot działalność z PKD na poziomie podklasy – dowolny to czasem najlepiej ten wskazać jako przedmiot działalności przeważającej, to i tak nie ma żadnego przełożenia na rzeczywistość, służy jedynie celom statystycznym.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Generalnie art. 40 pkt 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym stanowi, że w dziale 3 rejestru przedsiębiorców zamieszcza się następujące dane przedmiot działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – nie więcej niż dziesięć pozycji, w tym jeden przedmiot przeważającej działalności na poziomie podklasy, z tym że w przypadku oddziałów przedsiębiorców zagranicznych, głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń oraz głównych oddziałów zagranicznych zakładów reasekuracji przedmiot działalności i przedmiot przeważającej działalności określa się dla oddziału.

Uregulowań bardziej szczegółowych jest brak.

W nauce prawa podnosi się, że przedmiot działalności wskazany we wniosku nie może różnić się od przedmiotu działalności określonego w umowie lub statucie, nie musi jednakże stanowić jego dosłownego powtórzenia (tak. np. A. Michnik w Komentarzu do ustawy o KRS, Komentarz LEX 2013). Oznacza to tym samym, że można wybrać jeden numer na poziomie podklasy z działów, które ma Pan wpisane w umowie spółki. Chodzi tylko o to żeby numer na poziomie podklasy mieścił się w dziale z umowy, a nie np. wykraczał poza wpisany w umowie przedmiot działalności. Wprowadzenie obowiązku wpisu działalności przeważającej nie ma bowiem na celu jakiejkolwiek modyfikacji przedmiotu działalności, to następuje bowiem dopiero poprzez zmianę umowy spółki.

Chodzi tylko o to, że wpisując jeden numer na poziomie podklasy, dobrze też określić nazwę, czyli np. jeśli w umowie ma Pan wpisany przedmiot działalności symbol 45. 1 HANDEL HURTOWY I DETALICZNY POJAZDAMI SAMOCHODOWYMI Z WYŁĄCZENIEM MOTOCYKLI, a np. jako symbol działalności przeważającej chciałby Pan wpisać 45.19.Z, to należy słownie opisać, zgodnie z brzmieniem ustawy o polskiej klasyfikacji gospodarczej, SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA POZOSTAŁYCH POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH Z WYŁĄCZENIEM MOTOCYKLI.

Choć, tak jak wspomniałam, praktyka bywała różna, to jak najbardziej taki wpis jest podstawowy, bo mieści się w ramach działalności gospodarczej określonej umową. I odpowiadając już konkretnie na Pana pytanie – uważam, że taki wpis jest dopuszczalny i poprawny.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}