• Data: 2025-02-18 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Posiadam spółkę z o.o., ma ona dwóch wspólników i jednego członka zarządu. Spółka jest przeznaczona do sprzedaży. Założona została przez S24. Na co zwrócić uwagę przy sprzedaży spółki, żeby nie zostać oszukanym lub wykorzystanym przez kupującego? Jak sprawnie sprzedać spółkę przez S24 i co zrobić krok po kroku, żeby mieć czystą sytuację? Spółka mała, kapitał 5000 zł, obroty roczne około 90 tys. złotych.
Uprzejmie wskazuję, że podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na pytanie jest ustawa z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2024 r., poz. 18). Zgodnie z art. 1571 przedmiotowej ustawy „Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być zawarta również przy wykorzystaniu wzorca umowy” (§ 1). Nadto na podstawie § 2 „Zawarcie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy wymaga wypełnienia formularza umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym i opatrzenia umowy kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym”. Istotny jest § 5, który stanowi, że „Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, wzorzec umowy oraz wzorzec uchwały zmieniającej umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także wzorce innych uchwał i czynności wykonywanych w systemie teleinformatycznym, mając na względzie potrzebę ułatwienia zakładania spółek, zapewnienia sprawności postępowania przy ich zakładaniu oraz sprawności postępowania sądowego w przedmiocie ich rejestracji, wdrożenia ułatwień w ich funkcjonowaniu, a także konieczność zapewnienia bezpieczeństwa i pewności obrotu gospodarczego”.
Takim aktem wykonawczym jest aktualnie Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 stycznia 2015 r. w sprawie określenia wzorców dotyczących spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnionych w systemie teleinformatycznym (Dz.U. z 2019 r., poz. 1483). W załączniku nr 7 do przedmiotowego rozporządzenia określono wzór umowy zbycia udziałów, który przedstawia się następująco:
WZORZEC UMOWY ZBYCIA UDZIAŁÓW W SPÓŁCE Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Umowa zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Zbywca ………………………………………………………………………………………
oświadcza, że zbywa należące do niego ………… udziały / udziałów w spółce z ograniczoną
odpowiedzialnością ……………………………
o łącznej wartości nominalnej …………… (słownie: ………………) za cenę
………………… (słownie: …………………………) a
nabywca …………………………………
oświadcza, że nabywa te udziały za wskazaną cenę.
Podpisy:
Zbywca …………
Nabywca ……………
Nie jest to skomplikowany wzór. Trzeba zawrzeć taką umowę właśnie poprzez portal S24, zaznaczając i wypełniając odpowiednie pola. To, na co trzeba zwrócić uwagę, to czy w umowie spółki zastrzeżono zgodę spółki na zbycie udziałów, czy jest zastrzeżone prawo pierwokupu. Jeżeli tak, to przed zawarciem umowy sprzedaży należy wykonać właśnie te czynności, tj. podjąć uchwałę zezwalającą na sprzedaż udziałów.
Z punktu widzenia sprzedających tak naprawdę najistotniejsze jest to, czy kupujący jest osobą wypłacalną i czy faktycznie umówione środki z tytułu nabycia udziałów będą zapłacone. Także w tym zakresie z punktu widzenia Pana jako sprzedającego najistotniejsze jest sprawdzenie kontrahenta.
Zazwyczaj nie praktykuje się w umowach niejako zakreślania przyszłości spółki, czyli wskazywania celów dalszego działania spółki. Zatem w Państwa interesie jest tylko dokładne sprawdzenie kontrahenta pod kątem właśnie wypłacalności.
Zatem jeśli chodzi o poszczególne kroki to:
1) należy sprawdzić w umowie spółki, jakie wymogi trzeba spełnić, aby sprzedać udziały, np. podjęcie uchwały o zgodzie na sprzedaż udziałów, brak wykonania prawa pierwokupu;
2) trzeba sprawdzić kontrahenta – wpisy w CEDIG/KRS, opinie w internecie, giełdy wierzytelności (czy nie jest dłużnikiem);
3) należy zawrzeć umowę sprzedaży na podstawie wzorca przez S24.
Takie postępowanie będzie najszybsze.
Sprzedaż udziałów przez wspólnika mniejszościowego
Jan Kowalski, posiadający 20% udziałów w spółce z o.o., postanowił sprzedać swoje udziały Piotrowi Nowakowi. W umowie spółki zaznaczano, że aby sprzedać udziały, należy uzyskać zgodę zgromadzenia wspólników. Jan w pierwszej kolejności złożył wniosek o podjęcie uchwały przez zgromadzenie wspólników. Uchwała została przyjęta większością głosów. Jan sprawdził Piotra w KRS i upewnił się, że jest osobą wypłacalną, po czym zawarł z nim umowę sprzedaży.
Sprzedaż udziałów większościowych z dodatkowym wymogiem pierwokupu
Anna Wiśniewska, posiadająca 80% udziałów w spółce z o.o., chciała sprzedać je swojemu partnerowi biznesowemu. W umowie spółki zawarto prawo pierwokupu na rzecz pozostałych wspólników. Anna poinformowała pozostałych wspólników o zamiarze sprzedaży, ale żaden z nich nie wyraził zainteresowania. Następnie Anna sprawdziła wiarygodność kontrahenta w internecie i na giełdach wierzytelności. Po dopełnieniu formalności zawarła umowę sprzedaży za pomocą wzorca dostępnego na portalu S24, zgodnie z wymogami formalnymi.
Sprzedaż udziałów przez system teleinformatyczny bez dodatkowych formalności
Marcin Zieliński, właściciel jednoosobowej sp. z o.o., zdecydował się na sprzedaż wszystkich udziałów Karolinie Kwiatkowskiej. W umowie spółki nie wskazano konieczności uzyskania zgody na zbycie udziałów ani prawa pierwokupu. Marcin i Karolina przygotowali umowę sprzedaży na portalu S24, wypełnili formularz wzorca i podpisali go kwalifikowanymi podpisami elektronicznymi. Nie musieli dopełniać dodatkowych formalności, dlatego transakcja przebiegła sprawnie, a udziały zostały przeniesione w ciągu jednego dnia.
Artykuł omawia zasady sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Podkreśla konieczność sprawdzenia zapisów umowy spółki, a także wiarygodności kontrahenta. Proces sprzedaży udziałów może być zrealizowany w systemie teleinformatycznym S24, przy użyciu dostępnego tam wzorca umowy, co upraszcza i przyspiesza całą procedurę.
Jeśli planujesz sprzedaż udziałów w spółce z o.o. i chcesz mieć pewność, że cała procedura przebiegnie zgodnie z prawem, skorzystaj z naszych porad prawnych online. Pomożemy Ci w dokładnym sprawdzeniu zapisów umowy spółki, objaśnimy obowiązujące przepisy oraz wskażemy, co należy zrobić, aby skutecznie zbyć udziały. Nie czekaj – już dziś opisz nam swoją sprawę w formularzu umieszczonym pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych - Dz.U. 2000 nr 94 poz. 1037
2. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 stycznia 2015 r. w sprawie określenia wzorców dotyczących spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnionych w systemie teleinformatycznym - Dz.U. 2019 poz. 1483
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika