Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Działalność w Polsce i świadczenie usług w Szwecji

Wioleta Biel • Opublikowane: 2016-03-02

Posiadam własną działalność w Polsce, ale świadczę usługi na terenie Szwecji. Pracuję tam przez 6 tygodni, następnie mam dwa tygodnie odpoczynku w Polsce, i tak w kółko. Faktury z VAT 0% za wykonane prace wystawiam jako firma zarejestrowana w Polsce. Na fakturze wpisuję miejsce wystawienia: Sztokholm. Doszły do mnie słuchy, że ludzie pracujący na podobnych zasadach płacą duże kary i podatki w szwedzkim urzędzie skarbowym, jeżeli przekroczyli dozwolonych 183 dni pracy w Szwecji w roku rozliczeniowym. Proszę o wyjaśnienie tego problemu. Czy mogę dalej tak pracować bez ryzyka ze strony urzędów skarbowych Szwecji. Z pewnością szwedzka firma mnie nie zatrudni, bo tak jest dla nich taniej – nie płacą podatków jak za pracownika szwedzkiego.

Wioleta Biel

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna
Ok. Polecam w przyszłości gdy będę miał wątpliwości z pewnością skorzystam z porad.
Bartosz, 31 lat, geodeta
Rezygnuję , że swojego adwokata , który ma wąski zakres swoich usług , tutaj mam kompleksową pomoc w zakresie prawa . Zdecydowanie polecam!!!
Marcin, 46 lat
Rzeczowo i na temat. Polecam. Skożystam w przyszlosci.
Marek
Terminowo prosto merytorycznie czuję że to odpowiedź na MOJE pytanie a nie \"gotowiec\"
Małgorzata, 56 lat, Menedżer

Międzynarodowe prawo podatkowe przewiduje okres 183 dni jako taki, w którym dany podatnik nabywa tzw. rezydencję podatkową w danym kraju. Oznacza to zazwyczaj, iż dany podatnik powinien w danym kraju rozliczać się z podatków jak każdy inny obywatel w tym kraju.

Innym warunkiem determinującym nabycie tzw. rezydencji podatkowej w danym kraju jest tzw. ośrodek interesów życiowych. Oznacza to, że ma Pan rezydencję podatkowa w tym kraju, w którym posiada Pan rodzinę, dom, przyjaciół itp.

Zatem w mojej ocenie może Pan nadal twierdzić, że jest Pan polskim rezydentem podatkowym, jednak ze względu na to że w pewnym stopniu na stałe i w sposób ciągły pracuje Pan na terytorium Szwecji, powinien Pan zarejestrować się w Szwecji co najmniej jako podatnik VAT i wystawiać faktury ze szwedzką stawką VAT. To jednak może wiązać się z tym, że szwedzki urząd skarbowy stwierdzi, iż z podatku dochodowego też powinien Pan odprowadzić podatek dochodowy w Szwecji od tych dochodów, których źródłem jest Szwecja. Wtedy będą miały zastosowanie umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania, co za tym idzie, będzie Pan rozliczał się w Szwecji a raportował to w Polsce.

Kryteria, o których mówiłam w perspektywie nabywania rezydencji podatkowej, nie sprawiają, że jeżeli posiada Pan rodzinę w Polsce w ogóle nie powinien Pan się rozliczać w Szwecji.

Rzecz jasna może się Pan spotkać z innym podejściem, jednak z mojego doświadczenia wynika, iż istnieje duże prawdopodobieństwo, że powinien Pan zarejestrować firmę na VAT w Szwecji (co najmniej na VAT).

Istnieje jeszcze jedno ryzyko – ZUS. Rekomenduje wystąpienie do ZUS w sprawie ustalenia prawidłowego ustawodawstwa dla obowiązków składkowych.

Poruszana przez Pana sprawa jest bardzo skomplikowana, bowiem wchodzą tu w grę zarówno umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, ale i również unijne Dyrektywy VAT.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}