Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Działalność w Polsce i świadczenie usług w Szwecji

Wioleta Biel • Opublikowane: 2016-03-02

Posiadam własną działalność w Polsce, ale świadczę usługi na terenie Szwecji. Pracuję tam przez 6 tygodni, następnie mam dwa tygodnie odpoczynku w Polsce, i tak w kółko. Faktury z VAT 0% za wykonane prace wystawiam jako firma zarejestrowana w Polsce. Na fakturze wpisuję miejsce wystawienia: Sztokholm. Doszły do mnie słuchy, że ludzie pracujący na podobnych zasadach płacą duże kary i podatki w szwedzkim urzędzie skarbowym, jeżeli przekroczyli dozwolonych 183 dni pracy w Szwecji w roku rozliczeniowym. Proszę o wyjaśnienie tego problemu. Czy mogę dalej tak pracować bez ryzyka ze strony urzędów skarbowych Szwecji. Z pewnością szwedzka firma mnie nie zatrudni, bo tak jest dla nich taniej – nie płacą podatków jak za pracownika szwedzkiego.

Wioleta Biel

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Międzynarodowe prawo podatkowe przewiduje okres 183 dni jako taki, w którym dany podatnik nabywa tzw. rezydencję podatkową w danym kraju. Oznacza to zazwyczaj, iż dany podatnik powinien w danym kraju rozliczać się z podatków jak każdy inny obywatel w tym kraju.

Innym warunkiem determinującym nabycie tzw. rezydencji podatkowej w danym kraju jest tzw. ośrodek interesów życiowych. Oznacza to, że ma Pan rezydencję podatkowa w tym kraju, w którym posiada Pan rodzinę, dom, przyjaciół itp.

Zatem w mojej ocenie może Pan nadal twierdzić, że jest Pan polskim rezydentem podatkowym, jednak ze względu na to że w pewnym stopniu na stałe i w sposób ciągły pracuje Pan na terytorium Szwecji, powinien Pan zarejestrować się w Szwecji co najmniej jako podatnik VAT i wystawiać faktury ze szwedzką stawką VAT. To jednak może wiązać się z tym, że szwedzki urząd skarbowy stwierdzi, iż z podatku dochodowego też powinien Pan odprowadzić podatek dochodowy w Szwecji od tych dochodów, których źródłem jest Szwecja. Wtedy będą miały zastosowanie umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania, co za tym idzie, będzie Pan rozliczał się w Szwecji a raportował to w Polsce.

Kryteria, o których mówiłam w perspektywie nabywania rezydencji podatkowej, nie sprawiają, że jeżeli posiada Pan rodzinę w Polsce w ogóle nie powinien Pan się rozliczać w Szwecji.

Rzecz jasna może się Pan spotkać z innym podejściem, jednak z mojego doświadczenia wynika, iż istnieje duże prawdopodobieństwo, że powinien Pan zarejestrować firmę na VAT w Szwecji (co najmniej na VAT).

Istnieje jeszcze jedno ryzyko – ZUS. Rekomenduje wystąpienie do ZUS w sprawie ustalenia prawidłowego ustawodawstwa dla obowiązków składkowych.

Poruszana przez Pana sprawa jest bardzo skomplikowana, bowiem wchodzą tu w grę zarówno umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, ale i również unijne Dyrektywy VAT.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przekazanie firmy synowi

Jak korzystnie przekazać firmę synowi? Konkretnie jest to działalność gospodarcza, w której zatrudniam 5 osób. Syn będzie ją prowadził, wykonując...

Sprzedaż słodyczy w szkole

Z związku z ustawa, która zakazała sklepikom szkolnym sprzedaży słodyczy itp., wpadłem na pomysł z kolegami z liceum, aby samemu kupować owe...

Zerowy przychód, ale brak wyrejestrowania działalności

W 2011 r. przestałam prowadzić działalność. Od tej pory mam zerowy dochód. Nie wyrejestrowałam jednak firmy. Czy możliwe jest teraz dokonanie...

Czy sprzedaż grafiki musi być w ramach działalności?

Czy biznes polegający na sprzedaży animacji, obiektów 3D oraz tekstur w wirtualnych grach komputerowych podlega rejestracji gospodarczej...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}