Kategoria: Spółka akcyjna

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką akcyjną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynagrodzenie za pracę w spółce członka rady nadzorczej

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-02-05

Czy członek rady nadzorczej spółki akcyjnej może bez żadnych ograniczań otrzymywać wynagrodzenie z tej spółki za świadczoną pracę (etat, umowa-zlecenie lub o dzieło)? Za udział w pracach rady nadzorczej nie otrzymuje wynagrodzenia.

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna
Ok. Polecam w przyszłości gdy będę miał wątpliwości z pewnością skorzystam z porad.
Bartosz, 31 lat, geodeta
Rezygnuję , że swojego adwokata , który ma wąski zakres swoich usług , tutaj mam kompleksową pomoc w zakresie prawa . Zdecydowanie polecam!!!
Marcin, 46 lat
Rzeczowo i na temat. Polecam. Skożystam w przyszlosci.
Marek
Terminowo prosto merytorycznie czuję że to odpowiedź na MOJE pytanie a nie \"gotowiec\"
Małgorzata, 56 lat, Menedżer

Rozumiem, że interesuje Pana analiza sytuacji ,w której oprócz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej będzie Pan dodatkowo zatrudniony w spółce w oparciu o umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną. W tym miejscu należy wskazać na przepisy Kodeksu spółek handlowych dotyczące możliwości zatrudniania. W pierwszej kolejności pragnę zwrócić uwagę na treść art. 387. Zgodnie z tym przepisem członek zarządu, prokurent, likwidator, kierownik oddziału lub zakładu oraz zatrudniony w spółce główny księgowy, radca prawny lub adwokat nie może być jednocześnie członkiem rady nadzorczej. Przepis stosuje się również do innych osób, które podlegają bezpośrednio członkowi zarządu albo likwidatorowi. W praktyce znaczne problemy powoduje ostatnie zdanie cytowanego przepisu. O tym, czy mamy do czynienia z bezpośrednim podporządkowaniem członkowi zarządu, decydują warunki zatrudnienia i regulamin organizacyjny.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Na podstawie powyższych przepisów można stwierdzić, że możliwe jest pełnienie funkcji członka zarządu oraz zatrudnienie na podstawie umowy w spółce akcyjnej o ile dana osoba nie podlega bezpośrednio członkowi zarządu.

 

Art. 392 § 1 przewiduje, że członkom rady nadzorczej spółki akcyjnej może zostać przyznane wynagrodzenie. Mowa tu o wynagrodzeniu odrębnym od wynagrodzenia ze stosunku pracy. Jest to szczególne wynagrodzenie ze stosunku prawnego łączącego członka rady ze spółką. Jeśli więc członek jest zatrudniony na stanowisku niepowiązanym ze sprawowanym mandatem, to istnieje podstawa do przyznania członkowi dodatkowego wynagrodzenia. Wysokość tego wynagrodzenia musi być określona w statucie spółki lub uchwale walnego zgromadzenia. Przepis ten również wskazuje, iż istnieje możliwość pozostawania w zatrudnieniu w spółce na podstawie umowy oraz dodatkowego pełnienia funkcji członka rady nadzorczej.

 

W przypadku odpłatnego pełnienia funkcji członka rady otrzymany dochód musiałby zostać opodatkowany podatkiem dochodowym – jako przychód z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt. 7 ustawy o PIT), zaś otrzymane wynagrodzenie stanowiłoby podstawę do naliczania składek.

 

Nie ma przy tym znaczenia, czy członkowie ww. organów osoby prawnej jednocześnie posiadają inny tytuł do tych ubezpieczeń (np. w związku z umową o pracę) albo mają ustalone prawo do emerytury lub renty. Wynika to z przepisów art. 6 ust. 1 pkt 22 i art. 9 ust. 4 i ust. 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

 

Ponadto członkowie rady nadzorczej podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego na zasadach określonych w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

 

W konsekwencji od wynagrodzenia wypłacanego członkowi rady nadzorczej (bez względu na wysokość tego wynagrodzenia i sposób opodatkowania podatkiem dochodowym) spółka powinna potrącać i przekazywać do ZUS-u składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne tej osoby.

 

Z uwagi jednak na fakt, że nie otrzymuje Pan wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka rady, powyższe przepisy nie mają zastosowania. W momencie nawiązania dodatkowego stosunku pracy na podstawie umowy o pracę lub umowy-zlecenia będzie Pan podlegał opodatkowaniu oraz oskładkowaniu na zasadach ogólnych.

 

Na marginesie dodać mogę, że na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących m.in. w skład rad nadzorczych. Kosztem podatkowym są jednak wynagrodzenia wypłacane z tytułu pełnionych funkcji. Tak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowych od osób prawnych. A zatem wypłacając członkowi rady nadzorczej wynagrodzenie z tytułu pełnionej funkcji, podmiot wypłacający to wynagrodzenie może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Kosztem podatkowym spółki akcyjnej jest również wypłacane wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką akcyjną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}