Reklama nierejestrowanej działalności

• Autor: Michał Berliński

Moje pytanie dotyczy działalności nierejestrowanej. Co z kwestią reklamy – strony www, plakatów, ulotek?… Czy można stosować takie reklamy? W ustawie jest podane kryterium przychodu, więc rozumiem, że jeśli ten przychód nie zostanie przekroczony, to urząd nie może mnie zmusić do rejestracji działalności?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Reklama nierejestrowanej działalności

Działalność nierejestrowana i jej cechy

Pojęcie działalności nieewidencjonowanej stanowi coś nowego w polskim systemie prawnym. Działalność taka, jak wyraźnie stanowi komentowany przepis, nie jest działalnością gospodarczą, tym samym ustawodawca przewidział przy tym, że nie znajdą do niej zastosowania pozostałe przepisy Prawa przedsiębiorców, które odnoszą się do prowadzenia działalności gospodarczej. W szczególności podmiot wykonujący taką działalność nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4. Działalność ta zarezerwowana jest dla osób fizycznych, posiadających pełną zdolność do czynności cywilnoprawnych, co jest bardzo istotne. Osoba fizyczna wykonująca działalność nieewidencjonowaną może być tym samym uznana za przedsiębiorcę w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (o ile spełnia stosowne przesłanki wynikające z Kodeksu cywilnego), zobowiązanego do przestrzegania przepisów Kodeksu cywilnego adresowanych do przedsiębiorców, w tym przepisów wiążących przedsiębiorców w relacjach z konsumentami. W związku z tym, iż działalność nierejestrowana nie jest działalnością gospodarczą, osoba ją prowadząca nie odprowadza okresowych (miesięcznych lub kwartalnych) zaliczek na podatek dochodowy. Nie ma jednak mowy o reklamie działalności.

Zobacz też: Praca w Szwecji na własnej działalności

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przychód z działalności nierejestrowanej

Kolejną przesłanką, niezbędną do uznania danej aktywności za działalność nieewidencjonowaną, jest należny przychód, który nie może przekraczać w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z 10.10.2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę . Podkreślenia wymaga, że przez należny przychód rozumie się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Ustawodawca wyłącza z nich jedynie wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przychód w rozumieniu tego przepisu został więc zdefiniowany w sposób analogiczny do art. 14 ust. 1 ustawy o PIT stanowiącego, że za przychód uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont, a u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Osiągnięte przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia działalności nierejestrowanej podatnik wykazuje w zeznaniu rocznym PIT-36 w części „Inne źródła”. Przychody te są bowiem opodatkowane wg skali podatkowej (18%, 32%).

Limit działalności nierejestrowej w 2019 r. to 1125,00 zł miesięcznie – ponieważ minimalne wynagrodzenie wynosi 2250 zł, a limit jest obliczany właśnie do niego.

Możliwość stosowania reklamy w działalności nierejestrowanej

Dlatego też analizując ustawę, nie widzę jest innych przeciwwskazań do prowadzenia tej działalności, poza tym, że oczywiście nie można prowadzić działalności koncesjonowanej jak np. sprzedaż węgla czy też alkoholu. Przepisy nie przewidują żadnych ograniczeń dla formy reklamy. Jedyne, o czym należy pamiętać, to wyżej opisany limit przychodowy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Michał Berliński

O autorze: Michał Berliński

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Studia ukończył w 2015 roku obroną pracy magisterskiej w Katedrze Prawa Pracy o temacie „Zakaz konkurencji w trakcie i po ustaniu stosunku pracy”. Podczas studiów praktykował w kancelariach adwokackich i radcowskich oraz w prokuraturze, udzielał również porad prawnych w Uniwersyteckiej Poradni Prawnej głównie z zakresu prawa cywilnego oraz rodzinnego. Ukończył aplikację komorniczą w Izbie Komorniczej przy Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. W 2018 roku uzyskał pozytywny wynik z egzaminu komorniczego i został powołany na stanowisko asesora komorniczego przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Nieprzerwanie od 2015 roku pracuje jako asystent komornika, aplikant, a teraz jako asesor komorniczy i kierownik kancelarii. W 2018 roku ukończył także projekt edukacyjny „Pracownia Liderów Prawa” – program naukowy pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości. Specjalizuje się głównie w prawie cywilnym, rodzinnym, postępowaniu cywilnym oraz egzekucyjnym. Interesuje się również prawem pracy, nieruchomości i ich obrotem, a także prawem nowych technologii i rynkiem e-commerce.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »