Odmowa sprzedaży towaru przez dystrybutora

• Autor: Katarzyna Siwiec

Prowadzę działalność w zakresie sprzedaży towarów dziecięcych w trzech sklepach stacjonarnych. Mam problem z pewną firmą – wyłącznym dystrybutorem na Polskę. Handlowiec odmawia nam sprzedaży towaru, twierdząc, że w okolicy już ma sklep, który sprzedaje ich towar. Nam bardzo na tym towarze zależy, klienci dopytują o niego, ściągamy go z innych sklepów. Czy odmowa sprzedaży towaru przez dystrybutora jest zgodna z prawem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odmowa sprzedaży towaru przez dystrybutora

Wyłączny dystrybutor na Polskę nie chce sprzedać towaru danemu przedsiębiorcy

Nie ma zakazu nabywania towarów w taki sposób, jak Pani to robi, jeżeli tylko ktoś chce Pani towar sprzedać, a Pani chce go kupić, nie ma wówczas żadnych przeciwwskazań. Natomiast niestety trudno będzie Pani zmusić tę firmę do sprzedaży Pani towarów, jeżeli ona tego nie chce, zwłaszcza jeżeli są związani ze wspomnianym sklepem umową wyłączności.

Zgodnie z treścią art. 550 Kodeksu cywilnego jeżeli w umowie sprzedaży zastrzeżona została na rzecz kupującego wyłączność bądź w ten sposób, że sprzedawca nie będzie dostarczał rzeczy określonego rodzaju innym osobom, bądź też w ten sposób, że kupujący będzie jedynym odprzedawcą zakupionych rzeczy na oznaczonym obszarze, sprzedawca nie może w zakresie, w którym wyłączność została zastrzeżona, ani bezpośrednio, ani pośrednio zawierać umów sprzedaży, które mogłyby naruszyć wyłączność przysługującą kupującemu.

Skutkiem naruszenia tego przepisu, jeżeli w umowie pomiędzy tymi 2 podmiotami jest takie zastrzeżenie, jest odpowiedzialność odszkodowawcza kontraktowa sprzedawcy, która powstanie, jeśli naruszy bezpośrednio lub pośrednio wyłączność kupującego, poprzez zawarcie umów sprzedaży z innymi podmiotami. To natomiast Pani nie dotyczy w tym sensie, że taki obowiązek nie ciąży na Pani i Pani nie wiąże.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy można zmusić sprzedawcę do sprzedania swoich produktów?

Natomiast tak, jak wspomniałam, jeżeli sprzedawca nie chce Pani sprzedawać towarów, nie ma możliwości wymuszenia tego na nim. Jest w zasadzie tylko jeden wyjątek, a mianowicie wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży. Wówczas mogłaby Pani oświadczyć sprzedawcy, że rzecz nabywa i w zasadzie doszłoby do zawarcia umowy. W innym przypadku można jedynie spróbować nakłonić sprzedawcę do sprzedaży właśnie Pani, może Pani np. zaoferować nieco wyższą cenę zakupu niż ten inny sklep, może tego rodzaju argumentem podziała na przedsiębiorcę.

Przykro mi bardzo, ale nie widzę innego sposobu, w szczególności możliwości zmuszenia sprzedawcy do sprzedaży Pani produktów, które ma w swojej ofercie handlowej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Katarzyna Siwiec

O autorze: Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »