Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa sprzedaży towaru przez dystrybutora

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-02-19

Prowadzę działalność w zakresie sprzedaży towarów dziecięcych w trzech sklepach stacjonarnych. Mam problem z pewną firmą – wyłącznym dystrybutorem na Polskę. Handlowiec odmawia nam sprzedaży towaru, twierdząc, że w okolicy już ma sklep, który sprzedaje ich towar. Nam bardzo na tym towarze zależy, klienci dopytują o niego, ściągamy go z innych sklepów. Czy odmowa sprzedaży towaru przez dystrybutora jest zgodna z prawem?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna
Ok. Polecam w przyszłości gdy będę miał wątpliwości z pewnością skorzystam z porad.
Bartosz, 31 lat, geodeta
Rezygnuję , że swojego adwokata , który ma wąski zakres swoich usług , tutaj mam kompleksową pomoc w zakresie prawa . Zdecydowanie polecam!!!
Marcin, 46 lat
Rzeczowo i na temat. Polecam. Skożystam w przyszlosci.
Marek
Terminowo prosto merytorycznie czuję że to odpowiedź na MOJE pytanie a nie \"gotowiec\"
Małgorzata, 56 lat, Menedżer

Nie ma zakazu nabywania towarów w taki sposób, jak Pani to robi, jeżeli tylko ktoś chce Pani towar sprzedać, a Pani chce go kupić, nie ma wówczas żadnych przeciwwskazań. Natomiast niestety trudno będzie Pani zmusić tę firmę do sprzedaży Pani towarów, jeżeli ona tego nie chce, zwłaszcza jeżeli są związani ze wspomnianym sklepem umową wyłączności.

Zgodnie z treścią art. 550 Kodeksu cywilnego jeżeli w umowie sprzedaży zastrzeżona została na rzecz kupującego wyłączność bądź w ten sposób, że sprzedawca nie będzie dostarczał rzeczy określonego rodzaju innym osobom, bądź też w ten sposób, że kupujący będzie jedynym odprzedawcą zakupionych rzeczy na oznaczonym obszarze, sprzedawca nie może w zakresie, w którym wyłączność została zastrzeżona, ani bezpośrednio, ani pośrednio zawierać umów sprzedaży, które mogłyby naruszyć wyłączność przysługującą kupującemu.

Skutkiem naruszenia tego przepisu, jeżeli w umowie pomiędzy tymi 2 podmiotami jest takie zastrzeżenie, jest odpowiedzialność odszkodowawcza kontraktowa sprzedawcy, która powstanie, jeśli naruszy bezpośrednio lub pośrednio wyłączność kupującego, poprzez zawarcie umów sprzedaży z innymi podmiotami. To natomiast Pani nie dotyczy w tym sensie, że taki obowiązek nie ciąży na Pani i Pani nie wiąże.

Natomiast tak, jak wspomniałam, jeżeli sprzedawca nie chce Pani sprzedawać towarów, nie ma możliwości wymuszenia tego na nim. Jest w zasadzie tylko jeden wyjątek, a mianowicie wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży. Wówczas mogłaby Pani oświadczyć sprzedawcy, że rzecz nabywa i w zasadzie doszłoby do zawarcia umowy. W innym przypadku można jedynie spróbować nakłonić sprzedawcę do sprzedaży właśnie Pani, może Pani np. zaoferować nieco wyższą cenę zakupu niż ten inny sklep, może tego rodzaju argumentem podziała na przedsiębiorcę.

Przykro mi bardzo, ale ine widzę innego sposobu, w szczególności możliwości zmuszenia sprzedawcy do sprzedaży Pani produktów, które ma w swojej ofercie handlowej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}