Kiedy warto przeprowadzić audyt podatkowy?

• Data: 2023-11-24 • Autor: Artykuł Partnera

W dzisiejszych czasach wielu przedsiębiorców ma problemy z prawidłowym rozliczeniem podatku VAT oraz zaksięgowaniem operacji handlowych realizowanych na odległość, np. poprzez transakcje wewnątrzwspólnotowe na terenie UE. Podatki stanowią jeden z najważniejszych aspektów prowadzenia własnej firmy. Jeśli w rozliczeniach pojawiają się nieprawidłowości, wtedy pojawia się też ryzyko zaburzenia stabilności finansowo-księgowej w firmie. Możesz tego uniknąć, przeprowadzając audyt podatkowy. Na czym to polega? Zobacz i podejmij decyzję!

Kiedy warto przeprowadzić audyt podatkowy?

Czym jest audyt podatkowy?

To skrupulatna analiza sytuacji podatkowej i księgowej przedsiębiorstwa. Procesy realizowane w ramach audytu podatkowego obejmują przede wszystkim:

  • weryfikację dokumentów księgowych,
  • sprawdzenie prawidłowości zawartych transakcji handlowych,
  • analizę rozliczeń i deklaracji podatkowych składanych do urzędu skarbowego.

Audyty podatkowe są często przeprowadzane przez zewnętrzne podmioty gospodarcze. Samodzielne przeprowadzenie kompleksowego audytu księgowego w firmie bywa problematyczne. Często też nie daje tak dużych możliwości optymalizacji, jak działania zrealizowane przez profesjonalistów z zewnątrz. 

Ofertę firmy zajmującej się audytem podatkowym znajdziesz na stronie: https://taxology.co/pl/consulting/audyty/. To dobry wybór, szczególnie jeśli zależy Ci na zachowaniu maksimum bezpieczeństwa podatkowego swojego przedsiębiorstwa.

Kiedy warto przeprowadzić audyt podatkowy?

Nie da się wskazać tylko jednej sytuacji, kiedy przeprowadzenie audytu podatkowego naprawdę ma sens. Identyfikacja błędów w dokumentach księgowych, pomyłek w przelewach do urzędu skarbowego lub błędnie obliczonych stawek podatku VAT dla handlu międzynarodowego jest niezbędna, aby nie zaburzyć sprawności funkcjonowania firmy.

Audyty podatkowe przeprowadzane przez zewnętrzne firmy warto wykorzystać:

    • Jako regularny przegląd dokumentacji księgowej. Audyt warto przeprowadzić np. raz do doku, aby upewnić się, że dział księgowości działa zgodnie z aktualnymi przepisami i sprawnie zarządza rozliczeniami oraz finansami przedsiębiorstwa.

 

  • Przed podjęciem zaplanowanych transakcji. Jeśli zamierzasz przeprowadzić fuzję lub całkowicie przeorganizować sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa, koniecznie postaw na audyt podatkowy, a poznasz wszystkie ewentualne nieprawidłowości.
  • Przed kontrolą podatkową ze strony urzędu skarbowego. Jeśli urzędnicy zauważą nieprawidłowości – wtedy przedsiębiorstwo jest narażone na wysokie kary finansowe. Przeprowadzając audyt podatkowy na własną rękę, szybciej wykryjesz nieprawidłowości i usuniesz je z dokumentacji księgowej, aby uniknąć problemów.

Audyty podatkowe przeprowadza się głównie w celu upewnienia się, że dotychczasowa struktura rozliczeń podatku VAT i innych składek jest prawidłowa. Dokładna znajomość kondycji finansowej przedsiębiorstwa może okazać się też przydatna wtedy, kiedy zamierzasz przeprowadzić kosztowną inwestycję związaną z rozwojem działalności.

Czym jest i co zawiera raport z audytu podatkowego firmy?

Przeprowadzenie audytu podatkowego w firmie zawsze powinno wiązać się z przedstawieniem raportu ze zrealizowanych działań. Taki dokument powinien obejmować:

  • cel przeprowadzenia audytu,
  • wnioski i propozycje korzystnych rozwiązań,
  • analizę ryzyka prawnego, ekonomicznego i podatkowego,
  • dokładny opis metodologii wykorzystanej podczas przeprowadzania audytu.

Ogólnie rzecz biorąc, raport audytu podatkowego to dokument, który wskazuje przedsiębiorcy, na co powinien zwrócić uwagę w dalszych działaniach. Tylko wtedy można podjąć rozsądne kroki, aby usunąć nieprawidłowości z firmowego systemu rozliczeń podatków VAT.

Dla kogo jest audyt podatkowy? Podsumowanie

Audyty podatkowe to działania, które są dedykowane dla przedsiębiorców z problemami z zakresu: rozliczeń podatkowych, nieprawidłowości w dokumentacji księgowej. Na analizę przedsiębiorstwa warto też zdecydować się wtedy, kiedy istnieje ryzyko wystąpienia błędów w rozliczeniach międzynarodowego podatku VAT – a to mogłoby skutkować naliczeniem wysokich sankcji ze strony urzędu skarbowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »