Dwie działalności gospodarcze pod jednym adresem

• Data: 2024-06-15 • Autor: Marcin Sądej

Czy pod jednym adresem można prowadzić dwie działalności gospodarcze opodatkowane w formie karty podatkowej (wynajem pokoi gościnnych)? Właścicielem budynku jest mój tata, ale z połowy domu korzysta moja siostra, zaś z drugiej połowy ja. Czy możemy otworzyć dwie odrębne działalności gospodarcze (po zawarciu umów użyczenia z tatą)?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dwie działalności gospodarcze pod jednym adresem

Prowadzenie dwóch działalności gospodarczych pod jednym adresem

Nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań, aby dwie działalności gospodarcze były prowadzone pod tym samym adresem, o ile każdy z przedsiębiorców posiada tytuł prawny do nieruchomości. Pod pojęciem tytułu prawnego rozumie się również użyczenie.

Umowa użyczenia została opisana w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 710 ustawy przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Jak zatem widać, użyczenie ma postać nieodpłatną.

Zobacz też: Meldunek a działalność gospodarcza

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Użyczenie lokalu członkowi rodziny

W tym miejscu warto zaznaczyć, że użyczenie dokonywane pomiędzy członkami najbliższej rodziny jest bardzo korzystną opcją, ponieważ zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy PIT zwalnia się od podatku użyczenie dokonywane pomiędzy członkami najbliższej rodziny.

Również ustawa o karcie podatkowej nie zawiera żadnego warunku odmawiającego prawa do korzystania przez dwie osoby z jednej nieruchomości.

Zgodnie z art. 23 ust. 1a. zryczałtowany podatek w formie karty podatkowej mogą opłacać także – na zasadach i w warunkach określonych w części XII tabeli – osoby fizyczne, w tym rolnicy równocześnie prowadzący gospodarstwo rolne.

Przykłady

 

Działalność agroturystyczna i usługi kosmetyczne

Anna i Maria są siostrami, które mieszkają w rodzinnym domu. Anna postanowiła otworzyć działalność agroturystyczną, oferując wynajem pokoi gościnnych dla turystów. Maria z kolei jest kosmetyczką i pragnie prowadzić własny salon kosmetyczny w innej części domu. Obie siostry zawarły z ojcem umowy użyczenia, co pozwoliło im na prowadzenie dwóch odrębnych działalności gospodarczych pod jednym adresem, unikając przy tym dodatkowych kosztów związanych z wynajmem lokalu. Dzięki temu rozwiązaniu, obie mogły zrealizować swoje marzenia o własnym biznesie.

 

Sklep internetowy i pracownia krawiecka

Jan i Ewa to rodzeństwo, które dzieli dom po rodzicach. Jan prowadzi sklep internetowy, sprzedając elektronikę i akcesoria komputerowe. Ewa jest utalentowaną krawcową i chciałaby prowadzić pracownię krawiecką, gdzie szyje na miarę ubrania oraz oferuje usługi naprawy odzieży. Obie działalności gospodarcze są prowadzone pod jednym adresem, a rodzeństwo zawarło umowy użyczenia z rodzicami, co umożliwiło im legalne korzystanie z nieruchomości bez konieczności ponoszenia kosztów najmu. Każdy z nich ma swoje wyznaczone pomieszczenia, co pozwala na harmonijne współdzielenie przestrzeni.

 

Gabinet terapeutyczny i warsztat stolarski

Paweł i Marta, brat i siostra, odziedziczyli po rodzicach duży dom. Paweł jest terapeutą i chciałby otworzyć w domu gabinet terapeutyczny, gdzie przyjmuje pacjentów na indywidualne sesje. Marta natomiast pasjonuje się stolarstwem i pragnie prowadzić warsztat stolarski, gdzie tworzy unikalne meble na zamówienie. Oboje podpisali umowy użyczenia z ojcem, co pozwoliło im na prowadzenie swoich działalności gospodarczych pod tym samym adresem. Dzięki temu mogą realizować swoje zawodowe pasje, jednocześnie oszczędzając na kosztach wynajmu lokali i formalnościach prawnych.

Podsumowanie

 

Prowadzenie dwóch odrębnych działalności gospodarczych pod jednym adresem jest możliwe i zgodne z przepisami, pod warunkiem posiadania tytułu prawnego do nieruchomości, takiego jak umowa użyczenia. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla członków najbliższej rodziny, pozwalając na optymalne wykorzystanie przestrzeni i oszczędność kosztów. Dzięki temu, każdy z przedsiębiorców może realizować swoje biznesowe ambicje w dogodnych warunkach.

Oferta porad prawnych

 

Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online i sporządzania pism – zapewniamy profesjonalne wsparcie, szybki czas realizacji oraz pełne dostosowanie do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Marcin Sądej

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »