Indywidualne Porady Prawne specjalistów
Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-09-21
Czy pod jednym adresem można prowadzić dwie działalności gospodarcze opodatkowane w formie karty podatkowej (wynajem pokoi gościnnych)? Właścicielem budynku jest mój tata, ale z połowy domu korzysta moja siostra, zaś z drugiej połowy ja. Czy możemy otworzyć dwie odrębne działalności gospodarcze (po zawarciu umów użyczenia z tatą)?
»Wybrane opinie klientów
Nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań, aby dwie działalności gospodarcze były prowadzone pod tym samym adresem, o ile każdy z przedsiębiorców posiada tytuł prawny do nieruchomości. Pod pojęciem tytułu prawnego rozumie się również użyczenie.
Umowa użyczenia została opisana w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 710 ustawy przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Jak zatem widać, użyczenie ma postać nieodpłatną.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że użyczenie dokonywane pomiędzy członkami najbliższej rodziny jest bardzo korzystną opcją, ponieważ zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy PIT zwalnia się od podatku użyczenie dokonywane pomiędzy członkami najbliższej rodziny.
Również ustawa o karcie podatkowej nie zawiera żadnego warunku odmawiającego prawa do korzystania przez dwie osoby z jednej nieruchomości.
Zgodnie z art. 23 ust. 1a. zryczałtowany podatek w formie karty podatkowej mogą opłacać także – na zasadach i w warunkach określonych w części XII tabeli – osoby fizyczne, w tym rolnicy równocześnie prowadzący gospodarstwo rolne.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Indywidualne Porady Prawne specjalistów
Podobne materiały
Otwieramy gabinet manicure i pedicure. Nasze zapytanie dotyczy odbioru i kontroli Sanepid. Według pozyskanych informacji ustawa to regulująca (z 2014 r.) przestała obowiązywać, a nowej nie ma, w związku z tym podobno nie musimy składać wniosku o odbiór lokalu przez Sanepid. Czy to prawda?
Od 24 lat mieszkam na stale w Stanach Zjednoczonych. Przed wyjazdem z Polski, przez okres około 2 lat prowadziłam działalność gospodarczą – sklep. Zlikwidowałam go przed wyjazdem. Kiedy wtedy wyjeżdżałam, nie przypuszczałam, że już nie wrócę do kraju i nie zamknęłam działalności gospodarczej. Niedawno, przez przypadek dowiedziałam się, że moja dawna firma ma status aktywnej. Co muszę zrobić, aby wyrejestrować firmę i uregulować sprawy z urzędem skarbowym i ZUS? Niestety po moim wyjeździe wszystkie dokumenty firmy zostały zagubione. Dodam, że bardzo byłoby mi trudno przyjechać do Polski, czy można ten problem rozwiązać na odległość?
Jestem rolnikiem i planuję rozpocząć działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zamierzam sprzedawać towar używany z tzw. wystawek, który będę przywoził z zagranicy. Jak mam udokumentować nieodpłatne nabycie towarów? Czy udokumentowanie dowodem wewnętrznym jest prawidłowe? Towar będę sprzedawał głównie na targowiskach, być może przez internet.
Jestem studentem, nie ukończyłem jeszcze 25 lat. Jaka forma opodatkowania byłaby dla mnie najkorzystniejsza w przypadku udzielania korepetycji codziennie po kilka godzin? Załóżmy, że byłoby to 25 godzin tygodniowo, przychód z jednej godzinnej lekcji wyniósłby 50 zł. Czy jako korepetytor muszę założyć działalność gospodarczą? Czy w przypadku sprzedaży własnoręcznie opracowanych rozwiązań zadań lub notatek np. na Allegro powinienem założyć działalność? Na jakie ulgi ZUS mogę liczyć jako osoba studiująca?
Mam jednoosobowa firmę świadcząca usługi handlowe. Za dwa tygodnie podejmuję pracę na etat. Czy muszę likwidować firmę lub ją zawiesić? Jakie konsekwencje podatkowe i ubezpieczeniowe ponoszę w momencie zawieszenia działalności?
Chcę założyć zespół muzyczny, który będzie grał na różnych uroczystościach, ale głównie będą to wesela. Działalność będzie na mnie (ryczałt), a co z umowami z resztą członków zespołu? Umowa o dzieło? Jeśli tak to, jak ją napisać, aby była w świetle prawa legalna? Chcę wybrać sposób najbardziej korzystny dla mnie, a zarazem legalny.
Przeprowadzam się z Ukrainy do Polski na podstawie zezwolenia wojewody na pobyt stały (po Karcie Polaka), osiedlenie się na terytorium RP i dostęp do rynku pracy. Jestem artystą plastykiem, członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Mam zamiar rozpocząć działalność osobistą artystyczną, ale nie wiem, jak ją zarejestrować. Jak wygląda kwestia obowiązku podatkowego i składek ZUS w przypadku takiego rodzaju działalności? Drugie pytanie dotyczy mojego małżonka, który przeprowadza się razem ze mną (pojednanie rodziny) i ma kartę czasowego pobytu. Małżonek jest projektantem grafiki komputerowej i pracuje zdalnie na zlecenia z całego świata. Jak w jego przypadku zarejestrować działalność? Czy osoba fizyczna samozatrudniona w Polsce może wykonywać zlecenia z innych krajów?
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika