Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajem auta na śluby - jak legalnie wykonać taką usługę?

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2019-01-02

Mam pytanie odnośnie wynajmu auta do ślubu. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (jestem lekarzem), ale chciałbym okazjonalnie wynajmować swoje auto do ślubu. Auto jest w leasingu. Jak legalnie wykonać taką usługę? Auto byłoby wynajmowane wraz z kierowcą. Czy takiego kierowcę muszę zatrudnić jako pracownika, czy mogę z nim tylko podpisać umowę na wykonanie usługi?

Adam Dąbrowski

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Skoro samochód jest w leasingu, a Pan jest leasingobiorcą, to jego właścicielem jest podmiot finansujący (leasingodawca). Wynika to z kodeksowej definicji leasingu.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

 

Pan jest tylko korzystającym z samochodu na ustalonych odrębnie zasadach. A jedna z takich zasad jest to, iż „bez zgody finansującego korzystający nie może oddać rzeczy do używania osobie trzeciej”.

 

Zgoda taka z reguły zawarta jest w umowie leasingu jako jeden z zapisów a czasami dodatkowo w postaci odrębnego dokumentu. Zgoda obejmuje możliwość udostępnienia do używania przedmiotu leasingu( samochodu z dokumentami) osobom trzecim bez ich oznaczania lub ze wskazaniem np. tylko pracownicy.

 

Używanie to prawo do nieodpłatnego korzystania z przedmiotu leasingu. Zasady użytkowania przedmiotu leasingu przez osoby trzecie regulują zapewne ogólne warunku umowy leasingowej w danej firmie finansującej. W zasadzie to od nich zależało będzie istnienie takiej możliwości i warunki odpłatnego wynajmu przez Pana leasingowanego samochodu. Być może wypożyczenie lub podnajęcie przedmiotu leasingu innej firmie lub osobie wymaga tylko poinformowania leasingodawcy. Przeważnie wymagana jest zgoda oraz opłata za wydanie zgody.

 

O ile OWUL nie stanowią inaczej, niezbędna byłaby zgoda finansującego na użytkowanie samochodu przez osoby trzecie (odpłatne i nieodpłatne).

 

Skoro ma być to wynajem, to niezbędne byłoby wpisane do swojej działalności jako jednego z jej przedmiotów – wynajmu pojazdów samochodowych.

 

Kierowca nie musi być Pana pracownikiem. Może to być osoba trzecia zatrudniona na zlecenie, kontrakt czasowy związany z wykonaniem określonego przez Pana przejazdu (przejazdów). Prawo nie nakłada obowiązku zatrudniania pracownika dla potrzeb wykonywania wynajmu samochodu z kierowcą.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}