Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajem auta na śluby - jak legalnie wykonać taką usługę?

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2019-01-02

Mam pytanie odnośnie wynajmu auta do ślubu. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (jestem lekarzem), ale chciałbym okazjonalnie wynajmować swoje auto do ślubu. Auto jest w leasingu. Jak legalnie wykonać taką usługę? Auto byłoby wynajmowane wraz z kierowcą. Czy takiego kierowcę muszę zatrudnić jako pracownika, czy mogę z nim tylko podpisać umowę na wykonanie usługi?

Adam Dąbrowski

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna
Ok. Polecam w przyszłości gdy będę miał wątpliwości z pewnością skorzystam z porad.
Bartosz, 31 lat, geodeta
Rezygnuję , że swojego adwokata , który ma wąski zakres swoich usług , tutaj mam kompleksową pomoc w zakresie prawa . Zdecydowanie polecam!!!
Marcin, 46 lat
Rzeczowo i na temat. Polecam. Skożystam w przyszlosci.
Marek
Terminowo prosto merytorycznie czuję że to odpowiedź na MOJE pytanie a nie \"gotowiec\"
Małgorzata, 56 lat, Menedżer

Skoro samochód jest w leasingu, a Pan jest leasingobiorcą, to jego właścicielem jest podmiot finansujący (leasingodawca). Wynika to z kodeksowej definicji leasingu.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

 

Pan jest tylko korzystającym z samochodu na ustalonych odrębnie zasadach. A jedna z takich zasad jest to, iż „bez zgody finansującego korzystający nie może oddać rzeczy do używania osobie trzeciej”.

 

Zgoda taka z reguły zawarta jest w umowie leasingu jako jeden z zapisów a czasami dodatkowo w postaci odrębnego dokumentu. Zgoda obejmuje możliwość udostępnienia do używania przedmiotu leasingu( samochodu z dokumentami) osobom trzecim bez ich oznaczania lub ze wskazaniem np. tylko pracownicy.

 

Używanie to prawo do nieodpłatnego korzystania z przedmiotu leasingu. Zasady użytkowania przedmiotu leasingu przez osoby trzecie regulują zapewne ogólne warunku umowy leasingowej w danej firmie finansującej. W zasadzie to od nich zależało będzie istnienie takiej możliwości i warunki odpłatnego wynajmu przez Pana leasingowanego samochodu. Być może wypożyczenie lub podnajęcie przedmiotu leasingu innej firmie lub osobie wymaga tylko poinformowania leasingodawcy. Przeważnie wymagana jest zgoda oraz opłata za wydanie zgody.

 

O ile OWUL nie stanowią inaczej, niezbędna byłaby zgoda finansującego na użytkowanie samochodu przez osoby trzecie (odpłatne i nieodpłatne).

 

Skoro ma być to wynajem, to niezbędne byłoby wpisane do swojej działalności jako jednego z jej przedmiotów – wynajmu pojazdów samochodowych.

 

Kierowca nie musi być Pana pracownikiem. Może to być osoba trzecia zatrudniona na zlecenie, kontrakt czasowy związany z wykonaniem określonego przez Pana przejazdu (przejazdów). Prawo nie nakłada obowiązku zatrudniania pracownika dla potrzeb wykonywania wynajmu samochodu z kierowcą.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}