Wynajem auta na śluby - jak legalnie wykonać taką usługę?

• Data: 2024-06-15 • Autor: Adam Dąbrowski

Mam pytanie odnośnie wynajmu auta do ślubu. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (jestem lekarzem), ale chciałbym okazjonalnie wynajmować swoje auto do ślubu. Auto jest w leasingu. Jak legalnie wykonać taką usługę? Auto byłoby wynajmowane wraz z kierowcą. Czy takiego kierowcę muszę zatrudnić jako pracownika, czy mogę z nim tylko podpisać umowę na wykonanie usługi?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wynajem auta na śluby - jak legalnie wykonać taką usługę?

Możliwość udostępniania do używania samochodu w leasingu osobom trzecim

 

Skoro samochód jest w leasingu, a Pan jest leasingobiorcą, to jego właścicielem jest podmiot finansujący (leasingodawca). Wynika to z kodeksowej definicji leasingu.

 

Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

 

Pan jest tylko korzystającym z samochodu na ustalonych odrębnie zasadach. A jedna z takich zasad jest to, iż „bez zgody finansującego korzystający nie może oddać rzeczy do używania osobie trzeciej”.

 

Zgoda taka z reguły zawarta jest w umowie leasingu jako jeden z zapisów a czasami dodatkowo w postaci odrębnego dokumentu. Zgoda obejmuje możliwość udostępnienia do używania przedmiotu leasingu( samochodu z dokumentami) osobom trzecim bez ich oznaczania lub ze wskazaniem np. tylko pracownicy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zasady użytkowania przedmiotu leasingu przez osoby trzecie

Używanie to prawo do nieodpłatnego korzystania z przedmiotu leasingu. Zasady użytkowania przedmiotu leasingu przez osoby trzecie regulują zapewne ogólne warunku umowy leasingowej w danej firmie finansującej. W zasadzie to od nich zależało będzie istnienie takiej możliwości i warunki odpłatnego wynajmu przez Pana leasingowanego samochodu. Być może wypożyczenie lub podnajęcie przedmiotu leasingu innej firmie lub osobie wymaga tylko poinformowania leasingodawcy. Przeważnie wymagana jest zgoda oraz opłata za wydanie zgody.

 

O ile OWUL nie stanowią inaczej, niezbędna byłaby zgoda finansującego na użytkowanie samochodu przez osoby trzecie (odpłatne i nieodpłatne).

 

Skoro ma być to wynajem, to niezbędne byłoby wpisane do swojej działalności jako jednego z jej przedmiotów – wynajmu pojazdów samochodowych.

 

Kierowca nie musi być Pana pracownikiem. Może to być osoba trzecia zatrudniona na zlecenie, kontrakt czasowy związany z wykonaniem określonego przez Pana przejazdu (przejazdów). Prawo nie nakłada obowiązku zatrudniania pracownika dla potrzeb wykonywania wynajmu samochodu z kierowcą.

Przykłady

 

Wynajem auta z leasingu

Pan Jan, który jest lekarzem, posiada samochód w leasingu i chciałby go wynajmować na śluby. Najpierw sprawdził warunki umowy leasingowej, gdzie okazało się, że wynajem auta osobom trzecim wymaga zgody leasingodawcy. Po uzyskaniu zgody, Pan Jan dodał do swojej działalności gospodarczej nowy przedmiot działalności - wynajem pojazdów samochodowych. Następnie, zatrudnił kierowcę na podstawie umowy zlecenia na czas trwania usługi przewozu ślubnego, co pozwoliło mu legalnie prowadzić taką działalność.

 

Wynajem auta na ślub dla znajomego

Pani Anna, posiadająca samochód w leasingu, chciała wynająć swoje auto przyjacielowi na ślub. Wiedziała, że musi uzyskać zgodę leasingodawcy na użyczenie auta osobie trzeciej. Po skontaktowaniu się z leasingodawcą i uzyskaniu zgody, Pani Anna sporządziła umowę użyczenia auta z kierowcą, którym został jej znajomy na podstawie umowy zlecenia. Wszystko zostało wykonane zgodnie z prawem i umową leasingową.

 

Profesjonalna usługa wynajmu na śluby

Pan Tomasz, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jako programista, chciał dodatkowo wynajmować swoje auto na śluby. Samochód był w leasingu, więc Pan Tomasz najpierw upewnił się, że jego leasingodawca wyraża zgodę na podnajmowanie auta. Następnie rozszerzył swoją działalność o wynajem pojazdów i zatrudnił profesjonalnego kierowcę na umowę zlecenie. Dzięki temu mógł legalnie wynajmować auto wraz z kierowcą na specjalne okazje, takie jak śluby.

Podsumowanie

 

Wynajem auta do ślubu, będącego w leasingu, wymaga uzyskania zgody leasingodawcy oraz rozszerzenia działalności gospodarczej o wynajem pojazdów. Kierowcę można zatrudnić na umowę zlecenie, co pozwala na legalne i profesjonalne świadczenie tej usługi. Przestrzeganie tych zasad zapewnia zgodność z prawem i komfort klientom.

Oferta porad prawnych

 

Skorzystaj z naszych usług prawnych online, aby uzyskać profesjonalne porady oraz przygotowanie niezbędnych pism dotyczących wynajmu auta na śluby i innych kwestii prawnych. Zapewniamy szybkie i rzetelne wsparcie dostosowane do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350
2. Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych - Dz.U. 2000 nr 94 poz. 1037

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Adam Dąbrowski

O autorze: Adam Dąbrowski

Radca prawny.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »