Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Firma w Wielkiej Brytanii a sprzedaż w Polsce

Jakub Bonowicz • Opublikowane: 2018-04-09

Zamierzam założyć działalność gospodarczą: sprzedaż używanych wózków dziecięcych kupowanych w UK, bo tutaj mieszkam. Natomiast sprzedaż tych wózków odbywałaby się w Polsce – chodzi o sprzedaż wysyłkową (przez Internet). Czy wystarczy zarejestrować się jako self-employed, czy muszę założyć firmę LTD, mieć konto biznesowe w Polsce a rozliczać się w UK?

Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Jeśli działalność gospodarcza ma polegać na sprzedaży używanych wózków dziecięcych kupowanych w Wielkiej Brytanii do Polski, a Pani mieszka w Wielkiej Brytanii, to może Pani zarówno prowadzić taką działalność w formie self-employed (1-osobowa działalność gospodarcza) jak i spółki LTD (private limited company). W obu wypadkach konto bankowe może być zarówno w Anglii, jak i w Polsce, choć z praktycznych względów zapewne będzie konieczne założenie konta bankowego w Polsce. Nie ma z tym problemu zarówno w przypadku self-employed, jak i spółki LTD (tym bardziej, jeśli prowadzącym działalność w pierwszym wypadku czy też właścicielem spółki i dyrektorem w drugim wypadku jest obywatelka polska).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Co do rozliczenia podatków: jeśli wózki są kupowane w UK, to ich sprzedaż na terytorium Polski przez podmiot mający siedzibę (miejsce stałego zamieszkania) w UK nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w Polsce w zakresie podatku dochodowego. O ile nie ma Pani w Polsce centrum interesów życiowych, to nawet sprzedaż poprzez polską platformę (Allegro), jak i posiadanie konta bankowego w Polsce nie zmienia sytuacji – z podatku dochodowego rozliczamy się wówczas w UK (jeśli Pani prowadzi działalność self-employed – z personal income tax), jeśli jest to spółka LTD – Corporation income tax.

Natomiast nieco bardziej skomplikowana jest kwestia podatku VAT. Jeśli sprzedaż będzie prowadzona dla firm, to konieczna będzie rejestracja do VAT-UE i uzyskanie numeru VAT-EU (w Anglii). Jeśli sprzedaż prowadzona będzie tylko dla osób fizycznych, to po przekroczeniu limitu sprzedaży dla takich osób – 160 tys. zł w ciągu roku podatkowego (rok podatkowy w Polsce trwa od 1 stycznia do 31 grudnia w odróżnieniu od roku podatkowego w UK, który trwa od kwietnia do kwietnia i od marca do marca w zależności od rodzaju podatnika i ponadto można go przedłużyć, musi Pani (lub spółka) zarejestrować się do VAT w Polsce i naliczać już polski VAT. Do tego momentu może Pani płacić VAT w UK (co w praktyce oznacza, że korzysta Pani ze zwolnienia z VAT, które w UK wynosi 85 000 GBP.

Nie ma konieczności rejestracji oddziału firmy w Polsce.

Na marginesie dodam, że rejestracja firmy w Polsce może być w pewnych wypadkach opłacalna, np. przy dużej marży (możliwość płacenia podatku ryczałtowego w kwocie 3% przychodu ze sprzedaży).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Podatek od pieniędzy zarabianych przez Internet

Od kilku miesięcy zarabiam większe sumy pieniędzy przez Internet. Odbywa się to na zagranicznych serwisach oferujących podpięcie reklam na swoje strony....

Zatrudnienie na etat i działalność gospodarcza

Jestem zatrudniony na umowę o pracę, moje wynagrodzenie to średnio miesięcznie 9000 zł brutto. Czy opłaca mi się zmienić warunki zatrudnienia...

Prowadzenie kursów językowych i tłumaczeń a VAT

Założyłam działalność gospodarczą i chce prowadzić kursy językowe, korepetycje. Te usługi są zwolnione z VAT. Jednak chciałabym też...

Zakończenie działalności i przekazanie pozostałego towaru fundacji

Czy jeśli w rok od zakończenia DG nie sprzedałem towaru (już jako nieprowadzący DG), a chciałbym przekazać go za zupełne za darmo jakiejś...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}