Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Firma w Wielkiej Brytanii a sprzedaż w Polsce

Jakub Bonowicz • Opublikowane: 2018-04-09

Zamierzam założyć działalność gospodarczą: sprzedaż używanych wózków dziecięcych kupowanych w UK, bo tutaj mieszkam. Natomiast sprzedaż tych wózków odbywałaby się w Polsce – chodzi o sprzedaż wysyłkową (przez Internet). Czy wystarczy zarejestrować się jako self-employed, czy muszę założyć firmę LTD, mieć konto biznesowe w Polsce a rozliczać się w UK?

Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna
Ok. Polecam w przyszłości gdy będę miał wątpliwości z pewnością skorzystam z porad.
Bartosz, 31 lat, geodeta
Rezygnuję , że swojego adwokata , który ma wąski zakres swoich usług , tutaj mam kompleksową pomoc w zakresie prawa . Zdecydowanie polecam!!!
Marcin, 46 lat
Rzeczowo i na temat. Polecam. Skożystam w przyszlosci.
Marek
Terminowo prosto merytorycznie czuję że to odpowiedź na MOJE pytanie a nie \"gotowiec\"
Małgorzata, 56 lat, Menedżer

Jeśli działalność gospodarcza ma polegać na sprzedaży używanych wózków dziecięcych kupowanych w Wielkiej Brytanii do Polski, a Pani mieszka w Wielkiej Brytanii, to może Pani zarówno prowadzić taką działalność w formie self-employed (1-osobowa działalność gospodarcza) jak i spółki LTD (private limited company). W obu wypadkach konto bankowe może być zarówno w Anglii, jak i w Polsce, choć z praktycznych względów zapewne będzie konieczne założenie konta bankowego w Polsce. Nie ma z tym problemu zarówno w przypadku self-employed, jak i spółki LTD (tym bardziej, jeśli prowadzącym działalność w pierwszym wypadku czy też właścicielem spółki i dyrektorem w drugim wypadku jest obywatelka polska).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Co do rozliczenia podatków: jeśli wózki są kupowane w UK, to ich sprzedaż na terytorium Polski przez podmiot mający siedzibę (miejsce stałego zamieszkania) w UK nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w Polsce w zakresie podatku dochodowego. O ile nie ma Pani w Polsce centrum interesów życiowych, to nawet sprzedaż poprzez polską platformę (Allegro), jak i posiadanie konta bankowego w Polsce nie zmienia sytuacji – z podatku dochodowego rozliczamy się wówczas w UK (jeśli Pani prowadzi działalność self-employed – z personal income tax), jeśli jest to spółka LTD – Corporation income tax.

Natomiast nieco bardziej skomplikowana jest kwestia podatku VAT. Jeśli sprzedaż będzie prowadzona dla firm, to konieczna będzie rejestracja do VAT-UE i uzyskanie numeru VAT-EU (w Anglii). Jeśli sprzedaż prowadzona będzie tylko dla osób fizycznych, to po przekroczeniu limitu sprzedaży dla takich osób – 160 tys. zł w ciągu roku podatkowego (rok podatkowy w Polsce trwa od 1 stycznia do 31 grudnia w odróżnieniu od roku podatkowego w UK, który trwa od kwietnia do kwietnia i od marca do marca w zależności od rodzaju podatnika i ponadto można go przedłużyć, musi Pani (lub spółka) zarejestrować się do VAT w Polsce i naliczać już polski VAT. Do tego momentu może Pani płacić VAT w UK (co w praktyce oznacza, że korzysta Pani ze zwolnienia z VAT, które w UK wynosi 85 000 GBP.

Nie ma konieczności rejestracji oddziału firmy w Polsce.

Na marginesie dodam, że rejestracja firmy w Polsce może być w pewnych wypadkach opłacalna, np. przy dużej marży (możliwość płacenia podatku ryczałtowego w kwocie 3% przychodu ze sprzedaży).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}