Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie firmy żonie

Autor: Monika Wycykał • Opublikowane: 2017-02-24

Chciałbym przekazać (np. w formie darowizny) firmę mojej żonie, która już prowadzi działalność gospodarczą o tym samym charakterze. Co z NIP-em? Czy żona będzie miała dwie firmy pod jednym NIP-em, czy przejmuje NIP po mnie i prowadzi dwie działalności gospodarcze o tym samym charakterze? Jak takie przekazanie firmy wygląda od strony podatkowej? Jak korzystnie taką operację przeprowadzić?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

W pierwszej kolejności należy dokonać pewnych rozróżnień pojęciowych. W powszechnej świadomości „firma” przedsiębiorcy jest tożsama z przedsiębiorstwem, które prowadzi dana osoba (stąd niezwykle popularny zwrot „prowadzić własną firmę”). Tymczasem Kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r. (j.t. Dz. U. 2016 r., poz. 380, z późn. zm.; dalej: „K.c.”) odróżnia „firmę” od „przedsiębiorstwa”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Problemy związane z „firmą” przedsiębiorcy regulują przede wszystkim następujące przepisy:

„Art. 432. § 1. Przedsiębiorca działa pod firmą.

§ 2. Firmę ujawnia się we właściwym rejestrze, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.”

„Art. 434. Firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych”.

Z kolei definicję „przedsiębiorstwa” można znaleźć w art. 551 K.c.:

„Art. 551. Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5) koncesje, licencje i zezwolenia;

6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8) tajemnice przedsiębiorstwa;

9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej”.

„Firmą” jest zatem oznaczenie konkretnej osoby fizycznej w sensie podmiotowym, natomiast „nazwa przedsiębiorstwa” to identyfikacja o charakterze przedmiotowym — konkretnego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych służących prowadzeniu działalności gospodarczej. Można wyobrazić sobie sytuację, gdy jeden przedsiębiorca posiada wiele przedsiębiorstw, np. warsztat samochodowy, salon kosmetyczny i sklep spożywczy: prawo nie zakazuje prowadzenia kilku przedsiębiorstw jednej osobie.

W kontekście zadanego pytania należy wskazać, że nie może Pan przekazać żonie swojej „jednoosobowej działalności gospodarczej”, gdyż – mówiąc potocznie – jest to Pana indywidualna zdolność do prowadzenia aktywności gospodarczej, potwierdzona wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W przedstawionej sytuacji jest dopuszczalne co najwyżej przekazanie przedsiębiorstwa, czyli wspomnianego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych. Zbycie tego zespołu nie powoduje automatycznie wygaśnięcia Pana statusu jako przedsiębiorcy, ponieważ zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (j.t. Dz. U. 2015 r., poz. 584, z późn. zm.) działalnością gospodarczą jest „zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły). Posiadanie przedsiębiorstwa nie jest warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej, choć z pewnością bardzo ją ułatwia. Wystarczy jednak, aby prowadził Pan samą działalność zawodową, odznaczającą się zorganizowaniem i ciągłością, a w dalszym ciągu w świetle ustawy będzie to działalność gospodarcza.

W związku z powyższym może Pan przekazać przedsiębiorstwo (w tym znaczeniu zespołu składników), a następnie podjąć decyzję, czy chce Pan kontynuować działalność gospodarczą, czy nie. Jeżeli chce Pan całkowicie zaniechać działalności, to powinien Pan złożyć wniosek o wykreślenie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej, jak również wnioski o wykreślenie Pana jako podatnika i płatnika — w urzędzie skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Służy to likwidacji Pańskiej działalności gospodarczej. Ponadto będą na Panu ciążyć również inne obowiązki dotyczące likwidacji przedsiębiorstwa, takie jak np. sporządzenie remanentu likwidacyjnego.

Jeżeli Pańska żona prowadzi swoje przedsiębiorstwo i posiada odrębny status jako podatnik i płatnik podatków oraz ubezpieczeń społecznych, to wówczas nie przejmuje np. Pańskiego numeru NIP, gdyż jest odrębnym podmiotem na gruncie prawa podatkowego. Nadal będzie przedsiębiorcą, jednak będzie dysponowała drugim przedsiębiorstwem.

Na tej podstawie należy rozważyć przekazanie Pana przedsiębiorstwa. W tym zakresie wszystko zależy od tego, jaki małżeński ustrój majątkowy Państwa łączy, tj. czy posiadają Państwo wspólność majątkową czy rozdzielność majątkową. W pierwszej sytuacji przekazanie przedsiębiorstwa żonie w ramach majątku wspólnego może nie wywołać żadnych skutków prawnych w zakresie prawa własności. Przedsiębiorstwo wchodzi w skład wspólnego majątku małżeńskiego, do którego mają jednakowe prawa i żona, i mąż. Stąd też niemożliwym jest przekazanie żonie tego, co już wcześniej posiadała. Na potrzeby przekazania przedsiębiorstwa wystarczyłby protokół przekazania, z którego jednoznacznie wynikałoby, że od tego momentu tymi składnikami majątku zarządza żona. Jednakże w orzecznictwie pod pewnymi wyjątkami dopuszcza się również przekazanie części majątku wspólnego do majątku odrębnego małżonka, acz budzi to olbrzymie kontrowersje: „Z tego wynika, że małżonkom żyjącym w ustroju wspólności ustawowej wolno rozporządzać wzajemnie przedmiotami majątkowymi należącymi do majątku wspólnego, chyba że rozporządzenia te miałyby praktycznie biorąc skutek niedopuszczalnego w czasie trwania wspólności podziału tego majątku, zabronionego przez art. 35 K.r.o. Jeżeli natomiast chodzi o rozporządzenie wzajemne nie mające takiego skutku, to kodeks rodzinny i opiekuńczy nie zawiera zakazu ich dokonywania, ani wyraźnego, ani domniemanego. Wprost przeciwnie, z jego art. 50 wynika, że uznaje on za dopuszczalne włączanie do wspólności przedmiotów, które do niej nie należą, skoro reguluje skutki prawne takiego włączenia z punktu widzenia ochrony wierzyciela. Kodeks ten natomiast nie stanowi nic o sytuacji wyłączenia przez małżonków, na rzecz ich majątków odrębnych, przedmiotów majątkowych objętych wspólnością, bo takie wyłączenie praw wierzycieli nie narusza. Także i przepisy o zarządzie majątkiem wspólnym nie zawierają żadnych zakazów w tym przedmiocie” (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 10 kwietnia 1991 r., sygn. III CZP 76/90). Jak stwierdził Sąd Najwyższy, przekazanie umową darowizny części majątku jest dopuszczalne, ale równocześnie nie może to prowadzić do podziału majątku w trakcie trwania wspólności majątkowej. Stąd też przy takiej czynności może powstać wątpliwość co do jej ważności w świetle przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Znacznie klarowniejsza sytuacja powstaje wówczas, gdy przedsiębiorstwo prowadzone przez małżonka wchodzi do jego majątku osobistego i jest przekazywane do majątku osobistego drugiego małżonka. Na gruncie prawa cywilnego przekazanie odbywa się między odrębnymi osobami, których nie łączą wspólne stosunki majątkowe. Może to być przekazanie odpłatne (w formie sprzedaży) lub nieodpłatne (w formie darowizny).

Jeżeli zdecydują się Państwo na nieodpłatne przekazanie Pańskiego przedsiębiorstwa żonie do majątku osobistego — z majątku wspólnego lub Pańskiego majątku osobistego — to należy zastanowić się, w jaki sposób tego dokonać. Z opisu wnioskuję, że chodzi o przekazanie nieodpłatne, a zatem właściwą umową będzie umowa darowizny przedsiębiorstwa.

Przykładowe rodzaje elementów wchodzących w skład przedsiębiorstwa wymienia bezpośrednio art. 551 K.c., jednak nie jest to absolutnie katalog zamknięty — ustawodawca wskazał jedynie najczęściej spotykane typy składników tworzących przedsiębiorstwo, co nie wyklucza, że w odniesieniu do konkretnego zakładu będą one wyglądać nieco inaczej. „Określając przedsiębiorstwo w art. 551 k.c., wskazano przykładowy katalog składników niematerialnych i materialnych, które tworząc pewną całość organizacyjną, służą do prowadzenia działalności gospodarczej. Obok tych składników, w skład przedsiębiorstwa może wchodzić wiele czynników nawet niekiedy nieuchwytnych, trudno mierzalnych, niewymiernych, takich jak rynek czy klientela (A. Kidyba, Prawo handlowe, 2008, s. 34, zwraca jeszcze uwagę na lokalizację, dobrą bądź złą renomę). Bez wspomnianych czynników trudno byłoby wyobrazić sobie przedsiębiorstwo, a można zaryzykować twierdzenie, że wspomniane czynniki determinują istnienie przedsiębiorstwa, a nie tylko wpływają na jego wartość. Gdyby nie rynek i klientela, przedsiębiorstwo nie tylko nie mogłoby osiągać zysków, ale w ogóle nie mogłoby generować przychodów, a są one podstawą zakwalifikowania w określony sposób zestawionej substancji do kategorii przedsiębiorstwa. Nie wdając się w ocenę poszczególnych składników wymienionych przykładowo w art. 551 k.c., nie ulega wątpliwości, że może istnieć przedsiębiorstwo, w skład którego wejdzie bardziej znacząca grupa składników niż ta, o której mowa” (W. Katner, Komentarz do art. 55(1) Kodeksu cywilnego, w: Kodeks cywilny. Komentarz, t. 1: Część ogólna, red. A. Kidyba, WKP 2012).

Co ważne, przedsiębiorstwo można sprzedać na podstawie jednej czynności prawnej (np. w drodze jednej umowy) zamiast dokonywać odrębnego zbycia poszczególnych elementów:

„Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych” (art. 552 K.c.). W prawie cywilnym taką czynność określa się jako uno actu. Jeżeli z treści czynności prawnej wynika, że strony dokonują transakcji mającej za przedmiot przedsiębiorstwo, to wówczas automatycznie rodzi się domniemanie, że czynność obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład. Nie oznacza to zarazem zakazu modyfikacji przedmiotu umowy — zbywca i nabywca mogą się między sobą umówić, że określony składnik majątkowy lub niemajątkowy nie podlega sprzedaży i zostaje wydzielony z przedsiębiorstwa. Wola w tym zakresie musi być wyraźnie ujawniona w treści zobowiązania, aby nie powstały wątpliwości, czego kupujący nie nabył. Trzeba również pamiętać, że wyłączone składniki nie mogą naruszać istoty przedsiębiorstwa: „Jakkolwiek strony – w świetle art. 552 K.c. – mają pozostawioną swobodę co do tego, jakie elementy tworzące pojęcie przedsiębiorstwa objąć przedmiotem czynności prawnej, to swoboda w wyłączeniu poszczególnych składników nie może iść tak daleko, aby zakres wyłączeń przekreślił istotę przedsiębiorstwa. Dlatego też zbycie przedsiębiorstwa powinno obejmować co najmniej te składniki, które determinują funkcje spełniane przez przedsiębiorstwo. Czynnikiem „konstytuującym” przedsiębiorstwo w znaczeniu przedmiotowym (art. 551 K.c.) jest występowanie elementu organizacji oraz funkcjonalnego powiązania różnorodnych jego składników umożliwiających traktowanie przedsiębiorstwa jako pewnej całości” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 listopada 2010 r., sygn. I CSK 703/09).

W związku z tym powinni Państwo zawrzeć jedną umowę darowizny, która obejmie wszystkie składniki przedsiębiorstwa. Zbycie przedsiębiorstwa wymaga zachowania dość specyficznej formy czynności prawnej, jaką jest umowa z podpisami notarialnie poświadczonymi: „Zbycie lub wydzierżawienie przedsiębiorstwa albo ustanowienie na nim użytkowania powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi” (art. 751 § 1 K.c.). Jeżeli jednak darowizna będzie wiązała się z prawami do nieruchomości, dla których niezbędna jest forma aktu notarialnego, to wówczas konieczne będzie również przestrzeganie przepisów o formie szczególnej przypisanej dla tych czynności.

W tej sytuacji nie powstaje obowiązek zapłaty VAT, ponieważ zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (j.t. Dz. U. 2016 r., poz. 710, z późn. zm.) zbycie przedsiębiorstwa jest wyłączone z tego opodatkowania: „Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa”.

Darowizna jest umową nieodpłatną, co oznacza, że darczyńca z tego powodu nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia i w związku z tym nie powstaje po jego stronie żaden przychód, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych: „W przypadku nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa przez Wnioskodawczynię na rzecz jej męża po stronie Wnioskodawczyni nie powstaje przychód, bowiem w zamian za to przekazanie nie otrzymuje ona żadnych wartości pieniężnych, ani przysporzenia majątkowego. W szczególności zauważyć należy, iż po stronie Wnioskodawczyni nie powstanie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, bowiem ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wiąże, co do zasady, powstanie przychodu z tego źródła z odpłatnym zbyciem składników majątku ujętych w ewidencji środków trwałych” (interpretacja podatkowa Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 maja 2015 r., znak IPPB1/4511-327/15-2/ES).

Ponadto jeżeli analizujemy ustawę z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. 2012 r., poz. 361, z późn. zm. – dalej: u.p.d.o.f.), to w jej treści znajduje się art. 2 pkt 3 u.p.d.o.f., który mówi, że przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn — skoro dokonałby Pan na rzecz żony darowizny, wyłączenie to znalazłoby zastosowanie w opisywanym przypadku.

Zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U. 2016 r., poz. 205, z późn. zm.), ustawodawca wyodrębnił 3 grupy podatkowe oraz dodatkową grupę zerową, gdzie przewiduje się zwolnienie z podatku przy spełnieniu pewnych warunków:

„Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia - w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz,

2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

4. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

1) wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub

2) nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron”.

Skoro to Pan byłby darczyńcą, a żona obdarowaną, to powyższy przepis art. 4a ust. 1 u.p.s.d. powinien znaleźć zastosowanie, ponieważ darowizna przedsiębiorstwa będzie dokonywana na rzecz małżonki. Ustawodawca nie wskazał ani jaki rodzaj przekazywanego majątku podlega przekazaniu, ani maksymalnej wartości, jaką powinien on posiadać, stąd też wydaje się, że taka darowizna zwolniona z podatku jest możliwa. Potwierdza to stanowisko Izb Skarbowych: „Pan jako darczyńca nie będzie miał obowiązku zapłaty podatku od darowizny przedsiębiorstwa dokonanej na rzecz żony. Ponadto informuje się, że zgodnie z art. 4a ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn:

„Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

– zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust 1 pkt 2-8 i ust. 2 (...).

Zgodnie z art. 4a ust. 4 pkt 2 cyt. wyżej ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, a takiej formy wymaga między innymi umowa przenosząca własność nieruchomości.

W związku z powyższym nabycie przez małżonka w drodze darowizny przedsiębiorstwa korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn na mocy art. 4a ustawy, przy spełnieniu warunków określonych w/w przepisami prawa” (interpretacja podatkowa Urzędu Skarbowego w Kwidzynie z dnia 27 września 2007 r., znak PMO/436-3/07).

 

Podsumowując nasze rozważania, należy stwierdzić, że:

  1. jeżeli przekaże Pan żonie przedsiębiorstwo w formie darowizny, to nie powstaje konieczność zapłaty podatku dochodowego oraz podatku VAT;
  2. obowiązek zapłaty podatku od darowizny nie powstanie, jeżeli darowizna zostanie zgłoszona naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia jej otrzymania, chyba że darowizna jest w formie aktu notarialnego, to wówczas zwolnienie spod opodatkowania następuje nawet mimo braku zgłoszenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Ubezpieczony w KRUS a umowa-zlecenie (od 2015 r.)

Jestem rolnikiem zarejestrowanym w KRUS od 15 lat. Mieszkam z ojcem emerytem, który prowadzi małą działalność – parking (raz w tygodniu w dzień targowy). Jest z tego przychód ok. 500 zł na miesiąc. Ze względu na wiek ojca czasem go zastępuję. Jak mogę najtaniej, legalnie wykonywać taką czynność?

Przekazanie sklepu córce

Muszę przepisać jeden sklep na córkę (jestem matką). Jak to zrobić najtaniej i/lub najprościej? Córka jest absolwentką i nie prowadziła działalności.

Umowa o dzieło między dwoma osobami fizycznymi

Mam teoretyczną możliwość otrzymania zlecenia na wykonanie projektu architektonicznego. Czy architekt bez prowadzonej działalności gospodarczej może jako osoba fizyczna zawierać umowę o dzieło z inną osobą fizyczną na wykonanie projektu architektonicznego (charakter takiej usługi byłby sporadyczny, od czasu do czasu, maksymalnie kilka razy w roku)? Jeśli tak, to jaka jest stawka podatku na tego typu usługi i czy można zapłacić podatek przy rocznym rozliczeniu PIT?

Umowa-zlecenie dla żony

Prowadzę jednoosobowa działalność. Chciałbym, żeby żona mi pomagała i dostałem propozycję od firmy, która świadczy usługi pracy tymczasowej, że żona byłaby na umowie-zleceniu i mi pomagała, a ja bym rozliczał się z tą firmą za pomoc żony. Czy wtedy muszę płacić „duży ZUS” też za żonę?

Deklaracja VAT małego podatnika, 2017 r.

Od listopada 2016 r. prowadzę działalność gospodarczą. Jestem małym przedsiębiorcą (przychód w IV kw. ok. 40 tys. zł). W ciągu siedmiu dni dokonałem zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku VAT. Określiłem sposób rozliczania jako kwartalny (VAT 7K). Czy w roku 2017 będę mógł się nadal rozliczać w zakresie podatku VAT kwartalnie, czy muszę robić to miesięcznie? Jeżeli miesięcznie, to czy muszę o takiej zmianie poinformować urząd skarbowy? Ewentualnie na jakim formularzu i do kiedy?

Zakup i sprzedaż domen przez osobę prywatną

Zakupiłam kilka miesięcy temu kilkadziesiąt domen z zamiarem zagospodarowania części pod stronę internetową firmy, którą będę zakładać, prowadzenie bloga, ale również w celu sprzedaży i/lub zaparkowania około połowy z nich. Zrobiłam to jako osoba prywana, tzn. nie posiadając działalności gospodarczej. Przez cały ten okres nie czerpałam z nich żadnych zysków. Teraz chciałabym wystawić część z nich na sprzedaż. Czy sprzedaż kilkunastu domen w przeciągu np. 6 i więcej miesięcy, bez zakupu kolejnych celem sprzedaży, będzie uznana jako prowadzenie działalności? Czy domeny mogę wystawić na sprzedaż poprzez aukcje i inne ogłoszenia, ale założyć działalność gospodarczą dopiero w momencie znalezienia klienta, czyli np. dzień przed dokonaniem transakcji? Liczę się z tym, że mogę nie znaleźć chętnych na kupno przez kilka miesięcy, a nie chciałabym ponosić przez ten czas kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Justyna Gęgotek

Rozpoczęcie działalności a obowiązek zawiadomienia Sanepidu

Otwieramy gabinet manicure i pedicure. Nasze zapytanie dotyczy odbioru i kontroli Sanepid. Według pozyskanych informacji ustawa to regulująca (z 2014 r.) przestała obowiązywać, a nowej nie ma, w związku z tym podobno nie musimy składać wniosku o odbiór lokalu przez Sanepid. Czy to prawda?

Przepisanie umowy najmu na firmę

Mam w Krakowie garsonierę, którą wynajmuję obcokrajowcowi. Ten otworzył w Polsce działalność gospodarczą i chce umowę najmu garsoniery przepisać na swoją firmę. Czy to dla mnie jest bezpieczne? Czy on np. może na adres garsoniery zarejestrować firmę?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}