Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką akcyjną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Oddział jako wyodrębniona część działalności gospodarczej

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2017-06-30

Spółka akcyjna posiada kilka miejsc prowadzenia działalności na terenie kraju poza siedzibą spółki, skąd prowadzi sprzedaż towarów. Umownie nazwała te miejsca oddziałami. Oddziały nie są zarejestrowane w KRS – nie posiadają samodzielności finansowej. Są co prawda wyodrębnione organizacyjnie, zarządzane przez dyrektorów oddziałów podlegających bezpośrednio pod zarząd spółki, jednak nie mają samodzielności finansowej, nie posiadają żadnego majątku, a kluczowe decyzje podejmowane są przez zarząd spółki. Czy w takiej sytuacji używanie nazwy oddział jest dopuszczalne i nie przyniesie negatywnych konsekwencji dla spółki?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Definicja oddziału przedsiębiorcy znajduje się w ustawie z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 1829 z późn. zm.). Z definicji tej wynika, że oddział w rozumieniu tej ustawy jest wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie częścią działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności. Do tak rozumianego oddziału stosuje się przepisy o oddziałach, które zostały ustalone w tej ustawie właśnie. Tak skonstruowany oddział musi zachować wszystkie wymogi formalne, jakie ustawy wiążą z jego wyodrębnieniem: zgłoszenie do KRS, nadane NIP. W mojej ocenie jednak zapis tej ustawy nie oznacza, że nazwa oddział jest zastrzeżona tylko do takich jednostek. Zapis ten oznacza jedynie, że na potrzeby tej ustawy wyodrębniona i samodzielna jednostka (część działalności) organizacyjna przedsiębiorcy nazywana jest oddziałem.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Żaden z obowiązujących przepisów nie wskazuje, by konieczne było zgłaszanie jednostek niesamodzielnych wobec zakładu macierzystego. Zwłaszcza w sytuacji, gdy nie prowadzi taka jednostka (właściwie punkt) odrębnej księgowości, nie jest pracodawcą. Jest to faktycznie jedynie kolejne miejsce prowadzenia działalności tego samego przedsiębiorcy. Zastosowanie jednak nazwy „oddział” dla tego odrębnego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej może być kłopotliwe. Może się bowiem zdarzyć, że nie znając struktury przedsiębiorcy, organy państwowe zechcą dokonać kontroli finansów oddziału. Rodzi to jedynie uciążliwość związaną z koniecznością tłumaczenia się urzędom, narażania na niewłaściwą interpretację sytuacji.

Fakt, iż nie nazwa a struktura liczy się w ocenie zachowania wszelkich formalności przez przedsiębiorcę wynika z wielu wyroków sądów administracyjnych i interpretacji podatkowych. W jednej z interpretacji podatkowych Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że spółka jawna, która prowadzi działalność w kilku różnych miejscach, rozliczać się będzie w jednym urzędzie a jedynie winna zaktualizować zgłoszenie rejestracyjne, gdzie poda te wszystkie miejsca. W tej sytuacji oddział był wyodrębniony, ale niesamodzielny [Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 grudnia 2014 r. Nr IBPP1/443-894/14/MG].

W mojej ocenie opisana sytuacja nie powinna rodzić problemów, poza niezrozumieniem ze strony urzędów. Może warto rozważyć zamianę „oddziału” na „punkt”?

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką akcyjną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Reprezentowanie zagranicznej spółki akcyjnej w Polsce

Jestem właścicielem firmy X w USA.Czy przebywając na terenie Polski, mogę pracować na rzecz tej spółki, czy też musze otworzyć polską...

Opodatkowanie sprzedaży akcji spółki akcyjnej

Jak wygląda opodatkowanie sprzedaży (czerwiec 2014 r.) akcji spółki akcyjnej, które syn zakupił ze środków pieniężnych uzyskanych w maju 2011 r....

Akcjonariusz spółki akcyjnej - odliczenie podatku

Od kilku lat jestem polskim inwestorem giełdowym i mając rachunek w biurze maklerskim, za pośrednictwem maklera, kupuję i sprzedaję akcje. Co...

Walne zgromadzenie spółki akcyjnej – głosowanie uchwały

Pytanie dotyczy głosowania nad uchwałą na walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej. Akcjonariusz (spółka z o.o.) jest reprezentowany przez dwóch członków...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}