Jakie podatki obowiązują w Holandii?

• Data: 2023-03-20 • Autor: Artykuł Partnera

Różnice pomiędzy systemem podatkowym Holandii i Polski są niewielkie. Obowiązek podatkowy dotyczy każdego, kto uzyskuje dochody w danym kraju. Niestety, ale podatki w Holandii są znacznie wyższe. Prawo holenderskie nie uwzględnia też kwoty wolnej od podatku. Sprawdź, ile wynoszą podatki i kiedy zapłacisz VAT w Holandii jako przedsiębiorca.

Jakie podatki obowiązują w Holandii?

Podatki w Holandii – jakie są progi podatkowe?

 

Decydując się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych, warto sprawdzić aktualne stawki podatku dochodowego w wybranym kraju. Podatki w Holandii są ustalane na podstawie wysokości rocznych dochodów. Wyróżniamy dwie stawki:

  • dochody poniżej 68 507 euro to podatek na poziomie 37,05%,
  • dochody powyżej 68 507 euro to podatek 49,5%.

 

Porównując do polskiego systemu podatkowego, wysokość podatków w Holandii jest zatrważająca. W tym przypadku podstawowa wartość składek jest większa niż drugi próg podatkowy w Polsce. Według holenderskiego prawa podatnicy mogą korzystać z ulg podstawowych, dodatków do ubezpieczenia zdrowotnego, ulg na partnera oraz na dziecko.

Rozliczenie podatku w Holandii – jak to zrobić?

 

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób rozliczyć podatki w Holandii? Zaliczki na podatek dochodowy są pobierane bezpośrednio przez pracodawcę. Następnie holenderski urząd skarbowy wymaga od pracownika złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Na etapie składania dokumentacji trzeba wskazać roczne dochody oraz uwzględnić dostępne ulgi podatkowe. To jedyny sposób, aby uzyskać ewentualny zwrot podatku w Holandii. Rok rozliczeniowy w tym kraju trwa standardowo od 1 stycznia do 31 grudnia.

Podatek VAT w Holandii – co warto wiedzieć o stawkach?

 

VAT w Holandii jest naliczany w kilku stawkach procentowych, zależnie od rodzaju realizowanych transakcji. Standardowo stawka podatku VAT w Holandii wynosi 21% i dotyczy wszystkich towarów i usług, które są poza ulgami podatkowymi. Obniżona wartość podatku do 9% dotyczy żywności i napojów bezalkoholowych, artykułów rolniczych, dzieł sztuki i prasy. Zerowa stawka jest stosowana wyłącznie do transportu towarów lub osób.

 

Szczegółowe informacje na temat ulg w podatku VAT w Holandii oraz towarów objętych obowiązkiem podatkowym, znajdziesz na stronie: https://taxology.co/pl/blog/vat-w-holandii/. To doskonałe źródło rzetelnych informacji o podatkach w Holandii.

Jak i kiedy rozliczyć podatek VAT w Holandii? Dowiedz się więcej!

 

Rozliczanie podatków w Holandii jest dość proste. Dotyczy to także przedsiębiorców prowadzących biznes e-commerce z użyciem dominujących systemów marketplace w kraju. Obowiązek rozliczenia podatku VAT dotyczy zagranicznych firm, które sprzedają towary na terenie Holandii. W tym przypadku obowiązują dwie zasady: towary są magazynowane bezpośrednio w Holandii lub kwota sprzedaży przekracza wartość 10 tys. euro.

 

Warto dodać, że przedsiębiorcy e-commerce mogą rozliczać podatek VAT bezpośrednio z urzędem skarbowym w tym kraju lub z użyciem procedury VAT OSS. Chcesz dowiedzieć się więcej o optymalizacji podatkowej? Sprawdź ofertę zewnętrznej firmy podatkowej na stronie: taxology.co/pl/.

 Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »