Kategoria: Spółka akcyjna

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką akcyjną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Walne zgromadzenie spółki akcyjnej – głosowanie uchwały

Autor: Wioleta Biel • Opublikowane: 2015-11-02

Pytanie dotyczy głosowania nad uchwałą na walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej. Akcjonariusz (spółka z o.o.) jest reprezentowany przez dwóch członków zarządu, którzy mają przeciwne zdanie co do tej uchwały: jeden jest za, drugi przeciw. Co w takiej sytuacji?

Wioleta Biel

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

Tytułem wstępu, pragnę podkreślić, że osoba (podmiot) nabywająca akcje spółki akcyjnej, nabywa nie tylko możliwość obracania tymi papierami wartościowymi i zyskiwania na wzroście kursów akcji — nabywa również szereg uprawnień związanych z posiadaniem akcji zwanych prawami korporacyjnymi. Najważniejszymi prawami korporacyjnymi są prawo do udziału w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i głosowania na nim. Dzięki nim akcjonariusz bierze udział w podejmowaniu najważniejszych decyzji dotyczących spółki.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Prawo uczestniczenia w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy jest prawem każdego posiadacza akcji danej spółki, którego nie może być pozbawiony. Jest to jednak prawo a nie obowiązek. Organ ten decyduje bowiem o wszystkich najważniejszych sprawach spółki, między innymi: w większości spółek powołuje i odwołuje członków rady nadzorczej, dokonuje zmian w statucie spółki, udziela absolutorium członkom organów spółki, decyduje o podwyższeniu lub obniżeniu kapitału zakładowego i umorzeniu akcji, decyduje o dalszym istnieniu spółki, o zmianie przedmiotu działalności spółki oraz o połączeniu z inną spółką.

Kompetencje walnego zgromadzenia są zawarte przede wszystkim w przepisach Kodeksu spółek handlowych (K.s.h). Uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy wymagają między innymi następujące sprawy:

 • rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki,
 • rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy,
 • udzielenie absolutorium członkom organów spółki z wykonywania przez nich obowiązków,
 • postanowienie dotyczące roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy zawiązywaniu spółki lub sprawowaniu zarządu albo nadzoru,
 • zbycie i wydzierżawienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części oraz ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego, nabycie i zbycie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości, chyba że statut stanowi inaczej,
 • emisja obligacji zamiennych lub z prawem pierwszeństwa i emisja warrantów subskrypcyjnych,
 • nabycie akcji własnych, które mają być zaoferowane do nabycia pracownikom lub osobom, które były zatrudnione w spółce lub spółce powiązanej przez okres co najmniej trzech lat oraz udzielenie upoważnienia instytucji finansowej do nabywania akcji na własny rachunek celem ich dalszej odsprzedaży,
 • zawarcie pomiędzy spółką dominującą a spółką zależną umowy przewidującej zarządzanie spółką zależną lub przekazywanie zysku przez taką spółkę,
 • powzięcie uchwały o podziale zysku albo o pokryciu straty,
 • powzięcie uchwały o istotnej zmianie przedmiotu działalności spółki,
 • podjęcie uchwały o przymusowym wykupie akcji,
 • powoływanie i odwoływanie członków rady nadzorczej, chyba że statut stanowi inaczej,
 • użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego,
 • powzięcie uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki, jeżeli bilans sporządzony przez zarząd wykaże stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz jedną trzecią kapitału zakładowego,
 • zmiany statutu spółki oraz upoważnienie rady nadzorczej do ustalenia jednolitego tekstu statutu,
 • umorzenie akcji i obniżenie kapitału zakładowego,
 • podjęcie uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego,
 • podjęcie uchwały o pozbawieniu akcjonariusza prawa poboru akcji nowej emisji w całości lub części,
 • podjęcie uchwały o warunkowym podwyższeniu kapitału zakładowego,
 • podejmowanie uchwał w sprawie łączenia spółek,
 • uchwalenie podziału spółki,
 • podejmowanie uchwał o przekształceniu spółki.

Prawo do uczestniczenia w walnym zgromadzeniu jest najważniejszym prawem korporacyjnym akcjonariusza. Przysługuje ono wszystkim akcjonariuszom, nawet jeśli ze swoich akcji nie mogą wykonywać prawa głosu np. akcji niemych. Obejmuje ono nie tylko uprawnienie do obecności na walnym zgromadzeniu, ale również uprawnienie do aktywnego w nim udziału, a zatem brania udziału w dyskusji, zgłaszania wniosków porządkowych, składania oświadczeń oraz pełnienia funkcji podczas walnego zgromadzenia.

Podejmowanie uchwał

Uchwały zasadniczo podejmowane są bezwzględną większością głosów. Bezwzględna większość głosów oznacza, iż za uchwałą musi zostać oddanych ponad połowa głosów. Uchwała jest zatem podejmowana, jeżeli wypowie się za nią ponad połowa głosujących. Głosy wstrzymujące liczone są tak, jak głosy na „nie”. W konkretnym przypadku zatem „za uchwałą” musi zostać oddanych co najmniej 51 głosów na 100 uczestniczących w głosowaniu, przy czym nie ma znaczeni, ile głosów było „wstrzymujących się” lub „przeciw”. Bezwzględną większość głosów liczy się od kapitału zakładowego obecnego na obradach danego walnego zgromadzenia, a nie od całości kapitału zakładowego. Głosy oddane to głosy „za”, „przeciw” lub „wstrzymujące się” – oddane podczas głosowania w sposób zgodny z ustawą albo statutem. Nie jest głosem oddanym zatem głos nieważny, np. oddany przez osobę nieuprawnioną lub niezgodnie z ustawą lub statutem.

Ze zwykłą większością głosów mamy do czynienia wówczas, jeżeli „za uchwałą” jest więcej głosów niż „przeciw”. Pomija się przy ustalaniu zwykłej większości głosy „wstrzymujące się”. Uchwała zostanie zatem podjęta, chociaż łącznie głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” może być więcej niż „za”.

Kwalifikowana większość głosów oznacza, iż przepisy Kodeksu spółek handlowych lub statutu spółki nakładają bardziej surowe wymagania dla podjęcia uchwały niż bezwzględna większość głosów, która jest regułą. Zgodnie z przepisami K.s.h. uchwała dotycząca:

 • emisji obligacji zamiennych i obligacji z prawem pierwszeństwa objęcia akcji,
 • zmiany statutu,
 • umorzenia akcji,
 • obniżenia kapitału zakładowego,
 • zbycia przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części i rozwiązania spółki

  zapada większością 3/4 głosów, zmiany statutu.

Należy podkreślić, iż statut, który również może przewidywać, że dla podjęcia określonych uchwał może być wymagana kwalifikowana większość głosów, może również wprowadzić bardziej surowe warunki niż przewidują przepisy K.s.h., np. 4/5 głosów.

W zasadzie przepisy K.s.h. nie wymagają kworum, czyli uczestniczenia w walnym zgromadzeniu nie mniejszej niż określona w ustawie lub statucie liczba akcjonariuszy lub akcjonariuszy reprezentujących określoną co najmniej część kapitału zakładowego dla podjęcia uchwały. Zasadą jest, że walne zgromadzenie jest ważne bez względu na liczbę reprezentowanych w nim akcji.

Kworum wymagają następujące uchwały:

 • łączenie się spółek wymaga podjęcia uchwały większością 3/4 głosów, reprezentujących co najmniej połowę kapitału zakładowego, przy czym statut może przewidywać bardziej surowe warunki,
 • podział spółki również wymaga 3/4 głosów, reprezentujących co najmniej połowę kapitału zakładowego, przy czym statut może przewidywać bardziej surowe warunki.

W analizowanym stanie faktycznym dochodzi do sytuacji, w której dwóch „równorzędnych”, jak rozumiem, akcjonariuszy stawia się na walnym zgromadzeniu wspólników. Przy czym akcjonariusz reprezentowany przez spółkę z o.o. nie wypracował stanowiska co do podejmowanej uchwały.

Mając na uwadze powyższą analizę, wydaje się, iż zachowanie akcjonariusza można sklasyfikować jako wstrzymanie się od prawa głosu. Kwestia ta jest kwestią mocno kontrowersyjną na tle statusu prawnego „głosu wstrzymującego się” oraz konsekwencji podejmowania uchwał bez większości głosów wymaganych dla jej ważności.

Proszę zwrócić uwagę, iż przepis art. 245 K.s.h. stanowi, iż uchwały zapadają bezwzględną większością głosów, jeżeli przepisy lub umowa spółki nie stanowią inaczej. W związku z tym nasuwa się wątpliwość, co się dzieje, gdy nie ma większości głosów, bowiem pojawiają się głosy „wstrzymujące się”?

Z jednej strony słyszy się głos w doktrynie, iż w takich sytuacjach nie doszło do podjęcia uchwały. Z podjęciem uchwały mamy bowiem do czynienia dopiero wówczas, gdy proponowana jej treść uzyska akceptację wymaganej większości głosujących. W wypadku nieuzyskania większości głosów uchwała nie zapada, co oznacza, że uprawnieni do gło­sowania odmówili poparcia głosowanej kwestii. Nie może to jednak oznaczać automatycznego poparcia tezy przeciwnej, a tym bardziej przyznawania jej, ex lege, mocy uchwały (negatywnej), ponieważ w razie niepodjęcia uchwały nie może być mowy o jej istnieniu.

Z drugiej zaś strony wielu przedstawicieli doktryny twierdzi, iż w wyniku przeprowadzenia głosowania w ramach walnego zgromadzenia spółki kapitałowej zawsze mamy do czynienia z podjęciem uchwały pozytywnej bądź negatywnej.

Mając na uwadze powyższe, wydaje się jednak, że praktyka idzie w kierunku przyjęcia koncepcji „negatywnej uchwały”, co z kolei przekłada się na możliwości, którymi dysponują akcjonariusze w analogicznych sytuacjach jak ta opisywana w przedmiotowym stanie faktycznym.

Zaskarżanie uchwał walnego zgromadzenia

Akcjonariusz bądź akcjonariusze, którzy byli przeciw podjętej przez większość akcjonariuszy uchwale walnego zgromadzenie, nie są pozbawieni możliwości jej unicestwienia. Mogą tego dokonać poprzez zaskarżenie uchwały do sądu.

Akcjonariusz, na podstawie przepisów K.s.h., ma do dyspozycji dwa powództwa:

 • powództwo o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia,
 • powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały.

Dodatkowo proszę mieć na uwadze brzmienie art. 422 § 1 K.s.h.: „Uchwała walnego zgromadzenia sprzeczna ze statutem bądź dobrymi obyczajami i godząca w interes spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie akcjonariusza może być zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały”.

Zastosowanie jednak powyższych rozwiązań wykorzystujących drogę sądową może mieć miejsce jedynie, kiedy przyjmiemy, iż głos wstrzymujący się jest tzw. „głosem przeciw ułomnym”. Co w konsekwencji prowadzi do wniosku, iż w przypadku, jaki jest analizowany, w niniejszym komentarzu dochodzi do podjęcia tzw. uchwały negatywnej.

Reasumując, kwestia poruszona w pytaniu jest kwestią mocno kontrowersyjną z punktu widzenia przepisów Kodeksu spółek handlowych. Wydaje się jednak, iż rozsądnym założeniem w przedmiotowej sprawie jest przyjęcie, iż akcjonariusz – spółka z o.o., niemogąca wypracować jednolitego stanowiska co do podejmowanej uchwały, na walnym zgromadzeniu wstrzymuje się od głosu, co prowadzi do podjęcia tzw. negatywnej uchwały. Ją z kolei drugi akcjonariusz może wzruszyć na drodze sądowej.

Na marginesie proszę mieć na uwadze, iż nikogo nie można zmusić do podjęcia decyzji w formie uchwały, o czym mówi jeden z wyroków Sądu Najwyższego z dnia 19.02.2007 r. sygn. III CSK 360/06: „Kodeks spółek handlowych nie przewiduje możliwości »zmuszenia« wspólnika spółki z o.o. przez sąd do podjęcia uchwały o określonej treści”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką akcyjną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Reprezentowanie zagranicznej spółki akcyjnej w Polsce

Jestem właścicielem firmy X w USA.Czy przebywając na terenie Polski, mogę pracować na rzecz tej spółki, czy też musze otworzyć polską działalność gospodarczą, aby to moc robić?

Opodatkowanie sprzedaży akcji spółki akcyjnej

Jak wygląda opodatkowanie sprzedaży (czerwiec 2014 r.) akcji spółki akcyjnej, które syn zakupił ze środków pieniężnych uzyskanych w maju 2011 r. w darowiźnie od matki? Syn nabył te akcje zaraz po otrzymaniu pieniędzy. Czy przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży syn będzie mógł uwzględnić cenę, po jakiej zostały te akcje zakupione?Darowizna środków pieniężnych została zgłoszona do urzędu skarbowego.

Akcjonariusz spółki akcyjnej - odliczenie podatku

Od kilku lat jestem polskim inwestorem giełdowym i mając rachunek w biurze maklerskim, za pośrednictwem maklera, kupuję i sprzedaję akcje. Co roku otrzymuję PIT-8c, na którego podstawie składam zeznanie podatkowe PIT-38. Jednocześnie też od kilku lat jestem akcjonariuszem spółki akcyjnej (nie giełdowej), od której co roku otrzymuję dywidendę, za którą ta spółka odprowadza podatek. W roku 2013 i 2014 miałem stratę na działalności giełdowej, którą wykazałem w PIT-ach. Dowiedziałem się nieoficjalnie, że mogę (mogłem) sobie odliczyć zapłacony przez spółkę podatek od tych strat. Czy rzeczywiście mogę to zrobić np. przez korektę PIT ? Jeżeli spółka będzie w przyszłości wypłacać dywidendę, czy mogę żądać od niej przekazania sumy brutto do samodzielnego rozliczenia zysków pieniężnych?

Oddział jako wyodrębniona część działalności gospodarczej

Spółka akcyjna posiada kilka miejsc prowadzenia działalności na terenie kraju poza siedzibą spółki, skąd prowadzi sprzedaż towarów. Umownie nazwała te miejsca oddziałami. Oddziały nie są zarejestrowane w KRS – nie posiadają samodzielności finansowej. Są co prawda wyodrębnione organizacyjnie, zarządzane przez dyrektorów oddziałów podlegających bezpośrednio pod zarząd spółki, jednak nie mają samodzielności finansowej, nie posiadają żadnego majątku, a kluczowe decyzje podejmowane są przez zarząd spółki. Czy w takiej sytuacji używanie nazwy oddział jest dopuszczalne i nie przyniesie negatywnych konsekwencji dla spółki?

Spółka akcyjna, spółka z o.o., kogo wpisać do krajowego rejestru dłużników?

Jakie mam możliwości przekazania do Krajowego Rejestru Długów danych osób wchodzących w skład organu Rady Nadzorczej spółki akcyjnej? W skład rady nadzorczej w konkretnym przypadku wchodzi 6 osób. Czy można ich wszystkich dopisać do KRD? To samo pytanie dotyczy wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym przypadku jest dwóch wspólników, z czego tylko jeden jest w zarządzie, jest prezesem. Zaznaczam, że pozostałe warunki, czyli umowa, kwoty, terminy itp. są spełnione.

Dywidenda przeznaczona na kapitał zapasowy a roszczenia akcjonariusza

Jestem akcjonariuszem prywatnej spółki akcyjnej. Aktualnie posiadam 3% udziałów (akcji). W 2009 r. posiadałem 9% udziałów. Za rok 2009 część zysku spółki (1 mln zł) uchwałą wspólników została przeznaczona na wypłatę dywidendy. Dywidenda nie została wypłacona do dzisiaj – z uwagi na zachowanie płynności finansowej spółki wspólnicy nie domagali się wypłaty pieniędzy. Teraz została podjęta uchwała o zmianie treści poprzedniej uchwały (z 2010 r. o podziale zysku za rok 2009) i przeznaczeniu tego 1 mln zł zysku na kapitał zapasowy. Czy w takiej sytuacji mogę domagać się od spółki (wspólników?) jakiejś rekompensaty (różnicy między moimi udziałami w 2009 roku i obecnie)?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}