Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Obciążenie spółki z o.o. długami prezesa

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-07-28 • Aktualizacja: 2021-04-12

Czy spółka z o.o. może w jakikolwiek sposób zostać obciążona za długi osobiste prezesa spółki z o.o. w przypadku, kiedy prezesem jest matka właściciela? Właściciel i jedyny udziałowiec nie posiada żadnych zobowiązań. Jestem na 99,9% pewien, iż nie jest to możliwe, jednak wolę się upewnić.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Obciążenie spółki z o.o. długami prezesa

Czy spółka z o.o. odpowiada za prywatne długi członków zarządu?

Generalnie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie odpowiada za długi członków zarządu, jak to jest w sytuacji odwrotnej, członek zarządu odpowiada za majątek spółki. Stanowi o tym art. 299 kodeksu spółek handlowych, których w § 1 przewiduje, że jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Natomiast nie ma odpowiednika tego przepisu w odwrotnej sytuacji, tj. że spółka ma odpowiadać za zobowiązania jej członka zarządu. Nie mają znaczenia także powiązanie rodzinne pomiędzy członkiem zarządu a wspólnikiem. Tak więc nie zachwieję tu Pana pewności.

Zajęcie wynagrodzenia członka zarządu spółki w egzekucji komorniczej

Aczkolwiek dodam jedną rzecz, mianowicie jeśli prezes zarządu jest czyimś dłużnikiem, a np. z tytułu pełnienia funkcji w zarządzie pobiera wynagrodzenie, to ono może być przedmiotem egzekucji. Oczywiście jeżeli jest to wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, podlega ono ochronie przewidzianej przepisami Kodeksu pracy, czyli wolne od potrąceń jest minimalne wynagrodzenie za pracę. W takim wypadku może zdarzyć się zajęcie tego wynagrodzenia, ale oczywiście dotyczy to tylko wynagrodzenia, a nie całego majątku spółki.

Ewentualnie jeszcze gdy np. Pana mama miała jakieś udziały w kapitale zakładowym spółki, to mogłoby dojść do zajęcia i sprzedaży udziałów. Jeżeli jednak jest Pan właścicielem wszystkich udziałów, to takiego zagrożenia również nie ma.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »