Kategoria: Spółka z o.o.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obciążenie spółki z o.o. długami prezesa

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-07-28

Czy spółka z o.o. może w jakikolwiek sposób zostać obciążona za długi osobiste prezesa spółki z o.o. w przypadku, kiedy prezesem jest matka właściciela? Właściciel i jedyny udziałowiec nie posiada żadnych zobowiązań. Jestem na 99,9% pewien, iż nie jest to możliwe, jednak wolę się upewnić.

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna
Ok. Polecam w przyszłości gdy będę miał wątpliwości z pewnością skorzystam z porad.
Bartosz, 31 lat, geodeta
Rezygnuję , że swojego adwokata , który ma wąski zakres swoich usług , tutaj mam kompleksową pomoc w zakresie prawa . Zdecydowanie polecam!!!
Marcin, 46 lat
Rzeczowo i na temat. Polecam. Skożystam w przyszlosci.
Marek
Terminowo prosto merytorycznie czuję że to odpowiedź na MOJE pytanie a nie \"gotowiec\"
Małgorzata, 56 lat, Menedżer

Generalnie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie odpowiada za długi członków zarządu, jak to jest w sytuacji odwrotnej, członek zarządu odpowiada za majątek spółki. Stanowi o tym art. 299 kodeksu spółek handlowych, których w § 1 przewiduje, że jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Natomiast nie ma odpowiednika tego przepisu w odwrotnej sytuacji, tj. że spółka ma odpowiadać za zobowiązania jej członka zarządu. Nie mają znaczenia także powiązanie rodzinne pomiędzy członkiem zarządu a wspólnikiem. Tak więc nie zachwieję tu Pana pewności.

Aczkolwiek dodam jedną rzecz, mianowicie jeśli prezes zarządu jest czyimś dłużnikiem, a np. z tytułu pełnienia funkcji w zarządzie pobiera wynagrodzenie, to ono może być przedmiotem egzekucji. Oczywiście jeżeli jest to wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, podlega ono ochronie przewidzianej przepisami Kodeksu pracy, czyli wolne od potrąceń jest minimalne wynagrodzenie za pracę. W takim wypadku może zdarzyć się zajęcie tego wynagrodzenia, aleoczywiście dotyczy to tylko wynagrodzenia, a nie całego majątku spółki.

Ewentualnie jeszcze gdy np. Pana mama miała jakieś udziały w kapitale zakładowym spółki, to mogłoby dojść do zajęcia i sprzedaży udziałów. Jeżeli jednak jest Pan właścicielem wszystkich udziałów, to takiego zagrożenia również nie ma.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}