Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Budowa domu na sprzedaż przez firmę budowlaną

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-10-30

Posiadam firmę budowlaną. W tym roku chcę zakupić działkę za gotówkę i wybudować na niej dom na sprzedaż (na własność). Teraz jako firma budowlana z „niskimi” dochodami mamy problem z otrzymaniem dobrego kredytu. Mamy pieniądze na wkład własny ok. 40–50 % inwestycji i ofertę na przyznanie kredytu firmowego na rozwój na dowolny cel. Koszty kredytu mogę wliczyć w koszty firmy, dlatego wolę budować jak mały deweloper. Myślę, że będzie tak bezpieczniej ze względu na US. Poza tym firma po sprzedaży wykaże dochód i wtedy będzie łatwiej uzyskać dogodniejszy kredyt. Czy działka musi być już zakupiona na firmę? Czy wystarczy, że w PKD dopisze do działalności sprzedaż domu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli prowadzi Pan działalność jako osoba fizyczna, to majątek firmowy jest Pana majątkiem, więc każdy składnik Pana majątku może stać się Pana majątkiem przeznaczonym do wykonywania działalności gospodarczej w dowolnym momencie. Jest to uzależnione tylko od Pan decyzji. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by wprowadził Pan działkę do własnej działalności gospodarczej, nawet jeśli w akcie notarialnym nie będzie wzmianki, że kupuje Pan działkę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wprowadzenie prywatnych działek w charakterze towarów handlowych wymaga jedynie, jak przyjmuje się w praktycy, sporządzenia dokumentu przekazania, np. protokołu przekazania czy oświadczenia przekazania i na jego podstawie ujęcia działki w księdze. Gdy na działce ma Pan zamiar wybudować dom/domy i sprzedać, to działka stanowić będzie towar handlowy. Same koszty budowy trafiają do kolumny 10 i 13 PKPiR (przy czym rozbieżność jest w praktyce, czy w kolumnie 10 można ewidencjonować usługi, czy też trzeba to robić w kolumnie 13); budowa domów trakcie stanowi tzw. produkcję w toku, wycenianą według kosztów wytworzenia (nie może to być wartość niższa od kosztów materiałów bezpośrednich zużytych do produkcji niezakończonej) i na koniec roku jest wpisywana do księgi jako element spisu z natury. Towary handlowe, jako widoczne w remanencie, wpływają oczywiście na wielkość dochodu, gdyż zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

W odniesieniu do CEIDG winien Pan zgłosić zmianę dodając odpowiednie PKD, ale nawet jeśli Pan tego nie uczyni, to nie wpływa to na sposób opodatkowania i kwalifikację przychodów i kosztów, dla której poprawność wpisu do CEIDG jest bez znaczenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne materiały

Czy mogę sprzedawać przedmioty po kilka sztuk jednemu nabywcy po niższej cenie?

Czy zgodne z prawem jest założenie sklepu internetowego sprzedającego osobom prywatnym po kilka sztuk danego przedmiotu taniej niż w innych sklepach?...

 

Formalne przejęcie sklepu

Mój tata prowadzi jednoosobową firmę handlową (sklep spożywczo-przemysłowy), ma już 70 lat. Jak możemy doprowadzić do formalnego przejęcia sklepu przeze...

 

Leasing kolejnego samochodu w jednoosobowej działalności

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą z zakresu tworzenia oprogramowania. Na firmę jest wzięty leasing operacyjny na samochód osobowy...

 

Wstrzymanie egzekucji samochodów firmowych

Komornik zajął mi samochody, które potrzebne są w firmie dla celów zarobkowych. Mam zaległości w ZUS, złożyłem dokumenty o układ ratalny...

 

Sprzedaż wyrobów artystycznych przez firmę męża

Jestem artystką i chciałabym sprzedawać swoje prace w internecie (własny sklep). Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą o podobnym...

 

Zakończenie działalności i przekazanie pozostałego towaru fundacji

Czy jeśli w rok od zakończenia DG nie sprzedałem towaru (już jako nieprowadzący DG), a chciałbym przekazać go za zupełne za darmo jakiejś...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »