Budowa domu na sprzedaż przez firmę budowlaną

• Autor: Aleksander Słysz

Posiadam firmę budowlaną. W tym roku chcę zakupić działkę za gotówkę i wybudować na niej dom na sprzedaż (na własność). Teraz jako firma budowlana z „niskimi” dochodami mamy problem z otrzymaniem dobrego kredytu. Mamy pieniądze na wkład własny ok. 40–50 % inwestycji i ofertę na przyznanie kredytu firmowego na rozwój na dowolny cel. Koszty kredytu mogę wliczyć w koszty firmy, dlatego wolę budować jak mały deweloper. Myślę, że będzie tak bezpieczniej ze względu na US. Poza tym firma po sprzedaży wykaże dochód i wtedy będzie łatwiej uzyskać dogodniejszy kredyt. Czy działka musi być już zakupiona na firmę? Czy wystarczy, że w PKD dopisze do działalności sprzedaż domu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Budowa domu na sprzedaż przez firmę budowlaną

Wprowadzenie działki na której będzie budowany dom na sprzedaż do własnej działalności gospodarczej

Jeśli prowadzi Pan działalność jako osoba fizyczna, to majątek firmowy jest Pana majątkiem, więc każdy składnik Pana majątku może stać się Pana majątkiem przeznaczonym do wykonywania działalności gospodarczej w dowolnym momencie. Jest to uzależnione tylko od Pan decyzji. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by wprowadził Pan działkę do własnej działalności gospodarczej, nawet jeśli w akcie notarialnym nie będzie wzmianki, że kupuje Pan działkę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wprowadzenie prywatnych działek w charakterze towarów handlowych wymaga jedynie, jak przyjmuje się w praktycy, sporządzenia dokumentu przekazania, np. protokołu przekazania czy oświadczenia przekazania i na jego podstawie ujęcia działki w księdze.

Zobacz też: Budowa domu na sprzedaż

Budowa domu na sprzedaż przez małą firmę budowlaną a koszty uzyskania przychodu 

Gdy na działce ma Pan zamiar wybudować dom/domy i sprzedać, to działka stanowić będzie towar handlowy. Same koszty budowy trafiają do kolumny 10 i 13 PKPiR (przy czym rozbieżność jest w praktyce, czy w kolumnie 10 można ewidencjonować usługi, czy też trzeba to robić w kolumnie 13); budowa domów trakcie stanowi tzw. produkcję w toku, wycenianą według kosztów wytworzenia (nie może to być wartość niższa od kosztów materiałów bezpośrednich zużytych do produkcji niezakończonej) i na koniec roku jest wpisywana do księgi jako element spisu z natury. Towary handlowe, jako widoczne w remanencie, wpływają oczywiście na wielkość dochodu, gdyż zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

W odniesieniu do CEIDG winien Pan zgłosić zmianę dodając odpowiednie PKD, ale nawet jeśli Pan tego nie uczyni, to nie wpływa to na sposób opodatkowania i kwalifikację przychodów i kosztów, dla której poprawność wpisu do CEIDG jest bez znaczenia.

Przeczytaj też: Budowa domu na firmę czy prywatnie

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Aleksander Słysz

O autorze: Aleksander Słysz

Doradca podatkowy.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »