Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejęcie części klientów na lokalnym rynku

Marek Gola • Opublikowane: 2019-04-05

Jestem sprzedawcą w specjalistycznym sklepie i mam umowę o pracę na czas nieokreślony, nie mam podpisanej żadnej umowy lojalnościowej. Chciałbym zwolnić się i otworzyć własny biznes w tej samej branży i w tej samej miejscowości, co moja obecna praca. Wiązałoby się to z przejęciem części klientów na lokalnym rynku. Czy grożą mi jakieś konsekwencje prawne względem mojego obecnego pracodawcy? Czy mogę porzucić pracę bez okresu wypowiedzenia i rozpocząć działania w kierunki swojej działalności? Czy mogę to zrobić z obecnym współpracownikiem, który pracuje w tej samej firmie (chciałbym go zatrudnić jako pracownika)?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna
Ok. Polecam w przyszłości gdy będę miał wątpliwości z pewnością skorzystam z porad.
Bartosz, 31 lat, geodeta
Rezygnuję , że swojego adwokata , który ma wąski zakres swoich usług , tutaj mam kompleksową pomoc w zakresie prawa . Zdecydowanie polecam!!!
Marcin, 46 lat
Rzeczowo i na temat. Polecam. Skożystam w przyszlosci.
Marek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy zwanego dalej K.p.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Z treści Pana pytania wynika, że jest Pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w sklepie. Nie została z Panem zawarta żądna umowa lojalnościowa, której przedmiotem byłby zakaz konkurencji. Zastanawia się Pan nad rozwiązaniem umowy o pracę i założeniem własnego sklepu w tej samej branży. Wobec powyższego zastanawia się Pan, czy z tego powodu, przy częściowym przejęciu rynku nie będzie Panu groziła odpowiedzialność.

W pierwszej kolejności podkreślić należy, iż porzucenie pracy i złożenie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę z dnia na dzień wiąże się z możliwością uznania przez pracodawcę, że do rozwiązania doszło z Pana winy, co z kolei skutkować może wręczeniem Panu tzw. dyscyplinarki. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zatem rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Formalnie może Pan sam rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, ale wówczas musi się Pan liczyć z tym, że jeżeli takie rozwiązanie zostanie przez pracodawcę zakwestionowane, wówczas możliwe będzie dochodzenie od Pana odszkodowania odpowiadającego wysokości wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia.

Istotnym z punktu widzenia Pana interesu jest treść art. 55 K.p., zgodnie z którym:

„Art. 55. § 1. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.

§ 11. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

§ 2. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Przepis art. 52 § 2 stosuje się odpowiednio.

§ 3. Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn określonych w § 1 i 11 pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.”

Osobiście nie widzę przeszkód w założeniu przez Pana własnej działalności gospodarczej. Podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa.

Tym samym, wobec braku umowy o zakazie konkurencji może Pan założyć własną działalność, a następnie zatrudnić w jej ramach – już jako pracodawca – swojego dotychczasowego współpracownika.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}