Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pełna nazwa firmy a używanie nazwy skróconej

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 2018-11-16

Planuję założyć działalność z pełną nazwą firmy np. „Masaż. Mobilny Gabinet Fizjoterapii Jan Kowalski”. W nazwie skróconej zamierzałem zawrzeć „Masaż. Mobilny Gabinet Fizjoterapii”. Dowiedziałem się jednak, że w nazwie skróconej może być maksymalnie 31 liter. W efekcie w nazwie skróconej firmy zostanie sam „Masaż”. Czy na stronie internetowej, na logo, na wizytówkach i ogólnie na potrzeby reklamy i marketingu, mogę wykorzystywać nazwę „Masowanie. Mobilny Gabinet Fizjoterapii”, mimo że nie jest to ściśle nazwa skrócona, ale też nie jest to pełna nazwa działalności?

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

Przepisy dotyczące nazewnictwa firm znajdują się w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 2009 r. Nr 131, poz. 1075; dalej „K.c.”). Zgodnie z art. 434 K.c. – firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Imię i nazwisko stanowi obligatoryjny element (rdzeń) firmy przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, natomiast ustawodawca zezwala na przyjęcie w brzmieniu firmy dodatkowych określeń indywidualizujących taką osobę jako przedsiębiorcę. Ustawodawca zezwala w pierwszym rzędzie, by do firmy przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną włączyć pseudonim. Natomiast w praktyce stosuje się za dalszym zezwoleniem ustawodawcy dołączenie do firmy określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy (np. masaż) lub miejsce jej prowadzenia (np. gabinet fizjoterapii). Zdarza się także używanie innych dowolnie obranych określeń (434 zd. 2 K.c.), pod warunkiem przestrzegania zasady prawdziwości firmy (434 § 2 K.c.).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jak zatem wynika z przytoczonego przepisu, firmą osoby fizycznej (działalności jednoosobowej) jest jej imię i nazwisko, co oznacza, że musi ono znaleźć się w jej nazwie bez względu na to, czy Pan jako przedsiębiorca podczas rejestracji działalności, czy też w terminie późniejszym będzie stosował także nazwę skróconą.

Nazwa nowej firmy zostaje podana już w początkowej fazie procesu rejestracyjnego, przy wypełnianiu wniosku CEIDG-1. W pozycji numer 6 należy umieścić nazwę nowo zakładanego przedsiębiorca. Zgodnie z ww. przepisem Kodeksu cywilnego, obligatoryjnymi elementami nazwy firmy będą więc: Pana imię i nazwisko jako przedsiębiorcy. Wszelkie inne elementy jak najbardziej można w nazwie umieścić, ale ich brak nie powoduje żadnych ujemnych konsekwencji. Natomiast w rubryce 07 należy podać nazwę skróconą (maks. 31 znaków) np. w Pana przypadku „masaż – gabinet fizjoterapii” (24 znaki). Nazwa skrócona podawana jest dla potrzeb ZUS, albowiem przedsiębiorca zgłaszający się przez formularze ZUS ZUA, ZUS ZZA oraz ZUS DRA może używać nazwy skróconej, stąd też konieczne jest jej wpisywanie do CEIDG.

Proszę pamiętać, że wybrana podczas rejestracji nazwa firmy jest później używana bezpośrednio w działalności gospodarczej. Przede wszystkim, nazwa jest podawana na wystawianych fakturach czy rachunkach, a także w umowach. Poza tym nazwa taka widnieje na stronie firma.gov.pl wraz z innymi danymi przedsiębiorcy. Oznacza to, że z nazwą firmy zapoznają się między innymi klienci. Nazwa jest także wpisywana w rubrykach całego stosu rozmaitych dokumentów, które będą Panu towarzyszyć w działalności. Zatem z czysto praktycznych względów dobrze byłoby, aby Pan rozważył następujące aspekty nazwy działalności, czyli np.:

  1. nazwa powinna być prosta i łatwa do zapamiętania, a także krótka – w przeciwnym razie w niektórych rubrykach dokumentów może być problem z jej zmieszczeniem,
  2. powinna kojarzyć się z profilem prowadzonej działalności, jeśli nie działa w wielu branżach naraz;
  3. nazwa powinna się odróżniać od nazw innych przedsiębiorców prowadzących działalność o tym samym profilu (na tym samym rynku branżowym) – dlatego wybierając nazwę dla swojej działalności, powinien Pan przeanalizować najbardziej zbliżone marki firm już działających na rynku, w obrębie którego chce Pan rozpocząć działalność. Pod uwagę należy brać pełne brzmienie firmy, tzn. z dodatkami. Muszą się one różnić od siebie na tyle, żeby dowolny klient mógł odróżnić Pana firmę od pozostałych występujących na tym samym rynku.

Proszę zatem pamiętać, że zgodnie z przepisami, dane na fakturach, rachunkach etc. w przypadku działalności jednoosobowej muszą zawierać między innymi imię i nazwisko właściciela, ale nie ma przeszkód, by zamieścić na fakturze, oprócz wymaganych danych imiennych, również nazwy charakterystycznej. Nie ma natomiast możliwości wskazania na fakturze, rachunku, paragonie jedynie nazwy skróconej np. „Masaż. Gabinet fizjoterapii”. Również w kontaktach z urzędami oraz instytucjami, we wszelkich dokumentach prawnych i pismach, Pan jako przedsiębiorca zobowiązany jest do posługiwania się pełną nazwą firmy, zgodnie z zapisem w rejestrze. Stąd też im krótsza, tym mniej dla Pana uciążliwa. Przy okazji warto pamiętać o tym, że oprócz nazwy może Pan zamieszczać na ww. dokumentach inne elementy – zarówno tekstowe, jak i graficzne, tj. znak towarowy, którym mogą być słowa lub znaki graficzne (np. logo). Taki znak towarowy może być nawet bardziej rzucający się w oczy od „urzędowej” nazwy, sugerując tym samym klientowi, że ma większe znaczenie.

Natomiast w codziennej działalności może Pan używać nazwy skróconej jako zazwyczaj bardziej charakterystycznej, rozpoznawalnej i lepiej kojarzonej. Nazwy skróconej może więc Pan używać np. w celach reklamowych – na wizytówkach, szyldach, ulotkach reklamowych, folderach, w kontaktach z klientami, w korespondencji mailowej, na stronach internetowych itp. oczywiście również ze znakiem towarowym (np. logo).

W swojej działalności powinien Pan posługiwać się albo nazwą pełną, albo skróconą wskazaną w CEIDG. Nie sądzę jednak, aby posługiwanie się nazwą działalności w ulotkach, wizytówkach itp., która nie jest ani skróconą, ani pełną wykazaną w rejestrze CEIDG, ale ich wypadkową, nie była możliwa z prawnego punktu widzenia. Natomiast nie wiem, czy nie będzie to prowadziło do pewnego zamieszania w rozpoznaniu Pana marki (wprowadzenie klienta w błąd). Trudno bowiem będzie klientowi zidentyfikować Pana po nazwie (np. wskazanej w folderze), która nie widnieje w CEIDG, a tym samym na stronach internetowych. Jeżeli nie obawia się Pan tego rodzaju następstw, to oczywiście dla celów reklamowych czy informacyjnych może Pan używać formy pośredniej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Darowizna środków trwałych synowi

Czy ojciec może przekazać synowi w formie darowizny środki trwałe lub część środków trwałych (urządzenie, narzędzia, samochód itd.) ze swojej firmy, której nie zamyka? Jaki obowiązek podatkowy powoduje taka darowizna w przypadku środków całkowicie zamortyzowanych, a jaki przy środkach niezamortyzowanych w pełni? Co z podatkiem VAT?

Otworzenie działalności po kursach z urzędu pracy

Chcę otworzyć działalność gospodarczą. Skończyłem kursy zawodowe z urzędu pracy na dietetyka, trenera personalnego. Jak najlepiej otworzyć działalność i jak się rozliczać? Myślę że najbezpieczniej to doradztwo/konsultacje żywieniowe? W przyszłości, jakbym miał więcej klientów, chcę zatrudnić pracownika lub kilku. Jak najlepiej się rozliczać na początku, jakie to są koszty? Co się mi opłaca? Na razie szukam klientów.

Jak wykreślić istnienie firmy która nigdy nie działała?

Jestem zatrudniony na etacie od ponad 25 lat. Ponad 10 lat temu założyłem firmę. Jednak firma nigdy nie działała. Nie wypełniałem żadnych dokumentów do urzędu skarbowego i ZUS-u. Nigdy nie osiągnąłem żadnych przychodów z firmy. Po prostu, po założeniu działalności stwierdziłem, że jednak nie będę jej prowadził i tak to zostawiłem. Teraz chciałbym to jakoś wyprostować, gdyż firma nadal widnieje w rejestrze i w związku z tym mam pytanie – jak wykreślić istnienie firmy?

Jakie są warianty przekazania firmy?

Mój tata jest właścicielem sklepu (prowadzi książkę przychodów i rozchodów) i chce przepisać na mnie całą firmę. Pracuję z nim już ponad 10 lat. Jakie są warianty przekazania firmy lub darowania sklepu wraz z jego inwentarzem, tak aby koszty tego przepisania dla obydwu stron były do przyjęcia?

Zakup mieszkania na działalność gospodarczą i późniejsza sprzedaż - podatki

Prowadzę działalność gospodarczą 74.90.Z – pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana. W ramach tej działalności otrzymałem zlecenie na prowadzenie działań przy inwestycji w odległej części Polski, według wytycznych umowy przez okres 3 lat codziennie 5 lub 6 dni w tygodniu. W związku z tym muszę zapewnić sobie miejsce, gdzie będę mógł mieszkać. Ekonomicznie uzasadnione jest zakupienie mieszkania, jego dostosowanie do moich potrzeb mieszkaniowych, a następnie sprzedanie po zakończeniu okresu realizacji tej inwestycji. W związku z tym proszę o informację, jakie są obowiązki związane z ewidencją księgową i obciążeniami podatkowymi. I co z podatkiem VAT (jestem VAT-owcem)? Jak należy księgować nakłady poniesione np. na remont takiej nieruchomości?

Pracownia protetyki stomatologicznej a zgłoszenie w Sanepidzie

Czy prowadzenie jednoosobowej pracowni protetyki stomatologicznej wymaga zgłoszenia w Sanepidzie?

Pieczenie ciast na umowę o dzieło bez zakładania działalności

Czy moja żona, pracując na umowę o pracę w branży niezwiązanej z cukrowniczą, może dla własnego hobby po pracy piec ciasta na umowę o dzieło w domu u osoby fizycznej z jego produktów bez zakładania działalności gospodarczej? Jeżeli tak, to w jaki sposób musi się rozliczać z urzędem skarbowym, uzyskując maksymalny roczny dochód z usług cukierniczych do 6000 zł bądź przy dużej ilości zamówień do 10 000 zł?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}