Pełnomocnictwo w CEIDG dla żony

• Autor: Michał Kowalski

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i zatrudniam w niej żonę. Ze względu na koszty nie było dla nas zasadne zakładanie spółki. Udzieliłem żonie pełnomocnictwa CEIDG. Co powinienem zrobić, by żona mogła wykonać czynność takie jak odebranie poczty, odebranie dowodu rejestracyjnego z urzędu? Dla mnie to utrudnienie za każdym razem pisać dla niej pełnomocnictwo, a na dodatek na poczcie muszę jeszcze za to pełnomocnictwo zapłacić, a np. w starostwie muszę potwierdzić, że żona jest moją żoną, żeby nie płacić. Po co w takim razie w ten wpis o pełnomocnictwo. W czym mi to ułatwia prowadzenie działalności?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pełnomocnictwo w CEIDG dla żony

Upoważnienie pełnomocnika do prowadzenia spraw przedsiębiorcy

Przedsiębiorca może dokonać wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej danych pełnomocnika upoważnionego do prowadzenia spraw przedsiębiorcy, wraz ze wskazaniem zakresu spraw, które obejmuje dane pełnomocnictwo, o ile przedsiębiorca udzielił pełnomocnictwa i zgłosił informację o jego udzieleniu we wniosku o wpis do CEIDG (art. 25 ust. 1 pkt 11 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Zobacz też: Upoważnienie do reprezentowania firmy

Pełnomocnictwo do prowadzenia spraw przedsiębiorcy w postępowaniach administracyjnych

Tak ustanowiony pełnomocnik do prowadzenia spraw przedsiębiorcy może działać w postępowaniu administracyjnych bez konieczności każdorazowego okazywania pełnomocnictwa i uiszczania opłaty skarbowej od pełnomocnictwa. Organ administracji publicznej nie może więc żądać przedstawienia pełnomocnictwa do akt sprawy (choć oczywiście takie pełnomocnictwo w formie pisemnej powinno znajdować się w dokumentacji przedsiębiorstwa), lecz powinien z urzędu (z wykorzystaniem systemu informatycznego) potwierdzić upoważnienie pełnomocnika wpisanego do CEIDG. Takie rozwiązanie powinno być stosowane we wszystkich sprawach przed organami administracji publicznej, z wyjątkiem spraw podatkowych tj. prowadzonych na podstawie Ordynacji podatkowej i ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (art. 25a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). W tym kontekście kompletnie niezrozumiałe jest postępowanie pracowników starostwa. Nie mają oni uprawnienia do żądania każdorazowego okazania pełnomocnictwa ani dokumentów potwierdzających, że jesteście Państwo w związku małżeńskim. Do takich czynności jak odbiór dowodu rejestracyjnego z urzędu wystarczające powinno być oświadczenie pełnomocnika, że jest on wpisany do CEIDG jako pełnomocnik przedsiębiorcy.

Niestety, jak słusznie Pan zauważył, pełnomocnictwo z CEIDG ma ograniczoną funkcjonalność. Jeżeli korespondencja jest adresowana do pełnomocnika, a nie reprezentowanego przez niego przedsiębiorcy, wówczas oczywiście korespondencja powinna być wydana. Niestety pełnomocnictwo do prowadzenia spraw przedsiębiorcy obejmuje tylko sprawy przed organami administracji publicznej. Takim organem nie jest Poczta Polska SA. Co za tym idzie, poczta nie może we własnym zakresie weryfikować, czy pełnomocnik legitymuje się pełnomocnictwem do prowadzenia spraw wynikającym z CEIDG.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Pełnomocnictwo do odbierania przesyłek pocztowych

Przesyłka pocztowa może być wydana w placówce pocztowej pełnomocnikowi adresata upoważnionemu na podstawie pełnomocnictwa udzielonego na zasadach ogólnych lub na podstawie pełnomocnictwa pocztowego (art. 37 ust. 2 pkt 2 Prawa pocztowego). W istocie za udzielenie pełnomocnictwa pocztowego operator pocztowy może pobrać opłatę (art. 38 ust. 6 Prawa pocztowego). Niemniej jednak z art. 37 ust. 2 pkt 2 Prawa pocztowego wynika, że do odbioru korespondencji nie jest konieczne pełnomocnictwo udzielone na zasadach ogólnych przewidziane w Kodeksie cywilnym. Wystarczy okazać pełnomocnictwo ogólne udzielone małżonce w formie pisemnej, które było podstawą dokonania wpisu do CEIDG. Odbiór korespondencji po przedstawieniu takiego pełnomocnictwa nie wymaga dodatkowych opłat.

Powyższa regulacja nie dotyczy odbioru korespondencji sądowej. Przykładowo w postępowaniu cywilnym awizowaną przesyłkę może odebrać, oprócz adresata, osoba upoważniona na podstawie pełnomocnictwa pocztowego (§ 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 października 2010 r. w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym). Zatem w tym przypadku nie wystarczy ani pełnomocnictwo ogólne, ani też fakt wpisu pełnomocnictwa do CEIDG.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Michał Kowalski

O autorze: Michał Kowalski

Radca prawny, ukończył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Kielcach. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie oświatowym, prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Prowadzi własną kancelarię, a w zakresie swojej praktyki zawodowej świadczy usługi w szczególności dla nauczycieli i szkół, ale także dla innych grup pracowników i pracodawców. Z powodzeniem udziela pomocy prawnej w systemie elektronicznym.

Autor licznych publikacji z zakresu prawa oświatowego. Prowadzi również szkolenia dla nauczycieli i pracowników.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »