Rezygnacja z pracy w radzie nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej

• Autor: Marek Gola

Po roku pracy w radzie nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej nabawiłam się ciężkiej nerwicy. Jak dyplomatycznie uzasadnić swoją rezygnację? Nie chcę ponosić konsekwencji, ale nie chcę też się nadmiernie uzewnętrzniać.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rezygnacja z pracy w radzie nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej

Zrzeczenie się członkostwa w radzie nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz prawo spółdzielcze nie zawierają rozwiązań, które by regulowały kwestię zrzeczenia się członkostwa w radzie nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej. Nie oznacza to jednak, że jest Pani pozbawiona prawa zrzeczenia się członkostwa. Zachodzi jednak pytanie, w jakiej formie, z jakim uzasadnieniem i na czyje ręce taką rezygnację złożyć.

Osobiści uważam, że w niniejszej sprawie, zastosowania znajdą przepisy Kodeksu cywilnego, a w szczególności przepisy odnoszące się do składania oświadczeń woli. Przytoczyć należy przepis art. 61 § 1, zgodnie z którym oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

Zobacz też: Rada nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej

Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej?

W mojej ocenie oświadczenie takie winna być złożone na ręce zarządu, jako organu reprezentującego spółdzielnię mieszkaniową do wiadomości przewodniczącego rady nadzorczej.

Na Pani miejscu nie rozpisywałbym się nad przyczynami rezygnacji z członkostwa w radzie nadzorczej, lecz ograniczył to do jednego sformułowania „z przyczyn osobistych”. Proszę bowiem pamiętać, że nikt nie jest Pani w stanie zobowiązać do szerszego przedstawienia powodów Pani rezygnacji. Jako osoba wybrana na członka rady nadzorczej ma Pani swobodę w zakresie rezygnacji z członkostwa. Tak samo jak nikt nie mógł przymusić Panią do kandydowania, tak samo nikt nie może Panią przymuszać do pozostania na stanowisku członka rady nadzorczej.

Rezygnację złożyłbym co najmniej kilka dni przed posiedzeniem rady nadzorczej. Rezygnacja będzie wiążąca z chwilą, kiedy dojdzie do wiadomości zarządu spółdzielni mieszkaniowej jako podmiotu reprezentującego spółdzielnię na zewnątrz. W treści rezygnacji proszę zastanowić się, czy nie warto byłoby zawrzeć stwierdzenia, iż dziękuję Pani za dotychczasową współpracę, jednak z przyczyn osobistych zmuszona jest Pani zrezygnować z członkostwa.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »