Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Działalność polegająca na wynajmie nie swoich pojazdów

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2019-05-31

Prowadzę działalność gospodarczą zajmującą się zarządzaniem nieruchomościami. Mam również w PKD kody związane z wynajmem pojazdów, czyli: 77.11.Z, 77.12.Z 77.32.Z, 77.33.Z. Czy mogę wynajmować pojazdy, które nie są moje, nie są zarejestrowane na mnie ani na moją firmę? Pojazdy należą do moich znajomych i oni wyrażają na to zgodę. Czy tylko właściciel może wynajmować swoje auto? Czy wystawiałbym fakturę za wynajem tych samochodów czy za pośrednictwo?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Szybka i bardzo pomocna odpowiedź. 
Bartosz
Dziękuję, za szybką i jasną odpowiedź. Rozwiało to moje wątpliwości w tej sprawie.
Piotr
Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata

Z punktu widzenia regulacji dotyczących działalności gospodarczej wpisy do CEIDG nie mają charakteru przesądzającego. Są bardziej kategorią statystyczną niż przesądzającą o tym, co przedsiębiorca robi i z czego czerpie dochody. Art. 15 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy przewiduje, że jeżeli zmienia Pan np. przedmiot działalności, to jednocześnie powinien Pan zaktualizować informacje widniejące w rejestrze w ciągu 7 dni.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Aczkolwiek przepis ten nie zawiera żadnych skutków niedokonania tej aktualizacji, więc niby obowiązek jest, ale taki bez sankcji.

Z art. 16 wynika jedynie domniemanie prawdziwości wpisów w CEIDG i ewentualna odpowiedzialność za podanie nieprawdziwych.

Nie musi Pan być właścicielem tych pojazdów (szerzej o tym poniżej), również to, czy coś jest środkiem trwałym w firmie, czy nie, nie przesądza o możliwości wynajmowania aut.

Jeżeli jednak Pan będzie świadczył takie usługi stale, należałoby to przynajmniej odnotować w CEiDG.

Wynajmującym nie musi być właściciel auta. Przepisy Kodeksu cywilnego, które regulują najem, nie statuują takiego wymogu. Aby nie być gołosłowną, zacytuję poniżej fragment stanowiska komentatorów:

„Wynajmujący nie musi być właścicielem rzeczy oddanej w najem, ponieważ najem wywołuje wyłącznie skutki obligacyjne” (tak też J. Panowicz-Lipska (w:) System prawa prywatnego, t. 8, s. 11; H. Ciepła (w:) G. Bieniek, Komentarz, t. II, 2006, s. 252; W. Czachórski, Zobowiązania, 2007, s. 474; Z. Zaporowska, Wokół umów najmu i dzierżawy wierzchowców, Palestra 2009, z. 3-4, s. 30).

Jeżeli zatem znajomi udostępnią Panu auto celem np. jego wynajmu, będzie Pan mógł je wynająć jako niewłaściciel.

Najbardziej popularnym przykładem jest wynajmowanie aut przez firmy, których auta są leasingowane i właścicielem ich jest tak naprawdę bank, a nie wynajmujący.

Odnosząc się do ostatniego pytania: Najem ma miejsce wówczas, gdy pobiera Pan czynsz najmu i go rozlicza jako swój przychód, ale ktoś powinien Panu udostępnić nieodpłatnie auto, co niestety mogłoby się wiązać z obowiązkiem podatkowym od nieodpłatnego użyczenia (nieodpłatne świadczenia – art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), co uważam wyklucza raczej tę opcję, więc widziałabym Pana raczej jako pośrednika, który pośredniczyłby w transakcji pomiędzy wynajmującym a najemcą nawet podpisując umowy najmu na podstawie upoważnienia i pobierała swoje wynagrodzenie w postaci prowizji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zakup mieszkania na firmę - pułapki i ograniczenia

Rozważam zakup spółdzielczego mieszkania na firmę (jest to jednoosobowa działalność). Jakie są pułapki i ograniczenia lub potencjalne negatywne...

Jak najlepiej przepisać firmę na męża?

Żona ma założoną jednoosobową działalność gospodarczą – handel motocyklami oraz częściami zamiennymi. Chcielibyśmy firmę przepisać na mnie -...

Grafik komputerowy nieposiadający działalności gospodarczej

Jestem osobą fizyczną nieposiadającą działalności gospodarczej. Jeżeli byłbym grafikiem komputerowym rysującym fikcyjne postacie tylko dla osób fizycznych...

Wciągnięcie mieszkania na kredyt jako środek trwały działalności

Czy mieszkanie na kredyt hipoteczny mogę wciągnąć do środków trwałych działalności? Mieszkanie będzie wynajmowane. Jak zoptymalizować to podatkowo dla...

Zbycie firmowego samochodu w kontekście podatku PIT oraz VAT

Prowadzę prywatną firmę, rozliczam się na książce przychodów i rozchodów. W 2010 r. kupiłem na firmę samochód osobowy używany, którego cena...

Praca zdalna dla angielskiej firmy

Żona pracuje zdalnie dla firmy angielskiej, która nie ma przedstawicielstwa ani oddziału w Polsce. Jej praca polega na zdalnym dzwonieniu przez telefon...

Jaką działalność otworzyć w celu budowy i sprzedaży domu?

Razem z bratem zamierzamy kupić ziemię pod budowę domu, który ma być docelowo sprzedany. Jaką formę działalności otworzyć w celu sprzedaży...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}