Zaległe składki ZUS wspólników spółki jawnej

• Autor: Aleksander Słysz

Kilka lat temu założyliśmy ze wspólnikiem spółkę jawną. Ostatnie faktury, jakie spółka wystawiła, pochodzą sprzed roku. Wtedy też spółka zakończyła działalność, lecz przeoczyliśmy jej zamknięcie i nie wyrejestrowaliśmy z ZUS. Czy jest jakakolwiek możliwość prawna zamknięcia jej z ubiegłoroczną datą, by nie płacić składek ZUS z odsetkami? Mniej więcej w tym samym czasie co zakończenie działalności spółki jawnej założyliśmy spółkę z o.o., która działa do dziś.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zaległe składki ZUS wspólników spółki jawnej

Wykonywanie działalności gospodarczej a obowiązek ubezpieczenia 

Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają m.in. osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą, a obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego tych osób powstaje i wygasa w terminach określonych w przepisach o ubezpieczeniach społecznych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi. Natomiast za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się m.in. osobę prowadzącą publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Na mocy art. 13 pkt 4 ww. ustawy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu podlegają osoby prowadzące pozarolniczą działalność – od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Zobacz też: Zamknięcie działalności z datą wsteczną

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rozwiązanie spółki jawnej

Tym samym do momentu, w którym wykonywana jest działalność, istnienie tytuł do ubezpieczenia. W przypadku spółki jawnej rozwiązanie spółki następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru przez sąd, więc nie ma jakiejkolwiek możliwości, by uczynić to wstecz.

Analogicznie wskazuje m.in. P. Kostrzewa „Stąd też należy przyjąć, że wspólnik spółki jawnej w likwidacji podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu do dnia jej wykreślenia z rejestru przedsiębiorców KRS, chyba że wcześniej utraci status jej wspólnika” [Kostrzewa Piotr, Czy w okresie likwidacji wspólnicy spółki jawnej mają obowiązek odprowadzać składki zdrowotne aż do momentu postanowienia sądu o wykreśleniu z rejestru?, „Vademecum Doradcy Podatkowego”, 104342].

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Niedopełnienie obowiązku wykreślenia spółki z rejestru a zaległe składki ZUS

Istnieje jednak pewne „światełko w tunelu”, albowiem przyjmuje się niekiedy, że dla podstawy składek tytułem jest wykonywanie działalności, a nie istnienie wpisu i gdy działalność przestała być realnie wykonywana, upadł tytuł do ubezpieczenia. Tak przykładowo wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 26 czerwca 2013 r. (III AUa 1722/12): „Jeżeli pomimo formalnego figurowania w ewidencji działalności gospodarczej, wnioskodawczyni nie wykonywała żadnych usług lub sprzedaży, czy też innych czynności, które wchodzą w zakres przedmiotowy działalności gospodarczej ujawnionej w ewidencji, ani nawet nie podejmowała czynności związanych z działalnością gospodarczą, jak zamawianie towarów, rekrutacja pracowników, poszukiwanie kontrahentów itp., to w konsekwencji należy uznać, że nie do utrzymania jest domniemanie wynikające z wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, iż działalność tę wnioskodawczyni wykonuje (rozpoczęła jej prowadzenie). To zaś nie może prowadzić do objęcia jej ubezpieczeniem społecznym w myśl art. 6 ust. 1 pkt 5 oraz art. 13 pkt 4 u.s.u.s.” [LEX nr 1362705]. Powyższe analogicznie można rozciągać na wspólników spółki jawnej, jednak zawsze są to problematyczne i często kwestionowane przez ZUS sprawy.

Oczywiście z punktu widzenia prawa należy jak najszybciej wykreślić tę „martwą” spółkę z rejestru, to jednak zapewne jako związane z zawiadomieniem ZUS spowodować może „pytania”, co ze składkami za okres poprzedzający wykreślenie, wtedy konieczna będzie obrona w oparciu właśnie o przedstawione stanowisko. Nie będzie to jednak sprawa łatwa i do takiego sporu należy się dobrze przygotować, np. gromadząc dokumenty świadczące o nieprowadzeniu działalności itp. Wynik takiego sporu jednak nie jest z góry przesądzony.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Nieświadome naliczanie składek
Adam i Marek prowadzili spółkę jawną, która faktycznie zakończyła działalność ponad rok temu. Byli przekonani, że brak wystawiania faktur oznacza koniec obowiązków wobec ZUS. Dopiero niedawno otrzymali pismo o narastających zaległościach w składkach. Teraz muszą nie tylko uregulować dług, ale i starać się o jego umorzenie, udowadniając, że spółka faktycznie nie działała.

 

Formalności vs. rzeczywistość
Kasia i Michał otworzyli nową spółkę z o.o., zapominając o formalnym zamknięciu wcześniejszej spółki jawnej. Przez cały ten czas ZUS naliczał składki, mimo że żadne transakcje nie były przeprowadzane. Gdy próbowali wykreślić spółkę z rejestru z datą wsteczną, dowiedzieli się, że to niemożliwe. Teraz walczą o uniknięcie odsetek i dowiedzenie, że działalność faktycznie nie była prowadzona.

 

Nieoczekiwane koszty po latach
Janek wyjechał za granicę, pozostawiając nieaktywną spółkę jawną. Myślał, że sprawa „sama się rozwiąże”. Po powrocie do Polski dowiedział się, że dług wobec ZUS urosł do kilkunastu tysięcy złotych. Teraz szuka prawnych sposobów na unieważnienie naliczonych składek, ale ZUS stoi na stanowisku, że formalne zamknięcie spółki było jego obowiązkiem.

Podsumowanie

Zaległe składki ZUS wspólników spółki jawnej mogą stać się poważnym problemem, zwłaszcza jeśli spółka faktycznie nie prowadzi działalności, ale nadal widnieje w rejestrze. Formalne zakończenie działalności wymaga wykreślenia spółki z KRS, a do tego czasu wspólnicy podlegają obowiązkowi ubezpieczenia. Choć istnieją przypadki, w których można argumentować brak obowiązku opłacania składek ze względu na faktyczne niewykonywanie działalności, ZUS często kwestionuje takie stanowisko. Kluczowe jest szybkie podjęcie działań, w tym oficjalne wykreślenie spółki i ewentualna obrona przed roszczeniami ZUS, oparta na dowodach braku aktywności gospodarczej.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z ZUS, spółkami czy działalnością gospodarczą? Oferujemy szybkie i profesjonalne porady prawne online. Skonsultuj swoją sytuację z doświadczonym prawnikiem bez wychodzenia z domu – pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie, uniknąć błędów i zminimalizować ryzyko kosztownych konsekwencji. Skontaktuj się z nami już dziś!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. 1998 nr 137 poz. 887
2. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 26 czerwca 2013 r. III AUa 1722/12

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Aleksander Słysz

O autorze: Aleksander Słysz

Doradca podatkowy.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info