Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Aport firmy do utworzonej spółki cywilnej a ciągłość umów

Autor: Agata Alberska • Opublikowane: 2016-05-11

Chciałbym przekształcić swoją działalność gospodarczą w spółkę cywilną z żoną (brak intercyzy). Chcemy zrobić to w ten sposób, że żona założy działalność i na tej podstawie utworzymy spółkę. Ja aportem do tej spółki wniosę swoją firmę. W związku z tym proszę o przybliżenie kwestii prawnych i podatkowych. Poza tym w mojej firmie podstawą działalności jest szereg umów z kontrahentami. Przenosząc swoją firmę do spółki, chciałbym zachować ciągłość umów. Czy wniesienie aportem mojej firmy do spółki cywilnej mi to zapewni?

Agata Alberska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

Akty prawne:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

1. Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000 r. Nr 94, poz. 1037; K.s.h.)

2. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r. Nr 16, poz. 93; K.c.)

Formalnie nie jest możliwe przekształcenie działalności w spółkę cywilną. Przekształcenie to ściśle określony tryb postępowania, a nasze prawo nie pozwala na takie przekształcenie działalności jednoosobowej w spółkę cywilną. Prowadzenie wspólnie działalności przez żonę oraz Pana w formie spółki cywilnej wymaga z założenia co najmniej przejścia procedury związanej z jej zakładaniem i rejestracją.

Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą, ale umową pomiędzy jej wspólnikami, którzy są przedsiębiorcami. Musi ich być co najmniej dwóch. Jedna osoba nie może utworzyć spółki cywilnej.

Spółka cywilna musiałaby powstać jako nowy podmiot, w którym żona oraz Pan (po zarejestrowaniu się jako samodzielny przedsiębiorca prowadzący działalność w formie spółki cywilnej) byliby wspólnikami. Możliwe są dwa rozwiązania:

 1. założenie spółki cywilnej i sprzedaż do niej majątku przedsiębiorstwa żony,
 2. założenie spółki cywilnej i wniesienie przez żonę do spółki swojego przedsiębiorstwa.

Przy zakładaniu nowej – stara firma istnieje i zakładana jest nowa, która powoli przejmuje majątek ze starej firmy. Takie rozwiązanie powoduje po stronie starej firmy:

 • powstanie podatku dochodowego i konieczność jego zapłaty (18% lub wg wyższej skali podatkowej – 33%),
 • powstanie podatku VAT i konieczność jego zapłaty (co do zasady 23%).

Jednocześnie po stronie nowej firmy powoduje:

 • powstanie kosztów uzyskania przychodu (cena netto),
 • powstanie podatku VAT do odliczenia,
 • powstanie możliwości amortyzacji środków trwałych.

Należałoby zwrócić uwagę na to, by ceny zbycia nie odbiegały od cen rynkowych oraz cen, jakie zapłaciłaby osoba trzecia obca. Konieczne byłoby uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych od kapitału założycielskiego nowej firmy – w wysokości 0,5% w ciągu 14 dni od daty jej założenia. Konieczne byłoby złożenie deklaracji PCC w tym samym terminie.

Stosownie do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

„Art. 1.1. Podatkowi podlegają:

1) następujące czynności cywilnoprawne: (…)

k) umowy spółki;

2) zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

2. Przepisy ustawy o:

1) umowie spółki i jej zmianie – stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmiany;

3. W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

1) przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania (…).

Art. 1a. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

1) spółka osobowa – spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną;

2) spółka kapitałowa – spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.”

Podatek ten występowałby, jeżeli chcieliby Panowie założyć spółkę cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną; spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

Przykładowo przy kapitale zakładowym (założycielskim) rzędu 200 tys. zł – PCC wyniósłby 1000 zł.

Wniesienie Pana przedsiębiorstwa do spółki cywilnej pozwala na:

 • przesunięcie w czasie podatku dochodowego i VAT – dopiero gdy spółka cywilna dokona zbycia rzeczy, sprzętu, maszyn, które należały do firmy żony,
 • uniknięcie podatku VAT z tytułu przekazania firmy żony do spółki cywilnej.

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Następstwo prawne dotyczyłoby tylko zezwolenia w gminie, w jakiej obecnie jest punkt sprzedaży należący do firmy żony. Ale często gminy uznają, że nie ma w tym przypadku żadnego następstwa i spółka cywilna musi ubiegać się o odrębne zezwolenie. Warto to więc najpierw sprawdzić w danej gminie.

Rozpoczęcie wykonywania działalności w formie spółki cywilnej wymaga w opisanej sytuacji podjęcia następujących kroków:

 • zawarcie umowy spółki cywilnej (na piśmie),
 • uzyskanie wpisu w CEIDG przez wspólników będących osobami fizycznymi – Pana i żony (Pan już go ma, wystarczyłaby więc tylko korekta wpisu – rezygnacja z działalności jednoosobowej na rzecz spółki cywilnej),
 • wpis lub jego zmiany należy uzyskać przed podjęciem działalności w ramach spółki cywilnej,
 • zgłoszenie do GUS i uzyskanie nr REGON spółki,
 • zgłoszenie identyfikacyjne do urzędu skarbowego i uzyskanie NIP spółki – wniosek na druku NIP-2, NIP-D,
 • złożenie deklaracji oraz zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na siedzibę spółki (stawka podatku 0,5%, podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów wniesionych do majątku spółki) – deklaracja na druku PCC-3, PCC-3A,
 • zgłoszenie rejestracyjne spółki do podatku VAT – formularz VAT-R (opłata skarbowa – 170 zł, termin – przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towarów lub usług),
 • zmiana wpisu w CEIDG przez wspólników będących osobami fizycznymi – uzupełnienie informacji o NIP i REGON spółki – wniosek CEIDG-1 (w terminie 7 dni).

Wspólnik spółki cywilnej jest płatnikiem składek na własne ubezpieczenia w ZUS, natomiast spółka pełni funkcję płatnika składek wyłącznie za osoby świadczące w niej pracę (np. za pracowników i zleceniobiorców).

Względy podatkowe przemawiają za tym, by do spółki cywilnej Pan wniósł aportem przedsiębiorstwo swojej jednoosobowej działalności gospodarczej. Wniesione przedsiębiorstwo (i jego majątek) stanowić będzie własność spółki cywilnej. Przeniesiona powinno być całość przedsiębiorstwa, a więc wszystkie wartości materialne, tj. towary, środki trwałe, wyposażenie itp. oraz wartości niematerialne. Takie przedsiębiorstwo jako przedmiot aportu stanowi całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Całość przedsiębiorstwa wnoszonego aportem do spółki cywilnej powinna być wyceniona według wartości rynkowej.

Podatek VAT przy aporcie przedsiębiorstwa do spółki

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy).

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W obecnie obowiązującej ustawie o podatku od towarów i usług ustawodawca odnosi się do generalnego pojęcia zbycia, a nie sprzedaży. Warto też podkreślić, iż ustawodawca nie użył żadnego pojęcia definiowanego bądź dookreślającego w ustawie (jak np. sprzedaż czy dostawa), co oznacza, że nie jest istotna forma, lecz samo zadysponowanie przedsiębiorstwem w taki sposób, że dochodzi do jego zbycia. Wyłączenie z opodatkowania zbycia majątku oparte jest bowiem na możliwości stworzonej przez art. 19 Dyrektywy 2006/112 (odpowiadający art. 5 (8) VI Dyrektywy, który przewiduje, iż w przypadku gdy przedmiotem dostawy (za odpłatnością lub nieodpłatnie lub w formie aportu jest całość lub część majątku podatnika (totality of assetes or part therof), państwa członkowskie mogą uznać, iż czynność taka nie stanowi dostawy towarów i w takim przypadku nabywca będzie traktowany jako następca prawny przekazującego.

Pojęcie „transakcji zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów”, w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. zbycie obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aport przedsiębiorstwa do spółki). Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Przepisy ustawy nie definiują terminu „przedsiębiorstwo”. Z tej przyczyny w celu określenia zakresu pojęcia „przedsiębiorstwo” wykorzystuje się regulację zawartą w art. 55 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

 • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
 • własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
 • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
 • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
 • koncesje, licencje i zezwolenia;
 • patenty i inne prawa własności przemysłowej; majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
 • tajemnice przedsiębiorstwa;
 • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, że nie podlegają opodatkowaniu transakcje zbycia przedsiębiorstwa, w tym np. sprzedaż, darowizna czy wniesienie go aportem.

Aport przedsiębiorstwa Pana firmy nie skutkuje ani zamknięciem działalności, ani jej zawieszeniem. Dla wywołania takiego skutku konieczne jest zgłoszenie tego do CEIDG.

Faktycznie nie będzie Pan miał już przedsiębiorstwa, za pomocą którego prowadził dotychczas działalność, co skłaniałoby do likwidacji działalności. Ale zamiarem jest dalsze prowadzenie działalności tyle tylko, że w formie spółki cywilnej. W tym celu zgłosi Pan zmiany do CEIDG.

Przeniesienie przedsiębiorstwa wymagałoby zawarcia umowy przeniesienia w formie pisemnej z podpisem poświadczonym notarialnie. Jak wskazuje bowiem Kodeks cywilny:

„Art. 751. § 1. Zbycie lub wydzierżawienie przedsiębiorstwa albo ustanowienie na nim użytkowania powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.”

Jeżeli w skład przedsiębiorstwa wchodziłaby nieruchomość – umowa przeniesienia przedsiębiorstwa wymagałaby umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Podatek dochodowy przy aporcie przedsiębiorstwa do spółki

Wniesienie do spółki cywilnej wkładu w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (aport przedsiębiorstwa do spółki) w zamian za udziały w tej spółce stanowi odpłatne zbycie tego przedsiębiorstwa i spowoduje po stronie wnoszącego powstanie przychodu, jednakże przychód ten jest zwolniony od opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 860 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług, przy czym domniemywa się, że wkłady wspólników mają jednakową wartość (art. 861 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego). Wniesiony wkład może być pieniężny lub niepieniężny. Z chwilą przeniesienia własności rzeczy na wspólników staje się ona majątkiem wspólnym wszystkich wspólników.

Katalog elementów przedsiębiorstwa, ujęty w art. 551 Kodeksu cywilnego, nie ma charakteru zamkniętego, o czym świadczy użyte w nim sformułowanie „w szczególności”. Zgodnie zaś z art. 552 Kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo – dla celów prawa podatkowego – to ogół praw podmiotowych, stosunków faktycznych (zakres i walory dostawców i klientów, czyli odbiorców, opinia o przedsiębiorstwie, czyli jego renoma, lokalizacja, stopień ściągalności jego wierzytelności itd.) oraz różnych innych wartości (np. systemu organizacyjnego, doświadczeń w zakresie działalności przedsiębiorstwa, jakości znanej i stosowanej technologii itd.), jakie prowadzący przedsiębiorstwo (jego właściciel) sam lub ze współpracującymi osobami wiąże w zorganizowany zespół majątkowy. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, iż definitywnej oceny przedmiotu czynności prawnej dokonuje sam podatnik.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Zasady ustalania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zostały określone w art. 14 tej ustawy, który w ust. 1 stanowi, że za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

 1. środkami trwałymi,
 2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
 3. wartościami niematerialnymi i prawnymi
  – ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Sprzedaż każdego innego składnika wykorzystywanego w działalności gospodarczej również stanowi przychód z tytułu działalności gospodarczej na podstawie ogólnej zasady wyrażonej w art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych).

Przez pojęcie odpłatnego zbycia należy rozumieć każdą formę przeniesienia własności za wynagrodzeniem. Wniesienie zatem przedsiębiorstwa albo jego części do spółki niebędącej osobą prawną (w tym spółka cywilna) powoduje:

 • zmianę właściciela – właścicielem staje się bowiem spółka niebędąca osobą prawną – stąd mamy do czynienia z odpłatnym zbyciem wniesionego w formie aportu przedsiębiorstwa,
 • wniesienie przedsiębiorstwa do spółki niebędącej osobą prawną jest przeniesieniem własności tego przedsiębiorstwa lub jego części, za które wnioskodawcy przysługują udziały w spółce niebędącej osobą prawną o określonej wysokości.

W związku z powyższym wniesienie do spółki niebędącej osobą prawną wkładu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa (aport przedsiębiorstwa do spółki) w zamian za udział w spółce stanowi odpłatne zbycie.

Za spółkę niebędącą osobą prawną uznaje się – zgodnie z treścią art. 5a pkt 24 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego. Zatem spółką niebędącą osobą prawną jest także spółka cywilna.

Natomiast w myśl art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu przedsiębiorstwa do spółki) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

„Art. 21. 1. Wolne od podatku dochodowego są:

50b) przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki (…).

W świetle powyższego po Pana stronie powstanie przychód z tytułu wniesienia aportu przedsiębiorstwa do spółki cywilnej, ale będzie on zwolniony z podatku dochodowego.

Podsumowanie

Aport przedsiębiorstwa do spółki:

 • podatek od czynności cywilnoprawnych – 0,5% od wartości przedsiębiorstwa oraz Pana wkładu,
 • brak podatku VAT po Pana stronie,
 • brak podatku dochodowego z tytułu wniesienia aportu przedsiębiorstwa do spółki.

Należałoby zgrać daty i terminy zmian we wpisie żony i Pana do CEIDG oraz zawarcia umowy spółki oraz rozpoczęcia działalności przez spółkę cywilną.

Teoretycznie przy braku wskazań w umowie spółki – przy nierównych wkładach – udział w zyskach i stratach spółki cywilnej wszyscy wspólnicy mają taki sam.

Jak wskazuje Kodeks cywilny, równy udział w zyskach jest domyślny, a umowa spółki może ustanawiać w tym zakresie inne zasady.

„Art. 867. § 1. Każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. W umowie spółki można inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach. Można nawet zwolnić niektórych wspólników od udziału w stratach. Natomiast nie można wyłączyć wspólnika od udziału w zyskach.

§ 2. Ustalony w umowie stosunek udziału wspólnika w zyskach odnosi się w razie wątpliwości także do udziału w stratach.

W teorii i praktyce możliwe jest, że przez jakiś czas jeden wspólnik ma udział w zyskach i stratach w wysokości np. 80% zysku, a drugi w wysokości 20%; a po dwóch latach udział w zyskach i stratach jest równy i wynosi po 50%. Oczyścicie wymagałoby to zapisów w umowie spółki ze wskazaniem tych proporcji oraz czasu ich trwania.

Prawa z umów co do zasady przechodzą automatycznie wraz z przekształceniem, chyba że w umowie znajduje się zastrzeżenie, że do przejścia na inny podmiot praw wynikających z umowy wymagana jest zgoda kontrahenta.

Do przeniesienia obowiązków z umów konieczna jest zgoda drugich stron tych umów. Istnieje ryzyko nieuzyskania takiej zgody. W takim przypadku zobowiązania wynikające z danej umowy nie będą mogły przejść na spółkę przekształconą.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy jeden z fundatorów może mieć więcej niż jeden głos?

Czy w statucie fundacji można zapisać, że jednemu z fundatorów (za zgodą pozostałych) będą przysługiwały dwa głosy? Chodzi o to, aby w przyszłości uniknąć nieporozumień, gdy liczba fundatorów jest parzysta. Wiadomo, że w zarządzie decydujący głos ma prezes, jeżeli głosy pozostałych członków zarządu rozkładają się po równo. Jak ten problem rozwiązać, jeśli chodzi o fundatorów? Czy uzależnić od wkładu finansowego?

Rozliczenie spółki po rozstaniu wspólników

Mąż miał spółkę z kolegą. W grudniu zdecydowali się rozstać. Niestety, był grudzień, więc formalnie mógł to zrobić z końcem roku kalendarzowego w roku 2015. Tak uczynił. Otrzymaliśmy pismo od wspólnika z prośbą o rozliczenie spółki do 31 grudnia 2015 roku. Mąż tego nie uczynił, bo był świadomy, że ma do rozliczenia jeszcze VAT, podatki, musi zgłosić zamknięcie spółki itd., dodatkowo naliczyć wszystkie wypłacone pensje (ze swojego konta, abonamenty, czynsz za wynajem). Tymczasem wspólnik podesłał swoje wyliczenia i przelał sobie wszystkie pieniądze z konta na swoje konto. Mąż naliczył zobowiązań na 30 tys. zł. Co teraz? Czy mąż ma zapłacić należności ze swoich środków? Czy wspólnik mógł tak zrobić? Czy teraz mamy wysłać mu pismo pocztą, że wzywamy do przelania całości sumy do momentu rozliczenia spółki?

Jak odkupić aptekę bez konieczności uzyskania zezwolenia?

Wraz z żoną chcemy założyć firmę i odkupić aptekę. Jaka forma prawna byłaby w takim wypadku najlepsza, jak to przeprowadzić? Zależy nam na przeniesieniu zezwolenia od poprzednika i zachowaniu ciągłości działalności apteki. Chcielibyśmy, aby nasza działalność była też korzystna ze względu na ewentualne zobowiązania.

Podatek od nieruchomości wprowadzonych do działalności lecz niewykorzystywanych

Posiadam nieruchomość – magazyny. Usytuowane są na działce, której jestem właścicielem jako osoba fizyczna. Jeden z magazynów stoi pusty (brak wynajmu), natomiast drugi jest wynajęty częściowo. Miasto chce obciążyć mnie podatkiem od nieruchomości dla firm od całości, tj. budowle, grunty, oraz 2% od wartości budowli – wychodzą horrendalne kwoty. Mam firmę, która jest zarejestrowana w innym mieście. Czy miasto prawidłowo nalicza podatek w takiej sytuacji?

Jak połączyć dwa kapitały firm jednoosobowych?

Chciałem się dowiedzieć, czy jest to możliwe i jak to najprościej prawnie ubrać w formułę. Otóż: prowadzę działalność gospodarczą, siostra również prowadzi działalność gospodarczą. Chcęcałość majątku z siostry firmy oraz cześć majątku z swojej firmy (chodzi to część towarów handlowych z magazynu) połączyć w spółkę (najlepiej cywilną lub jawną) – tak aby ominąć 19% podatek od dywidendy i szereg zbędnych procedur związanych z prowadzeniem sp. z o.o. lub akcyjnej.  Jednocześnie chcędalej prowadzić swoją działalność bez zmiany. Jak to najprościej uczynić?

Wpis do RDN

Z datą 15.06 otrzymuję postanowienie o wykreśleniu mnie z RDN, a 16.06 zaświadczenie o wpisie do RDN – ta sama sygnatura sprawy, wszystko w jednej kopercie. Ile razy można dokonywać wpisu w tej samej sprawie i po jakim czasie przedawniają się długi wobec US, jeżeli ogóle jest możliwe przedawnienie?

Przewodniczący związku zawodowego w radzie nadzorczej spółki

Jako przewodniczący związku zawodowego zostałem wybrany do rady nadzorczej spółki. Spółka jest prywatna w 90%, 10% posiadają jej pracownicy. Czy w mojej sytuacji, prowadząc aktywną, zgodną z prawem działalność związkową (pikiety, powiadamianie mediów jako przewodniczący związku), mogę być pociągnięty do odpowiedzialności karnej (finansowej) przez pracodawcę np. pod zarzutem szkodzenia wizerunkowi firmy przez członka jej rady nadzorczej, choć w mediach występowałbym jako przewodniczący związku?

Cienka kapitalizacja przy pożyczce od udziałowca

Pytanie dotyczy cienkiej kapitalizacji: czy odsetki od pożyczki od właścicieli są kosztami uzyskania przychodu w pełnej wysokości? Pożyczka dla firmy (A) udzielona w br. przez dwóch właścicieli – każdy udzielił po 500 tys. zł pożyczki. Właściciele mają po 1/3 udziałów w firmie (są to osoby fizyczne) i 1/3 udziału inna firma powiązana (B). W tej powiązanej firmie ci właściciele mają również po 1/3 udziałów i firma A również 1/3 udziałów. Ci sami właściciele mają udziały w firmie C po 1/4 udziałów.*

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}