Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką cywilną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przystąpienie do spółki cywilnej spadkobiercy

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-09-01

Zmarł jeden ze wspólników spółki cywilnej, a tym samym małżonek wspólniczki. W umowie spółki jest zapis, że w razie śmierci jego spadkobiercy wejdą do spółki, wskazując jedną osobę. Małżonkowie mają dwie córki, jedna z nich prowadzi działalność gospodarczą i poszerzyła swoją działalność o udział w spółce i ona będzie wskazanym spadkobiercą do prowadzenia. Jak udokumentować przystąpienie do spółki spadkobiercy (córki)?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Zapis umowy, który Pani zacytowała, jest w zasadzie powtórzeniem możliwości, jakie daje art. 872 Kodeksu cywilnego, który brzmi: „można zastrzec, że spadkobiercy wspólnika wejdą do spółki na jego miejsce. W wypadku takim powinni oni wskazać spółce jedną osobę, która będzie wykonywała ich prawa. Dopóki to nie nastąpi, pozostali wspólnicy mogą sami podejmować wszelkie czynności w zakresie prowadzenia spraw spółki”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Przepis ten nie reguluje tego, kto nabywa prawa związane z uczestnictwem zmarłego wspólnika w spółce cywilnej, ani czy jeżeli nabywa je wiele osób, to nabywają je one na zasadach wspólności łącznej, czy wspólności w częściach ułamkowych. Sposób wykonywania tych uprawnień będzie wynikał wyłącznie z przepisów prawa spadkowego. Do czasu zatem wskazania jednej osoby mamy do czynienia ze wspólnikiem zbiorowym ale takim, który nie współdziała z pozostałymi wspólnikami w zarządzaniu spółką. Dopiero wskazanie jednej osoby powoduje, że może ona uczestniczyć w prowadzeniu spraw spółki, a więc zarządzeniu łącznie z innymi. Stan ten trwa dopóty, dopóki nie zostanie dokonany dział spadku. Jeśli bowiem spadek zostanie podzielony i np. spadkobiercą udziałów w spółce zostanie jedna z córek, stanie się ona wspólnikiem.

Przechodząc już stricte do odpowiedzi na Pani pytanie – jak Pani zapewne zauważyła, przepis nie wskazuje, w jaki sposób należy wskazać spółce jedną osobę, która będzie wykonywała prawa wszystkich wspólników (obu córek). Oznacza to, że można wskazać ją w każdy dopuszczalny sposób. Jak bowiem stanowi art. 60 Kodeksu cywilnego, „z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli)”.

Można byłoby to zatem zrobić nawet w formie ustnej, aczkolwiek ze względów dowodowych zawsze dobrze jest zrobić to na piśmie, nawet jeśli wspólniczka wie, kto będzie wykonywał w imieniu spadkobierców prawa i obowiązki związane z prowadzeniem spraw spółki. Najlepiej – bo proszę nie zapominać, że wspólniczka nadal jest spadkobiercą – aby wszystkie 3 Panie podpisały się na dokumencie, w którym będzie zawarty wyraźny zwrot, że wspólnie oświadczacie, iż osobą, która będzie wykonywała prawa spadkobierców, jest wybrana córka, wskazana z imienia i nazwiska.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką cywilną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zmiana nazwy spółki cywilnej

1 marca do naszej firmy (spółka cywilna) doszedł nowy wspólnik, zmieniła się też...

Zgoda byłego wspólnika na dalsze prowadzenie spółki

Jestem współwłaścicielem z siostrą domu i budynku, w którym prowadzimy działalność w formie spółki cywilnej. Chcę wyjść ze...

Prowadzenie spółki cywilnej i kłopoty przez męża-alkoholika

Razem z mężem prowadzimy spółkę cywilną od 12 lat. Mąż jednak ma problem alkoholowy, przepija zarobki, nie pomaga w prowadzeniu firmy, a ja...

Podział majątku spółki cywilnej po śmierci wspólnika

Żona mojego wujka była wspólnikiem spółki cywilnej i zawarła na tę spółkę umowy leasingu na dwa auta. Niestety zmarła 3 miesiące temu. Spadek po...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}