Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy w akcie notarialnym konieczny jest wpis, że nieruchomość będzie wykorzystywana w działalności?

Wioleta Biel • Opublikowane: 2016-03-30

Moje pytanie dotyczy zakupionej już nieruchomości, jednak w akcie nie została zawarta informacja, że budynek będzie wykorzystywany w jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy pisząc jakieś oświadczenie, mogę to jeszcze zmienić, aby móc odliczać koszty? Nieruchomość zakupiłem jako osoba fizyczna od dewelopera z fakturą na firmę.

Wioleta Biel

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

„W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124”.

Ustęp drugi wymienionego przepisu stanowi z kolei o tym, iż:

„2. Kwotę podatku naliczonego stanowi:

1) suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług, (...)”.

Jeżeli zatem nieruchomość została zakupiona przez Pana, jednak faktura niejako dokumentuje zakupu na Pana jednoosobową działalność gospodarczą, w mojej ocenie nie mam potrzeby informowania o fakcie wykorzystywania tej nieruchomości w Pana działalności bowiem już faktura implikuje prawo: „1. odliczenia podatku VAT naliczonego na fakturze od dewelopera”. Rozumiem bowiem, że przedmiotowa nieruchomość będzie wykorzystywana w działalności, a nieruchomości ponadto zostanie zaliczona do środków trwałych Pana działalności.

Podatek dochodowy – koszty podatkowe w PIT

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy PIT: „Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23”.

Powyższe oznacza, iż do kosztów działalności można zaliczać te wydatki, które w sposób bezpośredni i pośredni łączy się z prowadzoną działalnością.

Powyższe oznacza, iż nie ma znaczenia treść zawieranej umowy sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, jeżeli wszystkie okoliczności faktyczne świadczą o tym, iż nieruchomość będzie rzeczywiście służyć działalności.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za tym, iż niepotrzebne jest zawieranie w treści aktu w przedmiotowej sprawie informacji o tym, iż nieruchomość ta będzie wykorzystywana w Pana działalności, to że z perspektywy prawa zarówno gospodarczego jak i podatkowego to Pan jest działalnością – fakt otwarcia jednoosobowej działalności gospodarczej nie sprawia, że staje się Pan odrębnym bytem (jak to ma miejsce np. w przypadku spółki z o.o.). W związku z tym majątek, który wykorzystuje Pan w działalności, jest Pana majątkiem – Pan jedynie w ramach działalności decyduje, co z majątku się w tej działalności przyda i to daje Panu prawo do odliczania kosztów związanych z danym substratem majątku od przychodu generowanego w ramach prowadzonej działalności.

Reasumując, tak długo, jak posiada Pan fakturę wystawioną na Pana działalność, a nieruchomość będzie wykorzystywana w działalności, w mojej ocenie nie ma obowiązku zawierania dodatkowych informacji o celu wykorzystania zakupionej nieruchomości w akcie notarialnym. Jeżeli natomiast zależy Panu na takiej informacji, można to zrobić jedynie za zgodą dewelopera w formie aneksu do umowy zawartej w formie notarialnej. Oczywiście aneks również wymaga w mojej ocenie formy notarialnej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

VAT od lokalu kupowanego na działalność gospodarczą

Żona prowadzi salon masażu, jest na ryczałcie, ja pracuję na umowę o pracę i dodatkowo prowadzę działalność – jestem na książce...

Czy można prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce i w Niemczech?

Czy osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą w Niemczech może również założyć taką jednoosobową działalność...

Obawa o umowy najmu po zmianie nazwy firmy

Od 5 lat prowadzę sklep spożywczy, od 1 stycznia roku chcę zmienić tylko nazwę firmy. Nadal będę prowadzić 1-osobową działalność gospodarczą. Zmienia...

Ubezpieczony w KRUS a umowa-zlecenie (od 2015 r.)

Jestem rolnikiem zarejestrowanym w KRUS od 15 lat. Mieszkam z ojcem emerytem, który prowadzi małą działalność – parking (raz w tygodniu...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}