Kategoria: Spółka cywilna

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką cywilną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż odzieży przez internet, jaka forma działalności?

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 2016-10-31

Wraz z koleżanką planujemy otworzyć firmę, chciałybyśmy aby była to spółka, ale nie wiemy, na jaką się zdecydować. Wydaje się nam, że najlepszym rozwiązaniem byłaby spółka cywilna. Obie pracujemy, koleżanka będzie mieć umowę na pół albo na cały etat. Ja natomiast mam umowę na pół etatu. Czy w związku z tym istnieje problem z założeniem firmy (spółki)? Proszę o przedstawienie, jakie są korzyści w utworzeniu spółki cywilnej albo jednoosobowej działalności z zatrudnieniem drugiej osoby – wady i zalety obu rozwiązań. Jakie będą płatności związane z prowadzeniem spółki, składki, skoro od umowy o pracę na pół etatu odprowadzane są za mnie składki? Spółka zajmowałaby się sprzedażą internetową odzieży, czy w związku z tym musimy posiadać magazyn? Czy prowadząc sprzedaż internetową musimy posiadać kasę fiskalną? Czy nie trzeba wystawiać paragonów, gdy będzie zrobiony przelew za towar? Czy mogą być dwie siedziby spółki (pochodzimy z innych miast)?

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

Jeżeli chcą Panie przyjąć sprawiedliwy podział osiąganych dochodów i ewentualnych strat, to oczywiście spółka cywilna wydaje się lepszym rozwiązaniem niż działalność gospodarcza jednej z Pań z zatrudnieniem drugiej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Trzeba pamiętać, że przy drugim wariancie tę z Pań, która założyła działalność i zatrudniła koleżankę, obciążają związane z zatrudnieniem koszty, tj. ZUS (składki społeczne oraz zdrowotne) a także podatek dochodowy, zatem późniejsze rozliczenia związane z osiągnięciem zysku byłyby nieco utrudnione, ale oczywiście nie niemożliwe.

Natomiast w moim przekonaniu spółka cywilna byłaby z powodu kosztów (ZUS i PIT) rozwiązaniem w większym stopniu rozkładającym ryzyko prowadzenia wspólnej działalności.

Spółka cywilna to nie spółka z Kodeksu spółek handlowych (sp. z o.o., jawna), ani też przedsiębiorca w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która stanowi, że za przedsiębiorców uważa się jej wspólników, ale już nie samą spółkę, w związku z tym odpowiedzialność wspólników takiej spółki jest całkowicie różna, ponieważ spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej (poza podatkami oczywiście). Na gruncie prawa podatkowego podmiotowość prawną ma zarówno spółka cywilna, jak i wspólnicy.

 

To oznacza, że aby założyć spółkę cywilną, każda z Pań musi zarejestrować własną działalność gospodarczą, po to aby uzyskać status przedsiębiorcy. Przy czym, przy rejestracji własnej działalności należy od razu wskazać, że będzie ona prowadzona w ramach spółki cywilnej.

Zgodnie z brzmieniem art. 860 Kodeksu cywilnego (K.c.) przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Spółka cywilna jest więc umową i należy ją traktować jak każde inne zobowiązanie. Zatem byłoby wskazane, aby Panie stworzyły umowę spółki choćby w wersji podstawowej określającej jej działalność i sposób dzielenia się zyskami i stratami pomiędzy wspólnikami.

 

Należy pamiętać, że skoro spółka cywilna nie jest osobą prawną ani jednostką organizacyjną wyposażoną przez przepisy prawa w zdolność prawną. Podmiotami praw i obowiązków są wspólnicy, czyli dłużnikami zobowiązań powstających w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Co prawda zobowiązania te są określane mianem zobowiązań spółki, ale ujmując rzecz bardziej ściśle, nie są one niczym innym, jak zobowiązaniami wspólników dotyczącymi ich wspólnego mienia. Za te zobowiązania wspólnicy odpowiadają solidarnie. Odpowiedzialność solidarna wspólników spółki cywilnej oznacza, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników). Jednak aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.

Trzeba pamiętać, że odnoszący się do solidarnej odpowiedzialność wspólników art. 864 K.c. jest przepisem bezwzględnie obowiązującym, co oznacza, że nie może on zostać zmodyfikowany na mocy postanowienia stron polegającego na ograniczeniu bądź wyłączeniu odpowiedzialności solidarnej (umowa spółki). Co prawda umowa między wspólnikami sprzeczna z art. 864 K.c. nie jest z mocy prawa nieważna, ale jej skuteczność ogranicza się jedynie do rozliczeń wewnętrznych (w zasadzie dotyczących roszczeń regresowych) między poszczególnymi wspólnikami. Czyli że można np. całkowicie swobodnie ustalić, iż na skutek zapłaty solidarnego długu przez jednego ze wspólników drugi zwraca płacącemu nawet całość zadłużenia.

Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami są jej wspólnicy. W zależności od formy prawnej oraz wyboru formy rozliczania podatku dochodowego wspólnicy mogą być podatnikami różnych podatków oraz w różnej formie je opłacać. W umowie spółki określony jest udział w zyskach każdego ze wspólników.

Od swojej części zysków wspólnik jest zobowiązany zapłacić podatek według obowiązujących zasad, czyli skoro wspólnik jest osobą fizyczną, opłaca podatek dochodowy od osób fizycznych.

W zależności od wybranej formy opodatkowania może go rozliczać na zasadach ogólnych lub opłacać podatek liniowy. W przypadku gdy wspólnikami spółki są osoby fizyczne, wspólnicy mogą ustalić, że będzie opłacany podatek dochodowy w formie ryczałtu ewidencjonowanego od przychodów spółki. Rachunkowość takiej spółki może być prowadzona w formie ewidencji podatkowych – ryczałtu ewidencjonowanego lub książki przychodów i rozchodów, można także prowadzić księgi rachunkowe.

Co do obciążeń parapodatkowych (ZUS) – w przypadku wspólników będących osobami fizycznymi podlegają oni takim samym obowiązkom w opłacaniu składek jak osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. W sytuacji obu Pań, skoro obie jesteście zatrudnione na pół etatu lub na cały etat, o ile Wasze wynagrodzenie wynosi co najmniej 1850 zł, to opłacają Pani od swojej działalności wyłącznie składkę zdrowotną, która obecnie wynosi 288,95 zł*. Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu działalności są dobrowolne, obowiązkowa pozostaje tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli z tytułu umowy o pracę którakolwiek z Pań otrzymywałaby wynagrodzenie niższe niż minimalne, to w przypadku podjęcia działalności gospodarczej również składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z tytułu tej działalności byłyby dla niej obowiązkowe. W przypadku spółek cywilnych istnieją dwa sposoby zgłaszania i rozliczania składek wspólników.

Jeżeli spółka podjęła decyzję, że każdy ze wspólników będzie samodzielnie rozliczał się z ZUS, to każdy ze wspólników jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą dokonuje zgłoszenia do ZUS na oddzielnych dokumentach ZUS ZFA, używając indywidualnych identyfikatorów numerycznych. Płatnikiem składek jest oddzielnie każdy wspólnik. Na druku ZUS ZFA w poz. „Dane identyfikacyjne płatnika składek” należy podać:

  • własny NIP,
  • PESEL,
  • imię i nazwisko oraz datę urodzenia,
  • można podąć również nazwę skróconą.

Jeżeli wspólnik posiada jeszcze inny tytuł do ubezpieczeń (np. umowę o pracę), dokonuje zgłoszenia do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZZA, jeśli nie ma innego tytułu bądź z umowy o pracę nie otrzymuje przynajmniej minimalnego wynagrodzenia, to zgłoszenia dokonuje na druku ZUS ZUA. Składki prowadzący działalność rozlicza na druku ZUS DRA.

Drugim sposobem rozliczania wspólników jest zgłoszenie ich przez spółkę. Wtedy rolę płatnika składek przejmuje spółka i to ona musi dokonać zgłoszenia wspólników do ZUS. Zgłoszenia spółki jako płatnika składek dokonuje się na formularzu ZUS ZPA. W pozostałych danych identyfikacyjnych płatnika należy podać:

  • NIP spółki,
  • REGON spółki,
  • nazwę skróconą.

Spółka na dokumencie ZUS ZPA nie wypełnia pól dotyczących organu założycielskiego / rejestrowego (blok III pola od 02 do 08). Pod danymi identyfikacyjnymi spółki należy zgłosić do ubezpieczeń każdego ze wspólników. W zależności od rodzaju ubezpieczeń – na drukach ZUS ZZA bądź ZUS ZUA.

Spółka jako płatnik składek rozlicza co miesiąc składki za wspólników, na raportach rozliczeniowych ZUS RZA – jeśli wspólnik podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, lub ZUS RCA, jeśli wszystkim składkom, łączne zsumowanie składek wykazywane jest na jednej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia dla wszystkich płatników składek bezpłatnie program Płatnik do zainstalowania we własnym komputerze.

Dokumenty sporządzone w aktualnej wersji programu Płatnik można dostarczać do ZUS w formie papierowej bądź drogą elektroniczną poprzez teletransmisję danych. Droga elektroniczna przekazywania dokumentów rozliczeniowych jest obowiązkowa dla płatników rozliczających składki za więcej niż 5 osób.

Należy jednak pamiętać, że dokumenty zgłoszeniowe płatnika ZUS ZFA/ZUA ZPA należy zawsze dostarczyć do ZUS w formie papierowej z załączonymi kopiami decyzji nadania NIP, REGON oraz decyzją organu rejestrowego.

W przypadku osiągnięcia zysku przez spółkę jest on dzielony między wspólników po zakończeniu roku obrotowego, stosownie do udziałów w zysku, jednak wspólnicy mogą wypłacać sobie zaliczki z zysku w ciągu roku. Można więc założyć, że wspólnicy mają nieograniczony dostęp do przypadającej na nich części zysku.

Nie są Panie zobowiązane do posiadania odrębnego magazynu do przechowywania sprzedawanej internetowo odzieży. Taki obowiązek nie wynika z żadnych przepisów. Natomiast co do kasy fiskalnej obowiązek jej posiadania wynika z wielkości osiąganego obrotu w ramach prowadzonej spółki cywilnej.

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT podatnicy mają obowiązek stosowania kas rejestrujących przy sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. W myśl rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących – w sytuacji gdy kwota obrotu z tytułu sprzedaży na rzecz wyżej wymienionych osób w poprzednim lub bieżącym roku podatkowym nie przekroczyła 20 000 zł – podatnicy zwolnieni są z obowiązku stosowania kas. Należy jednak pamiętać, że w przypadku gdyby Panie rozpoczynałyby w danym roku prowadzenie działalności np. w lipcu, limit zwolnienia obliczany jest proporcjonalnie do okresu jej wykonywania (tj. 10 000 zł). Generalnie kwotę 20 tysięcy należy podzielić przez liczbę dni w roku. Następnie uzyskaną wartość mnoży się przez liczbę dni od momentu rozpoczęcia działalności do końca roku. Uzyskany iloczyn stanowi limit dla firmy. Obowiązek posiadania kasy fiskalnej powstaje po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym podatnik przekroczył dopuszczalny limit.

Kasy fiskalnej nie trzeba wprowadzać w sytuacji, kiedy ma miejsce ściśle określony sposób zapłaty oraz udokumentowania sprzedaży. Dotyczy on przede wszystkim firm, które sprzedają swoje usługi za pośrednictwem internetu (sklepy internetowe). W ich przypadku muszą zostać spełnione dwa warunki, o których mowa w rozporządzeniu. Zgodnie z nim, zwolnieniu z kasy fiskalnej w okresie 2015-2016 podlega:

„Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).”

Innymi słowy zapłata za sprzedany towar musi być zrealizowana za pośrednictwem banku w postaci tradycyjnego przelewu bankowego, zapłatą kartą lub przekazem pocztowym. Oprócz tego konieczne jest prowadzenie odrębnej ewidencji sprzedaży. Ewidencja ta powinna umożliwiać łatwe powiązanie danej transakcji z operacją bankową. Ponadto jeśli prowadzący sklep internetowy sprzedaje osobie fizycznej nieprowadzącej własnej działalności i jest równocześnie zwolniony z obowiązku ewidencjonowania transakcji na kasie fiskalnej, taką sprzedaż może udokumentować wystawionym dobrowolnie paragonem lub fakturą lub innym dowolnym dokumentem.

* Opis sprawy z czerwca 2016 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką cywilną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wycofanie prywatnych środków ze spólki cywilnej

Chciałabym wycofać moje prywatne środki ze spółki cywilnej (dwuosobowej), której jestem wspólnikiem. Chodzi o środki poniesione na działalność. Jakie byłyby ewentualne tego konsekwencje, jeżeli wspólnik nie wyraża zgody na rozliczenie poniesionych kosztów. Spółka posiada wystarczające środki pieniężne do wycofania poniesionych środków przez obu wspólników w pełnej wysokości, ale umowa spółki przewiduje możliwość dokonywania przez każdego ze wspólników transakcji finansowych do kwoty 10 000 zł (a kwota przewidzianych do wycofania środków jest wyższa). Chcę wycofać swoje pieniądze włożone na działalność spółki bez uchwały spółki w tej sprawie, ale wspólnik, któremu nie są potrzebne pieniądze, nie zgadza się w tym momencie na rozliczenie kosztów. Czy można to zrobić bez jego zgody? Jakie konsekwencje prawne mogą z tego wyniknąć?

Dalsze funkcjonowanie spółki cywilnej po śmierci wspólnika

We dwoje z moją siostrą i jednocześnie wspólniczką prowadziliśmy w formie spółki cywilnej prywatną szkołę. Wczoraj moja siostra zmarła, w umowie spółki jest jednak zapis, że w chwili śmierci mojej siostry na miejsce wspólnika wchodzi jej małoletnia córka. Proszę o informację, jakie czynności trzeba podjąć w celu dalszego umożliwienia funkcjonowania spółce. Największy problem mam w tym momencie z bankiem, który odmawia dysponowania środkami, które są na rachunku banku, co jest niezwykle istotne ze względu na dofinansowanie, które otrzymujemy i z którego musimy się systematycznie rozliczać.

Zabezpieczenie majątku firmowego

Jestem wspólnikiem spółki cywilej razem z mężem. Obecnie jesteśmy przed pierwszą sprawa rozwodową, na której nie będzie dzielony wspólny majątek oraz majątek firmy, bo brak jest porozumienia co do tej kwestii. Od ponad roku mąż tylko zarządza firmą, nie udziela mi informacji, utrudnia dostęp, nie wyjaśnia, na co przeznacza środki finansowe spółki, wypłacając je z konta firmowego. Dwa miesiące temu założył na nazwisko osoby z rodziny firmę o tym samym profilu działalności. Czy mogę w jakiś sposób dokonać zabezpieczenia ma majątku firmowym przed sprawą o podział majątku, gdyż obawiam się, iż mąż może sprzedać środki trwałe do nowo założonej firmy w bardzo zaniżonej wartości i nie uregulować zobowiązania za nie? Czy można na sprawie o podział majątku podzielić zarówno majątek spółki, jak i majątek wspólny? W jaki sposób należałoby udowodnić bezpodstawne utrudnianie dostępu do informacji wspólnikowi? Między nami nie ma rozdzielności majątkowej.

Jak rozwiązać firmę i wyjść ze zobowiązań?

Aktualnie prowadzę ze wspólnikiem firmę (spółka cywilna). Firma zatrudnia kilka osób. Jak wygląda kwestia rozwiązania takiej firmy? Czy można to zrobić w ciągu roku? Co się dzieje z umowami pracowników? Firma ma także 2 leasingi – co się dzieje z tymi leasingami? Spółka posiada magazyn produktów – co z nimi? Czy jako wspólnik mogę założyć drugą firmę o takiej samej nazwie? Co jeśli wspólnik też by chciał taką firmę założyć? Zakładam wariant, że wspólnik będzie chciał założyć konkurencyjną firmę.

Zwrotu wkładów przy likwidacji spółki cywilnej

Czy przy likwidacji spółki cywilnej konieczny jest zwrot wkładów? Spółka została zlikwidowana jednomyślnie przez obydwu wspólników z końcem roku. Żaden wspólnik nie chce zwrotu wkładów, ale czy jest to obowiązek przy likwidacji SC? Jeśli przy powstaniu spółki cywilnej jeden wspólnik wniósł 10 000 i drugi 10 000, to te kwoty muszą zostać zwrócone w momencie likwidacji dla każdego wspólnika?

Jak przekazać część premii wdowie po wspólniku?

Dwuosobowa spółka cywilna ABC s.c. świadczyła usługi innej firmie (np. XYZ SA) na podstawie wieloletniej umowy. W umowie był zapis, że po zakończeniu świadczenia usług firma XYZ SA wypłaci spółce cywilnej premię. Półtora roku przed końcem umowy zmarł jeden ze wspólników. Spółka przestała istnieć. Drugi ze wspólników kontynuował działalność gospodarczą, podpisał aneks do umowy ze spółką XYZ SA przejmując zobowiązania spółki ABC s.c. Po zakończeniu umowy spółka XYZ SA wypłaciła premię na konto żyjącego byłego wspólnika spółki ABC s.c. Powstał problem rozliczenia się z premii z wdową po zmarłym wspólniku. Większa część premii została wypracowana przez obu wspólników. Prawie połowa premii (przyjmijmy: 45%) powinna przypaść wdowie. Problem jest w prawnym przekazaniu tych pieniędzy. 100% premii stanowi przychód wspólnika, który doprowadził umowę do końca. Jak przekazać wspomniane 45%, aby stały się one kosztem dla przekazującego i przychodem dla wdowy?

Zmiana składu osobowego spółki cywilnej, krok po kroku

W jaki sposób dokonać zamiany wspólników w spółce cywilnej przy minimalnych kosztach podatkowych? W skład obecnej spółki wchodzi teść i moja żona. Teść występuje i nie będzie prowadzić działalności gospodarczej, a na jego miejsce wstępuję ja – w celu zachowania ciągłości spółki. Proszę o przedstawienie korzystnej procedury krok po kroku.

Likwidacja spółki cywilnej a sprzedaż alkoholu

Z 3-osobowej spółki cywilnej chcą zrezygnować 2 osoby. Jedna chce dalej prowadzić firmę, czyli działalność w postaci sklepu z alkoholami. Wartość remanentu to ok. 150 tys. zł (alkohol), innych składników, takich jak środki trwałe, wyposażenie, brak. Jak najkorzystniej przejąć remanent przez 1-osobową firmę? Spółka cywilna nie może odsprzedać 1-osobowej firmie towaru, gdyż ma tylko koncesję na sprzedaż detaliczną alkoholu a nie hurtową.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}