Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Organ prowadzący przedszkole niepubliczne a pełnomocnik

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2015-04-01

Właścicielem niepublicznego przedszkola jest osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. W statucie przedszkola należy podać, kto jest organem prowadzącym. Czy w skład organu może wchodzić również pełnomocnik właściciela i dyrektora zarazem? Pytam, bo zainwestowałem swoje środki finansowe w otwarcie przedszkola, ale nie prowadzę i nie chcę prowadzić działalności gospodarczej ani być zatrudnionym w przedszkolu. Czyli jestem cichym wspólnikiem, chciałbym jednak reprezentować placówkę i wspólnie z właścicielem nią zarządzać. Czy jest możliwe wpisanie mnie do statutu jako pełnomocnika organu prowadzącego przedszkole?

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

Cichy wspólnik nie jest ujawniony w żadnej ewidencji. Nie prowadzi on spraw przedsiębiorcy ani nie reprezentuje go, chyba że został ustanowiony pełnomocnikiem samodzielnym lub jako jego pracownik (co niweczy w pewnym stopniu anonimowość).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Wniósł Pan jako cichy wspólnik określony wkład do danego przedsięwzięcia w zamian za określone profity (np. uczestniczenie w osiąganych zyskach).

Między Panem jako wspólnikiem cichym a prowadzącym przedszkole nie istnieje żaden majątek wspólny. Uczestnictwo Pana jako wspólnika cichego ogranicza się zasadniczo do wniesionego wkładu. Nie jest Pan współwłaścicielem firmy ani jej majątku.

Cichy wspólnik ponosi jednak ekonomiczne ryzyko, gdyż ryzykuje wniesionym wkładem. W chwili zawarcia umowy spółki cichej nie ma pewności, czy dana działalność gospodarcza przyniesie zysk.

Strony umowy spółki cichej mogą swobodnie ukształtować swoje stosunki, niemniej umowa spółki cichej dla swej ważności winna być wolna od wad, zgodna z prawem powszechnie obowiązującym i z dobrymi obyczajami oraz nie stanowić obejścia prawa.

Z uwagi na możliwą konieczność dowodzenia wniesienia swego wkładu, jego wartości, zasad współpracy, zasad rozliczenia itp., wskazane jest, by umowa spółki została potwierdzona w formie pisemnej. Pisemność umowy zapewnia dowód zawarcia umowy oraz zasad, na jakich umowa została zawarta. Ale jednocześnie pozbawia Pana anonimowości, nie w ogóle, ale jako cichego wspólnika.

Bez pisemnej umowy traci Pan określone możliwości dowodowe w razie sporu oraz określone prawa albowiem nie są one opisane, a tylko istnieją w świadomości Pana i wspólnika. A takie podejście może spowodować, że w razie zaistnienia potrzeby Pana wersja różnić się będzie od wersji wspólnika. Przy pisemnej umowie ten kłopot odpada.

Zacytuję przepisy ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r.

Art. 83a. 1. Prowadzenie szkoły lub placówki, zespołu, o którym mowa w art. 90a ust. 1, oraz innej formy wychowania przedszkolnego, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14a ust. 7, nie jest działalnością gospodarczą.

Stosownie do tego przepisu prowadzenie przedszkola nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Pozwala to na założenie i prowadzenie przedszkola bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej w CEIDG (osoba fizyczna) lub KRS (osoba prawna).

Art. 5. 1. Szkoła i placówka może być szkołą i placówką publiczną albo niepubliczną.

2. Szkoła i placówka, z zastrzeżeniem ust. 3a–3e, może być zakładana i prowadzona przez:

1) jednostkę samorządu terytorialnego;

2) inną osobę prawną;

3. osobę fizyczną.

Art. 3. Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o:

1) szkole – należy przez to rozumieć także przedszkole; (…)

5) organie prowadzącym szkołę lub placówkę – należy przez to rozumieć ministra, jednostkę samorządu terytorialnego, inne osoby prawne i fizyczne (…).

Wynika z niego, że przedszkole może założyć osoba fizyczna i osoba ta staje się organem prowadzącym przedszkole.

Ustawa używa określenia „organ prowadzący szkołę (w tym przedszkole)”, definiując, że należy przez to rozumieć, m.in.: osoby fizyczne.

Pojęcie to nie oznacza dowolności i swobody w ustaleniu, kto jest organem prowadzącym szkołę. Słowo „organ” w tym przypadku nie oznacza organu przedszkola (jednoosobowego lub wieloosobowego), ale podmiot jaki przedszkole założył i je prowadzi. Jako organ prowadzący może być wskazana tylko osoba, jaka przedszkole założyła i je prowadzi.

Gdy czyni to osoba prawna to ta osoba wskazywana jest z nazwy jako organ prowadzący. Gdy czyni to osoba fizyczna – jako organ prowadzący wskazywana jest ta osoba fizyczna.

Dodatkowo wskazać należy, że ustawa o systemie oświaty posługuje się pojęciem „organ prowadzący” w liczbie pojedynczej.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 września 2014 r. (sygn. akt I OSK 614/14) wskazał, że:

  1. organem prowadzącym przedszkole niepubliczne nie może być jednocześnie osoba fizyczna i prawna,
  2. przedszkole może prowadzić tylko jeden podmiot: albo jednostka samorządu terytorialnego, albo osoba prawna, albo osoba fizyczna,
  3. łączenie podmiotów rodziłoby problemy z ustaleniem, kto jest odpowiedzialny za realizację konkretnych zadań edukacyjnych czy administracyjnych w placówce.

Zarządzenie placówką jednocześnie przez osobę fizyczną i prawną, przez kilka osób fizycznych lub kilka osób prawnych powoduje, że trudno ustalić odpowiedzialność za sprawy edukacyjne, organizacyjne, nadzór pedagogiczny oraz finansowanie. Nie wiadomo na przykład, kto byłby stroną umowy o pracę z nauczycielem, kto rozliczałby dotacje i odpowiadał za działalność placówki. Z tego względu NSA wypowiedział się za jednym organem prowadzącym.

Według art. 82 ustawy o systemie oświaty: „1. Osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek (…). 2. Zgłoszenie do ewidencji powinno zawierać: 1) oznaczenie osoby zamierzającej prowadzić szkołę lub placówkę, jej miejsca zamieszkania lub siedziby (…)” – nie ma mowy o organie prowadzącym, ale o osobie, jaka zamierza przedszkole prowadzić – a skoro nie będzie nią Pan, nie może Pan być wskazany w tym wniosku.

Organ rejestracyjny wydaje zaświadczenie o wpisie. Zaświadczenie o wpisie do ewidencji zawiera wskazanie osoby prawnej lub fizycznej prowadzącej szkołę lub placówkę (Pan w opisanej sytuacji nie zostanie w nim wskazany).

Dane we wniosku powinny zgadzać się z danymi wynikającymi m.in. ze statutu. A w nim jako organ prowadzący może być wskazana tylko osoba, jaka przedszkole założyła i je prowadzi. Nie jest dopuszczalne wskazywanie jako organu prowadzącego podmiotów (osób), które faktycznie nie prowadzą przedszkola.

W Pana sytuacji, biorąc pod uwagę fakt, że wspólnik ma zarejestrowaną działalność gospodarcza – możliwe jest ujawnienie Pana w ewidencji CEIDG jako pełnomocnika przedsiębiorcy, ale bez wskazywania Pana jako organu zakładającego i prowadzącego przedszkole.

Ustanowienie przez przedsiębiorcę (prowadzącego przedszkole) Pana jako pełnomocnika i rejestracja Pana danych w tym systemie CEIDG daje Panu prawo do reprezentowania mocodawcy (przedsiębiorcy) w postępowaniu w zakresie wpisu do CEIDG lub zmian w nim bez konieczności posługiwania się ani dołączania do akt sprawy odrębnych dokumentów.

Wpisanie Pana danych jako pełnomocnika do CEIDG nie będzie jednak równoznaczne z ustanowieniem pełnomocnictwa dla innych spraw. Do tego niezbędne będzie więc wcześniejsze sporządzenie pełnomocnictwa, np. ogólnego bądź rodzajowego. W tym pełnomocnictwie określić należałoby zakres Pana umocowania do działania w imieniu przedsiębiorcy i w tym zakresie miałby Pan prawo do samodzielnego działania za tego przedsiębiorcę. Teoretycznie możliwe jest wskazanie w pełnomocnictwie, że jako pełnomocnik przedsiębiorcy działa Pan w jego imieniu i na jego rzecz w sprawach, które wykonuje on jako organ prowadzący przedszkole stosownie do obowiązującego prawa oraz statutu.

Bycie takim pełnomocnikiem nie oznacza prowadzenia działalności gospodarczej i zatrudnienia Pana w przedszkolu.

Gdyby był Pan pełnomocnikiem – w statucie można byłoby w miejscach, gdzie mowa jest o działaniach organu prowadzącego dopisać, że dane kompetencje organ prowadzący wykonuje samodzielnie lub poprzez ustanowionego pełnomocnika.

Ewentualnie zawrzeć zapis np. „Organ prowadzący: Jan Kowalski reprezentowany przez pełnomocnika organu prowadzącego (………)”.Przy tym należałoby się liczyć z ewentualną odmową wpisu do ewidencji przedszkoli. Nie można wykluczyć, że organ ewidencyjny uzna taki zapis za niezgodny z prawem – aczkolwiek w praktyce występuje on w statutach przedszkoli prowadzonych przez osoby prawne. Nie ma więc formalnie przeszkód, by pełnomocnika – jako organ prowadzący przedszkole – miała także osoba fizyczna i był on wskazany w statucie (a niezależnie od tego w CEIDG).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Skład masy upadłości

Firma X przekazała naszej firmie w 2010 r. trzy maszyny w celu wykonania ostatecznych produktów, za które firma X nie zapłaciła (uzyskaliśmy prawomocny nakaz zapłaty za produkty 20.11.2013 r.). W grudniu syndyk poinformował nas o upadłości firmy X. Mamy oddać maszyny, które wejdą w skład masy upadłości firmy X. Czy musimy przekazać te maszyny syndykowi? Czy mamy prawo do zatrzymania ich na mocy art. 461 Kodeksu cywilnego?

Skuteczne powiadomienie o rozwiązaniu umowy o współpracy

Dnia 29.04 br. pewna firma – nasz długoletni kontrahent i współpracownik – wypowiedziała nam bez żadnej zapowiedzi umowę o współpracy. Pismo zostało doręczone do siedziby naszej firmy przez dyrektora drugiego przedsiębiorstwa. Pismo odebrał pracownik techniczny niemający do tego uprawnień i podpisał odbiór. W tym czasie właściciel naszej firmy przebywał na urlopie po porodzie żony i nie było z nim kontaktu. O otrzymaniu wypowiedzenia umowy dowiedział się dopiero kilka dni później, po powrocie. Czy dnia 29.04 nastąpiło skuteczne powiadomienie o rozwiązaniu umowy o współpracy? Czy było to dopiero dnia, gdy nasz dyrektor zapoznał się z pismem? Od kiedy obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia?

Wynagrodzenie dla pracownika fundacji

Niedawno założyliśmy fundację. Planujemy zatrudnić kobietę w ciąży, prawdopodobnie nie będzie brała zwolnienia lekarskiego. Czy możemy jej dać np. 6 tys. zł pensji? Czy to na coś narazi fundację?

Ochrona członka rady nadzorczej wybranego przez pracowników

Czy członek rady nadzorczej spółki prywatnej wybrany przez pracowników ma taką samą ochronę stosunku pracy jak to ma miejsce w spółkach powstałych w wyniku prywatyzacji spółek państwowych? Spółka najpierw powstała z przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę miejską (2004 r.), następnie została sprzedana prywatnemu, zagranicznemu inwestorowi (2012 r.). W dniu prywatyzacji inwestor miał 90% akcji spółki. Na mocy wynegocjowanych pakietów socjalnych pracownicy zachowali prawo wyboru dwóch członków RN. Powstała wątpliwość, czy obcy inwestor ma obowiązek respektować prawo do ochrony tych osób.Pracownicy wybierani do rady mają umowy o pracę.

Produkt własny na bazie produktu istniejącego

Pewna firma jest producentem naklejek, etykiet z elementem ozdobnym do samodzielnego zadruku. Chcę skorzystać z tej bazy i nadrukowywać na nie wymyślone przeze mnie sentencje i w takiej formie sprzedawać. Problem polega na tym, że na odwrocie czystych arkuszy sprzedawanych przez tę firmę widnieje jej logo. Czy w związku z tym mogę realizować swój pomysł? Czy stworzenie własnego produktu na bazie istniejącego, a następnie jego sprzedaż jest działaniem zgodnym z prawem?

Rozszerzenie działalności o usługi transportowe

Prowadzę firmę produkcyjną. Mam w leasingu 3 samochody ciężarowe. Czy mogę rozszerzyć działalność o usługi transportowe? Jakich zezwoleń potrzebuję? Czy mogę użyczyć moich aut innej firmie wraz z kierowcami?

Odszkodowanie z tytułu niezrealizowanego zamówienia

Prowadzę firmę. Otrzymałam zamówienie od klienta na sporą sumę (250 tys. zł). Złożyłam zamówienie u dostawcy. Potwierdzono je, zaakceptowano termin dostawy, wpłaciłam zaliczkę. Dzisiaj otrzymałam informację, że nie zostanie zrealizowane, a pieniądze mi zwrócą. Czy mam jakieś prawo do odszkodowania z tytułu niezrealizowanego zamówienia? Moją szkodą będzie utrata ważnego klienta.

Obniżenie kapitału w spółce dzielonej

Chcielibyśmy dokonać obniżenia kapitału w spółce dzielonej i podwyższyć kapitał zakładowy w spółce przejmującej o tę kwotę. W spółce dzielonej udziały są: wspólnik nr 1 – 2962 udziały, wspólnik nr 2 – 1473 udziały. W spółce przejmującej udziały są: po 50% kapitału, czyli 25 udziałów posiada każdy wspólnik: nr 1 i nr 2.  Udziały będą przekazywane w 1/1, nadwyżka majątku będzie przeznaczona na kapitał zakładowy. Jak będą się kształtowały udziały spółki dzielonej – czyli o ile udziałów nastąpi umorzenie udziałów u wspólników, skoro obniżamy o 2100 udziałów? Jak będą przejęte w spółce przejmującej – czyli w jakiej wysokości udziałów będą objęte, skoro podwyższymy o 2100 udziałów, ale chodzi o rozłożenie tego na wspólników przejmującej spółki?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}