Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy jest możliwe prowadzenie dwóch działalności tego samego rodzaju przez oboje małżonków?

Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2014-12-17

Od kilkunastu lat prowadzę firmę handlową. Z początkiem tego miesiąca żona zarejestrowała na siebie firmę zajmującą się dokładnie taką samą działalnością jak moja. Dzisiaj jednak usłyszała od urzędnika urzędu skarbowego, że musi zamknąć działalność, bo podobno małżonkowie nie mogą prowadzić dwóch oddzielnych firm, które zajmują się tym samym. Nie chce mi się wierzyć, proszę więc o odpowiedź: czy jest możliwe prowadzenie dwóch działalności tego samego rodzaju przez oboje małżonków?

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Nie jest mi wiadomo o żadnej regulacji prawnej, która bezpośrednio zakazywałaby wykonywania tego samego rodzaju działalności gospodarczych przez oboje małżonków – wręcz przeciwnie, niejednokrotnie takie rozwiązanie jest praktykowane.

Trudno mi również wyrokować, czy pracownik urzędu skarbowego celowo wprowadził Państwa w błąd – zakładam raczej, że doszło tu do jakiegoś rodzaju nieporozumienia.

Prowadzenie przez oboje małżonków dwóch działalności o tym samym zakresie przedmiotowym może być przeszkodą na przykład w przypadku:

  • działalności rolniczej i podatku od towarów i usług (obowiązujące przepisy przewidują, że podatnikiem podatku od towarów i usług w przypadku wspólnego gospodarstwa rolnego jest tylko jedna osoba);
  • opodatkowania w formie karty podatkowej – w tym przypadku jedną z okoliczności, które wykluczają możliwość skorzystania z tej formy opodatkowania jest prowadzenie przez małżonka podatnika działalności gospodarczej w tym samym zakresie.

W przypadku karty podatkowej konsekwencją nie jest jednak konieczność likwidacji działalności gospodarczej przez małżonka, a jedynie utrata prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej.

Jeśli więc do tej pory korzystał pan z opodatkowania w formie karty podatkowej, fakt otworzenia przez żonę działalności w tym samym zakresie pozbawi Pana prawa do opodatkowania w tej formie – ani Pan, ani Pana żona nie będziecie mogli stosować tej formy opodatkowania.

Na koniec podkreślę raz jeszcze, że nie istnieje przepis, który nie zezwalałby na prowadzenie tego samego rodzaju działalności przez oboje małżonków – w Polsce obowiązuje zasada swobody działalności gospodarczej (to, co nie jest zabronione, jest dozwolone). Działalność gospodarcza małżonków prowadzona odrębnie, ale w tym samym zakresie jest dozwolona; powoduje jednak konsekwencje w zakresie utraty prawa (przez oboje małżonków) do opodatkowania w formie karty podatkowej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}