Założenie firmy przez osobę z zajęciem komorniczym

Mam zajęcie komornicze, spłacam długi. Zastanawiam się nad założeniem działalności. Czy gdybym otwarła gabinet oraz świadczyła usługi w domu klienta, komornik może zabrać wyposażenie lub konto firmowe? Co z pieniędzmi otrzymywanymi „do ręki”?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Założenie firmy przez osobę z zajęciem komorniczym

Założenie działalności gospodarczej w czasie egzekucji komorniczej

Komornik może działać, wykonując wskazania wierzyciela lub posiadając od niego zlecenie na poszukiwanie majątku dłużnika, i samodzielnie go poszukiwać oraz zajmować.

Komornik ma zapewne wskazany środek egzekucyjny w postaci zajęcia rzeczy ruchomych należących do Pani. Nie wie, pod jakim adresem tę działalność Pani będzie miała. Jak wierzyciel ustali adres Pani działalności, to na jego zlecenie komornik zajmie rzeczy ruchome tam się znajdujące, a należące do Pani. Jeżeli ma zlecenie na poszukiwanie majątku, to ewentualnie samodzielnie ustali adres Pani działalności i zajmie rzeczy ruchome pod tym adresem.

Spłacanie długu przez komornika nie powoduje, że nie może on nic więcej zrobić. Egzekucja trwa cały czas i może on stosować wskazane przez wierzyciela środki egzekucyjne (lub wszelkie – jak ma zlecenie na poszukiwanie majątku dłużnika).

W praktyce – można umówić się z komornikiem na spłaty miesięczne i o ile wierzyciel nie będzie na niego naciskał, o tyle tak może pozostać do całkowitej spłaty.

Zajęcie przez komornika konta firmowego

Zajęcie konta firmowego jest jak najbardziej możliwe. Bank wskaże wierzyciel lub znajdzie go komornik.

Przy przyjmowaniu pieniędzy od klientów w formie gotówki – komornik, aby dokonać ich zajęcia, musiałby wiedzieć, gdzie Pani będzie i od kogo będzie te pieniądze otrzymywać. Przy wielu klientach i rożnych miejscach świadczenia usług (w tym w domu klienta) komornik nie jest w stanie tego ustalić i zjawić się chwili, gdy Pani otrzymuje lub ma otrzymać od nich pieniądze.

Miałby wtedy prawo dokonać przeszukania Pani ubrania i zabrać pieniądze, kosztowności.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Bogusław Nowakowski

O autorze: Bogusław Nowakowski

Radca prawny.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »