Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy wspólnik spółki z o.o może jej wystawiać rachunki ze swojej działalności?

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-12-23

Wspólnik spółki z o.o. (bez wynagrodzenia) prowadzi swoją działalność o takim profilu jak spółka. Czy może z tej działalności wystawiać na rzecz spółki rachunki? Działalność opodatkowana jest liniowo.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie bardzo wiem, co ma Pani na myśli, posługując się zwrotem „wspólnik bez wynagrodzenia”. Zakładam, że chodzi Pani o osobę, która jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, niepozostającą ze spółką w stosunku pracy (tj. udziałowca niezatrudnionego w spółce na umowie o pracę).

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał liniowy sposób opodatkowania, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony liniowy jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W opisanej sytuacji, jeśli udziałowca nie łączy ze spółką wspomniany już stosunek pracy, świadczenie usług na rzecz spółki nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania w formie liniowej. Co więcej, nawet gdyby ów stosunek pracy, istniał to utrata prawa „do liniówki” miałaby miejsce tylko wtedy, gdyby z działalności wyświadczył takie same czynności, jakie wykonuje lub wykonywał w ramach umowy o pracę.

Reasumując, można wystawiać na rzecz spółki takie rachunki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wpis w KRS po nadaniu numerów REGON i NIP dla spółki z o.o.

Czy jest obowiązek dokonania aktualizacji w KRS w przypadku nowej spółki z o.o. po otrzymaniu REGON-u i NIP-u, jeżeli za pośrednictwem KRS...

Darowizna udziałów w spółce z o.o.

Ponad dwa lata temu mąż założył jednoosobową spółkę z o.o., gdzie jednocześnie jest prezesem zarządu jednoosobowego. Ja natomiast jestem...

Czy zakaz konkurencji może obowiązywać wyłącznie jednego członka zarządu spółki z o.o.?

Czy umowa o zakazie konkurencji może obowiązywać wyłącznie jednego członka zarządu spółki z o.o., gdy drugi członek prowadzi działalność...

Spółka z o.o. w organizacji a biuro rachunkowe

Posiadam spółkę z o.o. w organizacji. Czy w związku z tym od razu obowiązuje mnie obsługa biura rachunkowego? Czy też dopiero po wpisie...

Kontrola w spółce z o.o.

Jestem wspólnikiem spółki z o.o., w której prawdopodobnie dochodzi do nadużyć. Mieszkam i pracuję za granicą, wkrótce przyjeżdżam do...

Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o.

Jestem właścicielem udziałów w spółce z o.o. i wspólnikiem. Kilka lat temu zmarła moja żona, która nie była wspólnikiem. Jedynymi...

Członkiem rady nadzorczej w spółce akcyjnej a udziały w spółce z o.o.

Noszę się z zamiarem wejścia jako członek do rady nadzorczej spółki akcyjnej. Posiadam jednak niewielkie udziały (6%) w spółce z o.o., wobec...

Kadencja prezesa zarządu spółki z o.o. na 5 lat obrotowych

Spółka z o.o. ma dwóch wspólników – mają po 88 i 12 udziałów. Kadencja prezesa zarządu, który jest równocześnie głównym udziałowcem,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »