Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę handlować na Allegro, nie zakładając firmy?

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-02-22

Działam od kilku lat w sieciach afiliacyjnych (jestem wydawcą) i rozliczam się na zasadzie ryczałtu ewidencjowanego stawką 8,5%, do tego posiadam dobrowolne ubezpieczanie zdrowotne, od którego odliczam co miesiąc podatek, ale teraz dodatkowo myślę o małym biznesie, który to polegałby na sprzedaży legalnych gier na serwisie Allegro, zarobek nie byłby na pewno duży, ,myślę, że w granicach 15–30 zł z tytułu jednej sprzedaży. Czy mogę handlować na Allegro, nie zakładając firmy? Czy mogę pracować w afiliacji i jednocześnie prowadzić działalność nierejestrowaną?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Działalność nierejestrowana jest nowością w polskim prawie, która zaczęła obowiązywać od 30 kwietnia 2018 r.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W pierwszej kolejności wskazać należy na treść art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców, który reguluje działalność nierejestrowaną. Zgodnie z tym przepisem nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.


Jak rozumiem, opodatkowuje Pan działalność w zakresie sieci afiliacyjnych na zasadach ryczałtowych w zakresie odpowiadającym przepisom o najmie prywatnym i nie prowadzi Pan działalności gospodarczej. W rezultacie najem powierzchni reklamowych nie stanowi działalności gospodarczej, lecz najem prywatny, co nie wyklucza możliwości uzyskiwania przychodów z działalności nierejestrowanej.

Działalność nierejestrowana to niebędąca działalnością gospodarczą działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (w 2018 r. jest to kwota 1050 zł).

W kategorii przychodu należnego mieszczą się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Oznacza to, że do obliczenia limitu brane są pod uwagę również te kwoty, które przysługują sprzedawcy z tytułu sprzedaży, nawet jeżeli fizycznie ich nie otrzymał. W rezultacie w celu obliczenia limitu uwzględnia się wyłącznie otrzymany miesięczny przychód bez pomniejszenia go o koszty.

Jeżeli przychód należny przekroczył w danym miesiącu określony limit, działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie limitu. W takim przypadku osoba wykonująca działalność gospodarczą składa wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości limitu.

Zgodnie z art. 20 ust. 1ba–1bc ustawy PIT przychody uzyskane z tytułu działalności nierejestrowej są uznawane jako przychody z innych źródeł (a nie przychody z działalności gospodarczej). W konsekwencji takiej kwalifikacji przychody te są opodatkowane według skali podatkowej (18% lub 32%) i wykazywane z pozostałymi dochodami w zeznaniu rocznym PIT-36. W przypadku przychodów z innych źródeł ustawa PIT nie nakłada obowiązku odprowadzania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy co jest kolejnym ułatwieniem dla podatników wykonujących działalność nierejestrowaną.

Podsumowując powyższe:

Najem powierzchni reklamowych (tj. działalność w zakresie sieci afiliacji) nie stanowi działalności gospodarczej, lecz najem prywatny. Oznacza to, że taka działalność nie wyklucza prowadzenia dodatkowo działalności nierejestrowanej.

Do miesięcznego limitu przychodu (w 2018, tj. 1050 zł) wlicza się wyłącznie kwotę przychodu należnego, a nie czysty zysk. W przedstawionym przez Pana przypadku będzie to kwota 130 zł liczona do limitu.

Działalność nierejestrowana nie wymaga zgłoszenia do CEIDG, ZUS ani również podatnik nie ma obowiązku wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek.

Podatek z działalności nierejestrowanej rozlicza Pan w zeznaniu rocznym PIT-36 w części D. wiersz nr 9 „Inne źródła przychodu”. Ważne jest to, że w zeznaniu rocznym ma Pan możliwość uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu. Nie zmienia to jednak faktu, że nie można tych kosztów uwzględnić w limicie miesięcznym dającym prawo do skorzystania z działalności nierejestrowanej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}