Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zyski wspólnika spółki cichej

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2017-05-12

Zawiązałam ustną umowę ze znajomą prowadzącą działalność gospodarczą (ja nie prowadzę DG) na takich zasadach, że ja daję wkład 50% i pobieram zyski 50% z prowadzenia jej biznesu. Wpłaciłam już tej osobie na konto część wkładu (połowa franczyzy i połowa kosztów za dostosowanie lokalu do przyszłego wykorzystania), a część ustalonej kwoty dałam jej w gotówce. Zatem jakiej formy prawnej użyć, aby zawrzeć w niej naszą umowę i rozliczenia? Zastanawiam się nad umową cichej spółki – czy to jest dla nas dobre rozwiązanie i jak taka umowa jest opodatkowana? Czy konieczne są dwie umowy – pierwsza na franczyzę (bo z niej korzystamy również w innym lokalu, gdzie nie mam prawa do takich zysków) i druga – na wkład i zyski z nowego lokalu? Jak spisać pokwitowanie na już przekazany wkład finansowy? Czytałam o cichej spółce, że mogę mieć zyski z tytułu odsetek od pożyczki, czy to znaczy, że w pokwitowaniu na otrzymane ode mnie wsparcie finansowe mogę użyć słowa „pożyczka” i czy takie pokwitowanie też jest opodatkowane?

Joanna Korzeniewska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

W dzisiejszych czasach przedsiębiorcy często korzystają z różnego rodzaju pomocy finansowej w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą. Istnieje wiele różnych rozwiązań pozwalających na uzyskanie zastrzyku finansowego. Wśród nich do rozwiązań bardzo atrakcyjnych dla stron należy „cicha spółka”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Umowa cichej spółki nie została skodyfikowana w Kodeksie cywilnym (K.c.), w związku z tym zalicza się do tak zwanych umów nienazwanych. Podstawą do jej zawarcia jest art. 3531 K.c. W przepisie tym została zawarta niezwykle ważna zasada swobody umów. Zgodnie z nią strony mogą w sposób dowolny ustalić treść łączącego je stosunku prawnego, a w konsekwencji – w sposób zgodny ze swoją wolą spisać treść umowy. Oczywiście musi ona być zgodna z przepisami, zasadami współżycia społecznego oraz naturą tego stosunku prawnego. Na tej podstawie jak najbardziej możliwe jest zawarcie tak zwanej umowy spółki cichej. Staje się ona coraz bardziej rozpowszechniona, gdyż jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron. Dla inwestora może to być bardzo korzystna forma lokaty kapitału przy zachowaniu anonimowości, gdyż w obrocie gospodarczym i prawnym jego postać w ogóle się nie pojawia. W związku z tym nie uczestniczy on w prowadzeniu działalności gospodarczej, nie dotyczą go kłopoty ani uciążliwości z tym związane. Niezwykle istotne z punktu widzenia inwestora jest to, że nie odpowiada on za zobowiązania przedsiębiorcy, nie ponosi również odpowiedzialności wobec wierzycieli przedsiębiorcy. Z kolei dla przedsiębiorcy, czy to osoby fizycznej, czy spółki, umowa taka jest również korzystna, gdyż otrzymuje on zastrzyk finansowy, a przy tym nie zmienia się jego skład osobowy, nie musi przyjmować do spółki dodatkowego wspólnika. Dalej prowadzi swoją działalność tak jak przedtem, samodzielnie.

Cichy wspólnik musi jednak liczyć się z ekonomicznym ryzykiem niepowodzenia przedsięwzięcia. Wówczas nie otrzyma zwrotu poniesionego wkładu, co sprawia, że pod pewnymi względami jest to mniej korzystne od pożyczki. Należy jednakże wskazać, że zasadniczo nie ma on udziału w stratach przedsiębiorcy (oczywiście strony mogą odmiennie postanowić w umowie spółki, jednakże takie rozwiązanie jest powszechną praktyką).

Podstawowym uprawnieniem cichego wspólnika jest prawo do udziału w zysku spółki lub przedsiębiorcy indywidualnego na koniec każdego roku obrotowego.

Mimo że w Kodeksie cywilnym ani Kodeksie spółek handlowych (K.s.h.) nie ma regulacji dotyczących tego rodzaju umowy, warto wspomnieć, co powinno się w niej znaleźć. A więc zalecane jest, aby taka umowa zawierała:

 • możliwie dokładne oznaczenie stron;
 • oznaczenie przedsiębiorstwa, którego umowa dotyczy;
 • dokładne określenie wysokości wniesionego wkładu (przy wkładzie rzeczowym należy określić jego wartość);
 • określenie wysokości partycypacji w zyskach spółki, a także terminu ustalania wysokości zysku;
 • termin, na jaki zostaje zawarta umowa, a w przeciwnym wypadku określenie, że umowa została zawarta na czas nieokreślony;
 • możliwość i termin wypowiedzenia umowy;
 • kiedy umowa wygasa (np. śmierć jednej ze stron, porozumienie, likwidacja przedsiębiorstwa, porozumienie stron);
 • konsekwencje rozwiązania umowy (np. konieczność zwrotu niewypłaconej jeszcze części wkładu);
 • można dodać również informację dotyczącą sposobu rozwiązywania sporów; czy będą rozwiązywane polubownie lub też do jakiego sądu będą kierowane ewentualne spory.

Umowa może zostać zawarta w dowolnej formie, również w sposób dorozumiany, byleby zawierała wszelkie essentialia negoti (elementy niezbędne). Skoro zawarły Panie umowę ustną, pozostaje ona ważna w świetle prawa. Zawarcie umowy pisemnej nie jest niezbędne. Jest ono jednak pożądane, gdyż bywa to przydatne ze względów dowodowych. Dla stron (i ewentualnie w razie sporu) jest zdecydowanie korzystniej, gdy umowa została w formie pisemnej. Dużo łatwiej wówczas udowodnić jej treść i nie ma miejsca na wątpliwości w tym względzie. Nie ma więc konieczności, aby Panie spisywały umowę w formie pisemnej, jednakże byłoby to wskazane. Niewątpliwie pożądaną sytuacją jest, gdy umowa zostanie zawarta przed dokonaniem wpłaty. Pozwoli to uniknąć wielu problemów i komplikacji, jeśli obie strony wyrażą zgodę. Poza tym w tym przypadku spisanie tej umowy będzie jedynie potwierdzeniem zawarcia wcześniej umowy ustnej, która pozostaje ważna.

Jako że umowa cichej spółki należy do umów nienazwanych, nie ma przepisów wprost regulujących konsekwencje podatkowe jej zawarcia. Dopuszczalne jednak (a niekiedy konieczne) jest stosowanie przez analogię przepisów o umowach nazwanych. W przypadku umowy spółki cichej często stosuje się przepisy dotyczące umowy pożyczki, a wkład traktowany jest jako pożyczka. Dopuszczalne jest to wówczas, gdy wkład przyjmuje postać pieniężną (a taka sytuacja ma miejsce w tym przypadku). Wtedy opodatkowaniu podlega zysk, jaki Pani będzie otrzymywać jako cichy wspólnik z tytułu wniesionego wkładu. Samo wniesienie wkładu oraz jego ewentualny zwrot nie stanowią dochodu. Jako że jest Pani osobą fizyczną, do zysków otrzymywanych jako cichy wspólnik stosuje się właśnie w drodze analogii art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych traktujący o odsetkach. Dlatego Pani dochód (czyli udział w zyskach) powinien zostać potraktowany tak jak dochód z tytułu odsetek od pożyczki. Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od wysokości odsetek (nie wkładu) pobiera się zryczałtowany podatek w wysokości 19%, którego nie pomniejsza się o koszty uzyskania przychodu. W Pani przypadku jednak, jako że pieniądze otrzymała osoba prowadząca działalność gospodarczą, to ona będzie płatnikiem podatku. Wskazuje na to treść art. 41 ust. 4 tej samej ustawy. Zgodnie z jego treścią, gdy pożyczka została udzielona osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, to ona występuje w roli płatnika składek, ma obowiązek ustalić wysokość podatku, zapłacić go i rozliczyć na specjalnym formularzu PIT8AR. W związku z tym na Pani nie ciążą obowiązki podatkowe (byłoby inaczej, gdyby umowa została zawarta między dwoma osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej).

Co do kwestii umowy na franczyzę i na zyski z wniesionego wkładu. Byłoby niewątpliwie pożądane i wskazane, aby zostały zawarte dwie osobne umowy, zwłaszcza skoro w pierwszym lokalu nie ma Pani prawa do takich zysków. Będzie to bardziej przejrzyste i korzystne, zwłaszcza jeśli umowy te zostały nawiązane w różnych terminach.

Pokwitowanie odbioru jest dokumentem, za pomocą którego strona podpisująca się poświadcza, że otrzymała od drugiej osoby pewną kwotę. Jest to dokument potwierdzający pewien fakt, niekreujący jednak obowiązków ani nieprzyznający praw. Stanowi on po prostu pewien dowód w sprawie. Pokwitowanie może mieć dowolną treść, wskazane jest jednak, aby zawierało takie dane, jak:

 • dane osoby otrzymującej pieniądze;
 • dane osoby płacącej;
 • jaka kwota została przekazana;
 • z jakiego tytułu zostały przekazane pieniądze;
 • data.

Nie jest konieczne, aby używać słowa pożyczka na pokwitowaniu. Wsparcie finansowe jest udzielane jako wkład do spółki przez cichego wspólnika. Nie ma powodu, aby to ukrywać, używając słowa pożyczka, gdyż wniesienie takiego wkładu jest jak najbardziej dopuszczalne przez przepisy prawa. Przepisy o pożyczce stosuje się jedynie w drodze analogii, jako że nie ma przepisów dotyczących zawarcia umowy „cichej spółki”. Aby uniknąć niejasności i wątpliwości, lepiej byłoby wskazać zgodnie ze stanem faktycznym, iż pieniądze te zostały przekazane jako wkład do przedsiębiorstwa. Istnieją liczne rozbieżności między „cichą spółką” a pożyczką, w związku z tym lepiej byłoby nie wskazywać, że pieniądze zostały przekazane jako pożyczka.

Samo pokwitowanie nie jest przedmiotem opodatkowania i od samego podpisania pokwitowania nie należy się żaden podatek. Pokwitowanie to tylko potwierdzenie dokonania pewnej czynności i jako takie może stanowić jedynie dowód powstania ewentualnego obowiązku podatkowego. Jak jednak zostało wskazane wcześniej, opodatkowaniu nie podlega przekazanie pieniędzy, a wypłata zysku, dokonywana z reguły raz do roku, wykazywana przez przedsiębiorcę na stosownym formularzu PIT.

Umowa „cichej spółki” należy do naprawdę korzystnych w takich przypadkach i stosunkowo prostych umów. Nie przysparza również zbyt wielu problemów także w sferze podatkowej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Działalność handlowa w Polsce

Chciałbym otworzyć działalność handlową w Polsce. Jednakże do tej pory pracowałem za granicą sezonowo. Czy istnieje taka możliwość, by prowadzić działalność w Polsce i dorobić sobie za granicą od czasu do czasu, nie zawieszając działalności?

Deklaracja VAT małego podatnika, 2017 r.

Od listopada 2016 r. prowadzę działalność gospodarczą. Jestem małym przedsiębiorcą (przychód w IV kw. ok. 40 tys. zł). W ciągu siedmiu dni dokonałem zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku VAT. Określiłem sposób rozliczania jako kwartalny (VAT 7K). Czy w roku 2017 będę mógł się nadal rozliczać w zakresie podatku VAT kwartalnie, czy muszę robić to miesięcznie? Jeżeli miesięcznie, to czy muszę o takiej zmianie poinformować urząd skarbowy? Ewentualnie na jakim formularzu i do kiedy?

Zakup i sprzedaż domen przez osobę prywatną

Zakupiłam kilka miesięcy temu kilkadziesiąt domen z zamiarem zagospodarowania części pod stronę internetową firmy, którą będę zakładać, prowadzenie bloga, ale również w celu sprzedaży i/lub zaparkowania około połowy z nich. Zrobiłam to jako osoba prywana, tzn. nie posiadając działalności gospodarczej. Przez cały ten okres nie czerpałam z nich żadnych zysków. Teraz chciałabym wystawić część z nich na sprzedaż. Czy sprzedaż kilkunastu domen w przeciągu np. 6 i więcej miesięcy, bez zakupu kolejnych celem sprzedaży, będzie uznana jako prowadzenie działalności? Czy domeny mogę wystawić na sprzedaż poprzez aukcje i inne ogłoszenia, ale założyć działalność gospodarczą dopiero w momencie znalezienia klienta, czyli np. dzień przed dokonaniem transakcji? Liczę się z tym, że mogę nie znaleźć chętnych na kupno przez kilka miesięcy, a nie chciałabym ponosić przez ten czas kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Justyna Gęgotek

Rozpoczęcie działalności a obowiązek zawiadomienia Sanepidu

Otwieramy gabinet manicure i pedicure. Nasze zapytanie dotyczy odbioru i kontroli Sanepid. Według pozyskanych informacji ustawa to regulująca (z 2014 r.) przestała obowiązywać, a nowej nie ma, w związku z tym podobno nie musimy składać wniosku o odbiór lokalu przez Sanepid. Czy to prawda?

Dochodowa strona internetowa niepełnoletniej osoby

Prowadzę własną stronę internetową, która przynosi dość ciekawe przychody, jednak nie jest zarejestrowana jako działalność, gdyż nie jestem jeszcze osobą pełnoletnią. I właśnie tutaj pojawia się pytanie, ponieważ kupuję reklamę strony u innych osób i nie wiem, czy mogę podpisać z nimi np. umowę o dzieło, aby kwotę, którą zapłaciłem za reklamę, uznać jako koszty uzyskania przychodu. Jeśli mogę zrobić coś takiego, to jaki dokument mam zanieść księgowej w czasie rozliczeń? Czy zapłatę za fakturę wysyłam w kwocie netto czy brutto?

Założenie portalu internetowego, czy to od razu działalność gospodarcza?

Chciałbym założyć portal internetowy z ogłoszeniami tematycznymi. Wszystkie ogłoszenia wprowadzałbym osobiście po spotkaniu z zainteresowanym klientem. Chciałbym, aby przez pierwszy rok ogłoszenia były bezpłatne, ze względu na to że muszę zbudować realną bazę ogłoszeń. Po roku wprowadziłbym opłaty. Nie wiem, jak duże będzie zainteresowanie płatnymi ogłoszeniami w moim portalu, dlatego mam pytanie: czy muszę od razu zakładać działalność gospodarczą? Obawiam się, że jak założę firmę, to nie poradzę sobie z opłacaniem ZUS-u. Czy jest możliwość pobierania opłat za ogłoszenia, pozostając nadal osobą prywatną?

Prowadzenie firmy wyłącznie podczas pobytu w Polsce

Jestem obywatelką Polski i rezydentem USA. W USA mieści się mój ośrodek interesów życiowych. Wyjeżdżając do USA, zawiesiłam działalność gospodarczą. Czy mogę prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce wyłącznie przez 90 dni pobytu w Polsce? Po powrocie do USA jednoosobowa działalność gospodarcza uległaby zawieszeniu lub zamknięciu.

Korzystny leasing samochodu osobowego na firmę

Proszę o poradę w sprawie leasingu samochodu osobowego na firmę. Prowadzę działalność gospodarczą, w swojej firmie posiadam 5 samochodów ciężarowych. Na stanie firmy nie mam żadnego auta osobowego. Jaki rodzaj leasingu byłby dla mnie korzystny, tak abym mogła spokojnie odliczać pełne raty? A może wynajem auta byłby korzystniejszy?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}