Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwrot niesprzedanego towaru w ramach rozliczenia

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-07-24

Prowadzę działalność gospodarczą i zamawiałem w celach zarobkowych w jednym ze sklepów internetowych towar, zawsze „za pobraniem”. Wynikła taka sytuacja, że prawdopodobnie system wysyłkowy sprzedawcy zawiódł i przy pobraniu kurier zażyczył sobie mniejszej kwoty zapłaty niż był wart zamówiony towar. Zorientowałem się dopiero po otrzymaniu z tego sklepu wezwania do zapłaty różnicy w kwocie pobranej przez kuriera a wartości na fakturze. Roszczenia sklepu są zasadne i oczywiście czuję się zobowiązany do zapłaty, ale przez ten okres nie sprzedałem całego towaru i nie mam całej wymaganej kwoty, żeby zaspokoić roszczenia sprzedawcy. Stąd moje pytanie: czy mogę w ramach częściowego rozliczenia zaległości zwrócić niesprzedany towar?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Nim odpowiem konkretnie na postawione pytanie, wyjaśnię najpierw stan prawny obowiązujący w tym zakresie.

Otóż, zawarł Pan ze sprzedającym umowę kupna-sprzedaży w rozumieniu art. 535 Kodeksu cywilnego (K.c.). Zgodnie z tym przepisem przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Zgodnie z ukształtowanym poglądem umowa sprzedaży jest umową konsensualną, co oznacza, że dochodzi ona do skutku przez samo porozumienie stron. W szczególności nie jest konieczne dopełnienie innych właściwych czynnościom realnym wymogów – zasadniczo chodzi tu o wydanie (przeniesienie posiadania) rzeczy.

Wyjątkowo umowa sprzedaży ma charakter realny z mocy ustawy ze względu na jej przedmiot; dotyczy to sprzedaży rzeczy oznaczonych co do gatunku i przyszłych oraz niektórych papierów wartościowych.

Pan kupował jakieś towary masowo, więc w Pana przypadku umowa ta miała charakter realny, co nie zmienia jednak faktu, że umowa ta została skutecznie zawarta, bo wszystkie te towary zostały Panu wydane. Tym samym sprzedający spełnił wszystkie swoje obowiązki, a Pan winien, co do zasady, spełnić swoje, czyli odebrać rzeczy i zapłacić cenę – oczywiście pełną cenę.

Na ten moment sytuacja jest zatem taka, że zakupione rzeczy są już Pana własnością, a nie sprzedającego, oznacza to, iż sprzedający nie ma obowiązku zawarcia umowy odkupu tych rzeczy, które Panu wcześniej sprzedał. Przepisy nie nakładają na niego takiego obowiązku.

Oczywiście fakt, że nie ma takiego obowiązku, nie powoduje, że sprzedawca nie może tego zrobić, bo naturalnie może w porozumieniu z Panem. Jest to już jednak kwestia jego dobrej woli i zrozumienia sytuacji, w której się Pan znalazł. Proponowałabym, aby Pan zwrócił się z taką propozycją do sprzedawcy, wyjaśnił, iż w tej chwili nie dysponuje Pan środkami na zapłatę, że błąd ten nie był wynikiem Pana działań i że chciałby Pan zwrócić pozostały towar w ramach rozliczeń. Nie jest wykluczone, że sprzedawca się na to zgodzi, jeśli jest to towar łatwo przez niego zbywalny.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Stowarzyszenie OPP jako wspólnik spółki

Czy stowarzyszenie OPP może być wspólnikiem – komandytariuszem spółki komandytowej? Chodzi o ogólnopolską organizację – stowarzyszenie OPP...

Czy osoba spoza stowarzyszenia może uczestniczyć w jego zebraniu?

Prowadzę (jako członek zarządu) stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna i w związku z tym mam pytanie natury prawnej. Jak co roku organizuję...

Czy uchwały spółki wymagają zgody wszystkich wspólników?

W umowie spółki jest zapis, że uchwały zgromadzenia wspólników wymaga m.in. określenie wysokości i terminów uiszczenia dopłat oraz ich zwrotu;...

Jak chronić majątek firmy wobec rozwodu?

Syn posiada prosperującą firmę, na wyposażeniu której są samochody i maszyny. Syn jest ich właścicielem. Niestety zanosi się na to, że małżeństwo...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}