Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatrudnienie prezesa zarządu w spółce

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-09-25

Jestem jedynym członkiem zarządu spółki (dwóch udziałowców, 95% posiadam ja). Jak najlepiej i najkorzystniej zatrudnić się w spółce pod względem: osiąganych dochodów, obciążeń podatkowych (planuję rozliczać się wspólnie z małżonką), składek ZUS? Dotychczas prowadziłem działalność gospodarczą, która zostanie zakończona z końcem miesiąca. Za pełnienie funkcji prezesa nie pobierałem żadnego wynagrodzenia.

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

Nie do końca rozumiem Pana pytanie. Zatrudnienie to stosunek pracy, gdzie pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca właśnie do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Czyli jest to umowa o pracę pomiędzy pracodawcą i pracownikiem.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Członka zarządu mogą jednak ze spółką łączyć więzy prawne inne niż umowa o pracę (inne niż klasycznie rozumiane zatrudnienie) – jak wymienia D. Kosacka-Łędzewicz (Zatrudnianie członka zarządu spółki kapitałowej – formy i kwestie podatkowe, ABC nr 72716) członków zarządu ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością mogą, oprócz wymienionej umowy o pracę, łączyć inne stosunki prawne w tym:

  • wynagrodzenie z tytułu udziału w zarządzie,
  • wynagrodzenie z tytułu umów o dzieło lub umów-zlecenia,
  • wynagrodzenie z tytułu tzw. kontraktu menedżerskiego.

Z tych przykładów oraz przepisów prawa i praktyki wynika, że członek zarządu może ze spółką związać się stosunkiem pracy, stosunkiem cywilnoprawnym oraz tzw. powołaniem (w pewnym sensie może również być samozatrudniony, Pan jednak zamknął działalność). W przypadku umowy o dzieło oczywiście umowa taka może być zawarta, musiałaby jednak dotyczyć dzieła, a nie samego działania, stąd trudno być członkiem zarządu na podstawie umowy o dzieło.

Członek zarządu będący członkiem zarządu w charakterze pracownika jest w tym zakresie rozliczeń podatkowych traktowany tak samo jak każdy inny pracownik spółki, więc wynagrodzenie podlega opodatkowaniu według skali podatkowej (18% i 32%) i oskładkowaniu na zasadach przewidzianych dla pracowników, zatem pobrać należy wszystkie składki ubezpieczenia społecznego.

Bardzo często spotykaną formą związania się ze spółką, z której, jak zakładam, korzysta Pan w tej chwili, jest powołanie. Forma ta aczkolwiek bardzo popularna jest strukturą prawnie złożoną i wiążą się z nią pewne konsekwencje. Pozwolę sobie przytoczyć w tym miejscu fragment analizy P. Ziółkowskiego (Zatrudnianie członków organów spółek kapitałowych, ABC nr 72953):

„Z powołaniem będziemy mieli do czynienia w sytuacji, gdy miedzy stronami nie zostaje zawarta żadna umowa (przynajmniej nie na piśmie) – po prostu podmiot posiadający kompetencje do powoływania składu danego organu (np. zgromadzenie wspólników, rada nadzorcza) dokonuje aktu wyboru, a dana osoba wybór ten akceptuje. (…) Inną możliwością jest uznanie, iż uczestniczenie w pracach zarządu tylko na podstawie powołania, to świadczenie usług na podstawie umowy – pełnienie funkcji członka zarządu to niewątpliwie świadczenie usług, a na podstawie powołania powstaje stosunek cywilnoprawny. Tymczasem zgodnie z art. 750 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. Oznaczałoby to więc, że omawiane osoby powinny być ozusowane tak, jak zleceniobiorcy – zob. art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zdaniem autora właściwa jest opcja druga – powołanie jest formą umowy o świadczenie usług. Z definicji umowa, to pisemne lub ustne porozumienie stron, mające na celu ustalenie wzajemnych praw i obowiązków; też: dokument, w którym są określone te prawa. Stosunek powstały na podstawie powołania nie jest stosunkiem abstrakcyjnym. Strony tego stosunku mają określone prawa i obowiązki, aby powołanie doszło do skutku – obie muszą wyrazić zgodę. Tym samym zdaniem autora (na całe szczęście zdania tego nie podziela ZUS) wynagrodzenia powołanych członków zarządu powinny być ozusowane tak, jak w przypadku zleceniobiorców. Potwierdzenie tego stanowiska znaleźć można chociażby w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 16 listopada 2001 r. I PKN 686/00, Pr. Pracy, nr 10, poz. 32. Zgodnie z nim »członków zarządu spółdzielni pracy, w tym prezesa i jego zastępców, wybiera i odwołuje – stosownie do postanowień statutu spółdzielni – rada lub walne zgromadzenie. Stosunek członkostwa w zarządzie jest stosunkiem cywilnoprawnym i w zakresie nie uregulowanym ustawą – Prawo spółdzielcze mają do niego zastosowanie ogólne przepisy prawa cywilnego, dotyczące zlecenia (art. 750 k.c.). Oprócz stosunku cywilnoprawnego członkowie zarządu spółdzielni mogą pozostawać ze spółdzielnią w stosunku pracy na podstawie umowy o pracę lub powołania«. Orzeczenie to dotyczy co prawda członków zarządu spółdzielni, ale zarząd sp. z o.o., czy akcyjnej znajduje się w podobnej sytuacji, w związku z czym można zastosować analogię. Zdaniem ZUS powołanie nie jest jednak tytułem ubezpieczeniowym. Warto przy tym zaznaczyć, iż stanowisko ZUS ma raczej charakter nieformalny, co powoduje, że zawsze może być zmienione z dnia na dzień. Za takim stanowiskiem przemawiają jednak pośrednio przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – dalej u.ś.o.z. Zgodnie bowiem z art. 66 ust. 1 pkt 35 u.ś.o.z. ustawy odrębnym tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego jest bycie członkiem rady nadzorczej (jeżeli członek rady posiada miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej). Jeżeli ZUS uznawałby powołanie za tytuł ubezpieczeniowy, przepis ten nie byłby potrzebny – członek rady nadzorczej podlegałby w takim wypadku składkom z tytułu umowy (powołania) na zasadach takich jak zleceniobiorca. Skoro zaś powołanie nie jest uznawane za tytuł ubezpieczeniowy wynagrodzeń z tytułu powołania nie łączy się z wynagrodzeniem np. ze stosunku pracy”.

Obecnie przyjmuje się, że gdy z członkiem zarządu został nawiązany stosunek pracy bądź została zawarta umowa-zlecenia lub inna umowa o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia, to podlega on obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Nie podlega więc temu obowiązkowi w przypadku powołania (z czym, jak wskazałem, nie do końca zgadza się P. Ziółkowski).

Zatem w pewien sposób upraszczając, skalą podatkową w PIT (18% i 32%) objęte będzie wynagrodzenie zarówno z umowy o pracę, kontraktu menadżerskiego, zlecenia, jak i powołania – w różny sposób obliczone będą zaliczki, jednak podatek de facto będzie niemal taki sam (jest pewna różnica w kosztach uzyskania) – żaden z tych stosunków nie wykluczy rozliczenia z małżonką. Powołanie wypada korzystniej, stąd jego popularność, jedynie ze względu na brak oskładkowania, wiążą się z tym jednak – co już opisano – pewne kontrowersje.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wynagrodzenie dla pracownika fundacji

Niedawno założyliśmy fundację. Planujemy zatrudnić kobietę w ciąży, prawdopodobnie nie będzie brała zwolnienia lekarskiego. Czy możemy jej dać np. 6 tys. zł pensji? Czy to na coś narazi fundację?

Produkt własny na bazie produktu istniejącego

Pewna firma jest producentem naklejek, etykiet z elementem ozdobnym do samodzielnego zadruku. Chcę skorzystać z tej bazy i nadrukowywać na nie wymyślone przeze mnie sentencje i w takiej formie sprzedawać. Problem polega na tym, że na odwrocie czystych arkuszy sprzedawanych przez tę firmę widnieje jej logo. Czy w związku z tym mogę realizować swój pomysł? Czy stworzenie własnego produktu na bazie istniejącego, a następnie jego sprzedaż jest działaniem zgodnym z prawem?

Czy jeden z fundatorów może mieć więcej niż jeden głos?

Czy w statucie fundacji można zapisać, że jednemu z fundatorów (za zgodą pozostałych) będą przysługiwały dwa głosy? Chodzi o to, aby w przyszłości uniknąć nieporozumień, gdy liczba fundatorów jest parzysta. Wiadomo, że w zarządzie decydujący głos ma prezes, jeżeli głosy pozostałych członków zarządu rozkładają się po równo. Jak ten problem rozwiązać, jeśli chodzi o fundatorów? Czy uzależnić od wkładu finansowego?

Handel odzieżą markową

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą – handel hurtowy odzieżą. Planuję wprowadzić do sprzedaży odzież znanych marek. Czy posługiwanie się logo i nazwami marek w opisach asortymentu oraz materiałach reklamowych (np. na stronie www lub ulotce reklamowej) jest dozwolone i jak zgodnie z prawem mógłbym je wykorzystywać? Brand produktu stanowi istotny element ceny i wartości zakupu oraz sprzedaży, co klientowi należy przedstawić. Towar będzie kupowany u pośredników w Europie oraz USA.

Praktyka lekarska a wpis do KRS

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w formie praktyki lekarskiej. W jednym z konkursów na świadczenia medyczne dla szpitali zażądano ode mnie zaświadczenia o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Czy jest możliwy w moim przypadku wpis do KRS?

Umowa z konsorcjum dwóch podmiotów

Zawieram umowę handlową. Drugą stroną umowy jest konsorcjum dwóch podmiotów. W projekcie umowy mam wpisane ich dane itd. Co jeszcze powinniśmy zawrzeć w takiej umowie? Czy mam żądać przedstawienia umowy konsorcjum?

Zachowanie cech firmy przy połączeniu ze spółką

Prowadzę działalność gospodarczą jednoosobowo i szukam najlepszego sposobu na połączenie ze sp. z o.o. (w której jestem udziałowcem i członkiem zarządu). Chcę zachować cechy firmy, tj. nazwę, numery kont bankowych, oraz zależy mi na jak najniższych podatkach. Branża obu firm jest taka sama.

Podpisanie umowy licencyjnej

Mój wspólnik prowadził lokal gastronomiczny swoich kolegów, po pewnym czasie postanowili oni przepisać ten lokal na niego i mnie i jednocześnie w tym czasie otworzyliśmy swój drugi lokal. Mój wspólnik podpisał z kolegami umowę najmu pierwszego lokalu. Drugi nasz lokal jest tylko nasz. Słowną umową z jego kolegami ustaliliśmy, że idziemy w umocnienie marki i nasz lokal otwieramy pod tą samą nazwą. Było to w 2011 roku.  W 2012 roku koledzy mojego wspólnika opatentowali nazwę swojej firmy. Niedawno nagle stwierdzili, że oni mają prawo patentowe i mamy im z każdego lokalu (jest ich już 3) płacić określoną kwotę i podpisać umowę licencyjną. Czy mają do tego prawo?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}