Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zarejestrowanie działalności w mieszkaniu i jego wynajem

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-01-16

Kilka dni temu na mocy darowizny otrzymałem od babci lokal mieszkalny. W tymże mieszkaniu działalność gospodarczą ma zarejestrowaną mój ojciec (zameldowany w innym miejscu). Jest to firma internetowa niezajmująca w tym mieszkaniu żadnego m2 i aktualnie nieświadcząca zupełnie żadnych usług. Czy w tym przypadku jest konieczna umowa między mną a ojcem (jeśli tak, to jakiego typu)? Jakich jeszcze formalności powinienem dopełnić? Czy z tego tytułu muszę odprowadzać jakieś podatki? Dodam, iż z racji że firma ojca działa wirtualnie (a dodatkowo nie podejmuje teraz żadnych działań gospodarczych jak wspomniałem), całe mieszkanie zamierzam wynajmować najemcom spoza rodziny (w celach mieszkalnych w żaden sposób niezwiązanych z działalnością gospodarczą). Sam również nie jestem w nim zameldowany i nie będę mieszkał.

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Szybka i bardzo pomocna odpowiedź. 
Bartosz
Dziękuję, za szybką i jasną odpowiedź. Rozwiało to moje wątpliwości w tej sprawie.
Piotr
Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata

Z opisu problemu wynika, że w mieszkaniu będącym Pana własnością swoją siedzibę ma zarejestrowaną Pana ojciec. W typowych sprawach w takim przypadku strony zawierają umowę użyczenia. Zgodnie z art. 710 Kodeksu cywilnego przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Mówiąc inaczej, użyczenie jest to darmowy najem.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Taka umowa jest również korzystna pod względem podatkowym. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy PIT wolna od podatku jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Przez nieodpłatne świadczenie rozumie się m.in. umowę użyczenia. W konsekwencji w przypadku, gdyby zawarł Pan z ojcem umowę użyczenia mieszkania na prowadzenie działalności gospodarczej, to taka umowa byłaby całkowicie zwolniona od podatku.


Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdyby chciał Pan wynająć to mieszkanie innym osobom. Po pierwsze nie ma możliwości, aby ten sam lokal w całości oddać jednocześnie w najem i w użyczenie. Po drugie również od strony podatkowej może takie działanie zostać zakwestionowane. Pana ojciec zarejestrował firmę w tym mieszkaniu, co oznacza, że tam jest jego siedziba. Przez siedzibę rozumie się miejsce gdzie podejmowane są czynności zarządcze, gdzie odbierana jest korespondencja, określa ono również właściwość urzędu skarbowego. Wprawdzie prowadzenie wirtualnego biura jest legalne (co potwierdził NSA w wyroku o sygn. akt II FSK 3549/13), jednak pod warunkiem posiadania zgody wynajmującego na podnajem. Nie ma tu znaczenia, że działalność jest prowadzona przez internet, urząd skarbowy ma zawsze prawo skierować do siedziby firmy pismo czy też udać się na kontrolę. Zatem w tym przypadku widzę trzy możliwe rozwiązania:

  1. część mieszkania użycza Pan ojcu, a część wynajmuje osobie trzeciej (wątpię aby najemca zgodził się na takie warunki);
  2. wynajmuje Pan lokal osobie trzeciej, a ta podnajmuje pomieszczenie ojcu na prowadzenie działalności (z tym że tutaj też musi istnieć jakieś zaplecze wskazujące, że ojciec ma tam swoją siedzibę, ciężko aby najemca podnajął pokój dziecięcy na prowadzenie działalności);
  3. ojciec przenosi swoją siedzibę do innego miejsca (najlepsze i najprostsze rozwiązanie, wystarczy, aby ojciec dokonał zgłoszenia aktualizacyjnego w urzędzie gminy/miasta).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Sprzedaż wyników rozgrywek a działalność w zakresie zakładów wzajemnych

Czy można legalnie prowadzić w Polsce działalność gospodarczą, która polegałaby na zakupie wyników rozgrywek sportowych od firmy, która znajduję...

Płatny serwis internetowy dla klientów z całego świata, aspekty podatkowe

Planuję otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą z zakresu 63.12.Z. Ma być to strona lub wiele stron internetowych z płatnym dostępem do...

Umowa pomiędzy firmami a naprawa zgłoszonych usterek

Doszło do transakcji pomiędzy moją firmą a firmą wykonawcy, którą była firma stolarska. W ramach umowy zakupiłam meble kuchenne, które zostały...

Dystrybucja polskich produktów w Irlandii

Mieszkam w Irlandii i chciałbym rozpocząć współpracę z polską firmy. Dokładnie chodzi o dystrybucję ich produktów w Irlandii....

Sprzedaż gruntu pod zabudowę spółce z o.o. - jak się zabezpieczyć?

Planuję transakcję sprzedaży gruntu pod zabudowę. W MPZP działka jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe i komercyjne. Sprzedaję ten grunt...

Umowa między fundacją a gminą na użyczenie działki gminnej nieodpłatnie pod budowę obiektu sportowego

Fundacja dokonała zawarcia umowy użyczenia działki gminnej nieodpłatnie pod budowę obiektu sportowego, ale nie ma dostępu do działki żadną drogą gminną....

Kontrola spółki przez burmistrza

Jestem prezesem spółki z o.o., gdzie wspólnik to w 100% gmina. Burmistrz na spotkaniu poinformował mnie, że rozpoczyna kontrolę natychmiast...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}