Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Założenie działalności równolegle z pracą

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-08-04

Jestem zatrudniony na umowę na etat na czas nieokreślony. Otrzymałem propozycję płatnych wykładów na uczelni. W związku tym chciałbym założyć działalność gospodarczą równolegle z dotychczasową pracą. Czy prowadząc działalność gospodarczą, będę zmuszony płacić dodatkowe składki za ubezpieczenie społeczne, emerytalne, zdrowotne, inne?  Jeżeli tak, to w jakiej kwocie? Czy da się w jakiś sposób ominąć ten wymóg?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Generalnie w polskim systemie ubezpieczeń obowiązuje zasada jednego tytułu do ubezpieczeń. Sytuacje, w których można podlegać ubezpieczeniu z kilku tytułów, rozwiązywane są za pomocą reguł określonych w art. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Najkrócej mówiąc, umowa o pracę będzie dla Pana tzw. obowiązkowym tytułem ubezpieczenia, a więc to z umowy o pracę będą opłacane składki na ubezpieczenia społeczne pod warunkiem, że otrzymuje Pan choć minimalne wynagrodzenie za pracę. To jest bowiem takie minimum, od którego należy odprowadzić składki.

Składki na ubezpieczenie społeczne to składki emerytalna, rentowa i wypadkowa. Ubezpieczenie chorobowe jest zawsze dla przedsiębiorcy dobrowolne, oznacza to, że można lub nie jemu podlegać. Ponieważ będzie Pan podlegał temu ubezpieczeniu z tytułu umowy o pracę nie będzie Pan musiał (a właściwie chciał mu podlegać), bo w razie choroby zasiłek chorobowy będzie Panu przysługiwał z tytułu stosunku pracy.

Natomiast czym innym jest składka zdrowotna i tę będzie Pan musiał bezwarunkowo odprowadzać z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Jak stanowi bowiem ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 27 sierpnia 2004 r. , precyzyjniej jej art. 82 ust. 1, „w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art 66 ust 1, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie”.

Nie ma możliwości uniknięcia zapłaty tej składki, płaci ją dosłownie każdy kto ma min 2 tytułu ubezpieczeń. Obecnie składka ta wynosi obecnie 297,28 zł.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przejęcie firmy po ojcu i pozostawienie nazwy dotychczas używanej

Niedługo mam przejąć od taty rodzinną firmę. Przedsiębiorstwo funkcjonuje od wielu lat, ma świetną renomę. Co w tej sytuacji z nazwą firmy...

Dochodowa strona internetowa niepełnoletniej osoby

Prowadzę własną stronę internetową, która przynosi dość ciekawe przychody, jednak nie jest zarejestrowana jako działalność, gdyż nie jestem jeszcze...

Założenie portalu internetowego, czy to od razu działalność gospodarcza?

Chciałbym założyć portal internetowy z ogłoszeniami tematycznymi. Wszystkie ogłoszenia wprowadzałbym osobiście po spotkaniu z zainteresowanym...

Prowadzenie firmy wyłącznie podczas pobytu w Polsce

Jestem obywatelką Polski i rezydentem USA. W USA mieści się mój ośrodek interesów życiowych. Wyjeżdżając do USA, zawiesiłam działalność...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}