Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakończenie działalności i przekazanie pozostałego towaru fundacji

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-04-02

Czy jeśli w rok od zakończenia DG nie sprzedałem towaru (już jako nieprowadzący DG), a chciałbym przekazać go za zupełne za darmo jakiejś fundacji, to czy od wartości przekazanego towaru będę musiał zapłacić podatek dochodowy, czy i w jaki sposób będę to musiał wykazać w swoim rocznym zeznaniu? W jakiej formie należy udokumentować przekazanie darowizny w postaci tego towaru fundacji? Są to artykuły dla niemowląt i dzieci.

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami sama likwidacja działalności gospodarczej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w PIT. Oznacza to, że od towarów które pozostały na dzień likwidacji działalności gospodarczej nie trzeba płacić podatku. Konieczność zapłaty podatku dochodowego powstaje wyłącznie w sytuacji, gdy dojdzie do sprzedaży tych towarów w ciągu 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności prowadzonej samodzielnie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Wyraźnie jednak należy podkreślić, że obowiązek podatkowy powstanie jedynie w przypadku sprzedaży, a więc odpłatnego zbycia. Darowizna natomiast jest dokonywana nieodpłatnie.


W zakresie dokonywania darowizn należy wskazać, że nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 pkt. 3 ustawy PIT przepisów tej ustawy nie stosuje się do spadków oraz darowizny. W rezultacie osoba dokonująca darowizny nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


Co więcej, należy zaznaczyć, że zgodnie z przepisami ustawy PIT podatnik może odliczyć wydatki z tytułu darowizn na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego (niekoniecznie wpisanych na listę organizacji pożytku publicznego, między innymi na rzecz organizacji pożytku publicznego), w ramach limitu 6% dochodu. Darowizny można odliczyć od dochodu, zarówno jeżeli są przekazane na rzecz organizacji pożytku publicznego, jak i innym podmiotom na cele pożytku publicznego.

Warunkiem skorzystania z odliczenia jest także odpowiednie udokumentowanie przekazania darowizny. Powinno to nastąpić dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Ponadto podatnik powinien dysponować oświadczeniem o przyjęciu darowizny. Nie musi mieć ono szczególnej formy – wystarczy, że będzie zawierało informację dotyczącą wartości przekazanej darowizny, dane dotyczące darczyńcy i obdarowanego.

Dokonana darowizna (w maksymalnej kwocie 6% dochodu) podlega odjęciu od dochodu oraz dodatkowo musi zostać wykazana w informacji PIT/O stanowiącej załącznik do zeznania PIT-37.

Podsumowując, dokonanie przez Pana darowizny nie wywołuje konieczności zapłaty podatku dochodowego PIT. Co więcej, wartość przekazanej darowizny może zostać odliczona w rocznym rozliczeniu podatkowym. Może to być kwota wynosząca maksymalnie 6% dochodu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}