Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakończenie działalności i przekazanie pozostałego towaru fundacji

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-04-02

Czy jeśli w rok od zakończenia DG nie sprzedałem towaru (już jako nieprowadzący DG), a chciałbym przekazać go za zupełne za darmo jakiejś fundacji, to czy od wartości przekazanego towaru będę musiał zapłacić podatek dochodowy, czy i w jaki sposób będę to musiał wykazać w swoim rocznym zeznaniu? W jakiej formie należy udokumentować przekazanie darowizny w postaci tego towaru fundacji? Są to artykuły dla niemowląt i dzieci.

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

 Bardzo dziękuję za pomoc - jestem usatysfakcjonowany.
Stanisław, nauczyciel, 57 lat
 Przede wszystkim bardzo przepraszam, że nie wystawiłam opinii od razu, ale wystawiłam bardzo pozytywną opinię na temat odpowiedzi Państwa na moje pierwsze pytanie i wydawało się mi ,że ona wystarczy. Otóż jestem nadal bardzo zadowolona i z drugiej odpowiedzi na moje pytanie uzupełniające. Odpowiedź nadeszła szybko, była udzielona bardzo precyzyjnie a udzielająca odpowiedzi Pani mecenas podeszła do tematu wielopłaszczyznowo. Bardzo dziękuję . Państwa odpowiedź i informacja bardzo pomogła mi w szybkim podjęciu mojej decyzji. Oby wszystko tak działało w naszym kraju jak Państwa portal. 
Małgorzata, ekonomistka
Profesjonalizm, szybkość
Anna
Szybka i bardzo pomocna odpowiedź. 
Bartosz
Dziękuję, za szybką i jasną odpowiedź. Rozwiało to moje wątpliwości w tej sprawie.
Piotr

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami sama likwidacja działalności gospodarczej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w PIT. Oznacza to, że od towarów które pozostały na dzień likwidacji działalności gospodarczej nie trzeba płacić podatku. Konieczność zapłaty podatku dochodowego powstaje wyłącznie w sytuacji, gdy dojdzie do sprzedaży tych towarów w ciągu 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności prowadzonej samodzielnie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Wyraźnie jednak należy podkreślić, że obowiązek podatkowy powstanie jedynie w przypadku sprzedaży, a więc odpłatnego zbycia. Darowizna natomiast jest dokonywana nieodpłatnie.


W zakresie dokonywania darowizn należy wskazać, że nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 pkt. 3 ustawy PIT przepisów tej ustawy nie stosuje się do spadków oraz darowizny. W rezultacie osoba dokonująca darowizny nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


Co więcej, należy zaznaczyć, że zgodnie z przepisami ustawy PIT podatnik może odliczyć wydatki z tytułu darowizn na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego (niekoniecznie wpisanych na listę organizacji pożytku publicznego, między innymi na rzecz organizacji pożytku publicznego), w ramach limitu 6% dochodu. Darowizny można odliczyć od dochodu, zarówno jeżeli są przekazane na rzecz organizacji pożytku publicznego, jak i innym podmiotom na cele pożytku publicznego.

Warunkiem skorzystania z odliczenia jest także odpowiednie udokumentowanie przekazania darowizny. Powinno to nastąpić dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Ponadto podatnik powinien dysponować oświadczeniem o przyjęciu darowizny. Nie musi mieć ono szczególnej formy – wystarczy, że będzie zawierało informację dotyczącą wartości przekazanej darowizny, dane dotyczące darczyńcy i obdarowanego.

Dokonana darowizna (w maksymalnej kwocie 6% dochodu) podlega odjęciu od dochodu oraz dodatkowo musi zostać wykazana w informacji PIT/O stanowiącej załącznik do zeznania PIT-37.

Podsumowując, dokonanie przez Pana darowizny nie wywołuje konieczności zapłaty podatku dochodowego PIT. Co więcej, wartość przekazanej darowizny może zostać odliczona w rocznym rozliczeniu podatkowym. Może to być kwota wynosząca maksymalnie 6% dochodu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Budowa domu na sprzedaż przez firmę budowlaną

Posiadam firmę budowlaną. W tym roku chcę zakupić działkę za gotówkę i wybudować na niej dom na sprzedaż (na własność). Teraz jako firma...

Co zrobić z nieodebraną fakturą przez klienta?

Prowadzę własną działalność gospodarczą w zakresie wykonywania projektów budowlanych, płacę podatek VAT. Klient zapłacił za projekt, ale...

Zatrudnienie na etat i działalność gospodarcza

Jestem zatrudniony na umowę o pracę, moje wynagrodzenie to średnio miesięcznie 9000 zł brutto. Czy opłaca mi się zmienić warunki zatrudnienia...

Prowadzenie kursów językowych i tłumaczeń a VAT

Założyłam działalność gospodarczą i chce prowadzić kursy językowe, korepetycje. Te usługi są zwolnione z VAT. Jednak chciałabym też...

Firma w Wielkiej Brytanii a sprzedaż w Polsce

Zamierzam założyć działalność gospodarczą: sprzedaż używanych wózków dziecięcych kupowanych w UK, bo tutaj mieszkam. Natomiast sprzedaż tych...

Przekazanie nieruchomości mieszkalnej dla dalszego prowadzenia wynajmu

Mam dom, który chciałbym na pewien czas nieodpłatnie przekazać pracującej na etacie córce, która pozostaje obecnie na zasiłku macierzyńskim. W tym...

Działalność gospodarcza polegająca na tłumaczeniach a zastosowanie przepisów o prawie autorskim

Ukończyłam studia wyższe techniczne. Przez ostatnie 2 lata pracowałam jako tłumacz patentów europejskich z na język polski. Do tej pory rozliczałam...

Jak wykreślić istnienie firmy która nigdy nie działała?

Jestem zatrudniony na etacie od ponad 25 lat. Ponad 10 lat temu założyłem firmę. Jednak firma nigdy nie działała. Nie wypełniałem żadnych dokumentów do...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}