Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zadłużenie firmy z branży budowlanej

Autor: Anna Sochaj-Majewska • Opublikowane: 2014-10-14

Zajmuję się budowlanką, lecz teraz jest słaby okres na zamówienia. Wpadłem w zadłużenie, nie mam pieniędzy na bieżące płatności w stosunku do US i ZUS, ani na spłatę kredytów. Mam kontrahentów, którzy nie uregulowali należności z wystawionych faktur. Firmę prowadzę od wielu lat i nie chciałbym jej zamykać. Co w takiej sytuacji mogę zrobić?

Anna Sochaj-Majewska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

Proszę automatycznie nie zakładać, że z powodów przejściowych trudności będzie Pan zmuszony zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej. Branża budowlana jest ze swej natury sezonowa i zdecydowana większość małych i średnich przedsiębiorców działających na tym rynku w okresie zimowym może doświadczać przemijających problemów z bieżącą płynnością finansową. Może Pan jednak rozważyć podjęcie kilku działań o charakterze prawno-ekonomicznym, które powinny z dużym prawdopodobieństwem zaowocować poprawą kondycji Pańskiej firmy, a które Panu przedstawię w dalszej części odpowiedzi.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W pierwszej kolejności proszę przemyśleć, czy nie dokonać dywersyfikacji (rozszerzenia) przedmiotu działalności, wpisanego do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej (PKD). Być może dotychczasowe doświadczenie zawodowe i nabyte umiejętności, które z pewnością Pan posiada, pozwoliłyby Panu zajmować się także inną działalnością, o znaczeniu nawet pobocznym w stosunku do budownictwa, a tym samym zabezpieczyć środki na stałe koszty działalności.

Nie podał Pan w treści swojego pytania, ile osób Pan zatrudnia, ale kolejną możliwością jest rozwiązanie stosunków pracy za porozumieniem stron z tymi pracownikami (zatrudnionymi legalnie), którzy wyraziliby na to zgodę. W ten sposób ograniczeniu uległyby koszty wynagrodzeń, jeśli stanowią aktualnie w okresie zimowym Pańskie obciążenie. Pracowników tych można by ponownie zatrudnić w okresie lepszej koniunktury.

Jeśli nie zatrudnia Pan nikogo, to prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, może Pan ją zawiesić na własny wniosek, na okres nie przekraczający dwóch lat. Jak wynika z treści przepisu art. 14a ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.), przedsiębiorca nie zatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej może być oznaczony w dniach, miesiącach albo miesiącach i dniach (art. 14a ust. 1b ustawy). Jak stanowi przepis art. 14a ust. 4 ww. ustawy, w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca:

1) ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów (jak np. podtrzymywać relacje biznesowe, konserwować sprzęt służący prowadzeniu działalności – przyp. aut.);

2) ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;

3) ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;

4) ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej (a więc ma również prawo dochodzić zapłaty nieregulowanych na jego rzecz płatności – przyp. aut.);

5) wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;

6) ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej (np. przychody z odsetek od środków zgromadzonych na firmowych lokatach i rachunkach bankowych – przyp. aut.);

7) może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Zawieszenie działalności gospodarczej jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy jednoosobowego, który nie zatrudnia w danej chwili pracowników, jeśli jego działalność cechuje się znaczną i powtarzalną sezonowością. Pozwala uniknąć obciążeń z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, składek na ubezpieczenie zdrowotne, konieczności płacenia podatków, kosztów obsługi księgowo-rachunkowej. W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca może nabyć status osoby bezrobotnej, prawo do ubezpieczenia zdrowotnego z tego tytułu, jeśli oczywiście nie posiada innego tytułu do objęcia ubezpieczeniem społecznym i spełnia dalsze liczne warunki rejestracji w urzędzie pracy (art. 2 pkt 2 lit. f) ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.).

Ponieważ posiada Pan zadłużenie wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z tytułu składek na własne ubezpieczenie, jak i zapewne z tytułu składek za pracowników, a nadto zadłużenie wobec urzędu skarbowego, optymalnym byłoby dokonanie jakichkolwiek wpłat, aby zmniejszyć ryzyko wszczęcia egzekucji niezapłaconych składek i podatków. Proszę raczej nie liczyć na to, że ZUS umorzy Panu w całości powstałe zobowiązania. Jest to możliwe tylko w razie całkowitej ich nieściągalności, gdy dłużnik zmarł, nie pozostawiając żadnego majątku, albo sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości lub umorzono postępowanie upadłościowe z braku środków na jego prowadzenie, gdy dłużnik zaprzestał prowadzenia działalności, nie mając żadnego majątku a odpowiedzialności za niezapłacone składki nie można przenieść na wypłacalne osoby trzecie (art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).

W kwestii zaległości podatkowych istnieje możliwość skorzystania z ulg w ich spłacie. Mianowicie, zgodnie z treścią przepisu art. 67b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), organ podatkowy, na wniosek podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, może udzielać ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, które nie stanowią pomocy publicznej lub stanowią pomoc de minimis lub są przejawem dopuszczalnej pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, nie zaburzającej zasad konkurencji. Organ podatkowy może zatem:

1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;

2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę;

3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną (art. 67a § 1 Ordynacji podatkowej).

Umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa (art. 67a § 2). Informuję również, iż stawka opłaty prolongacyjnej wynosi 50% stawki odsetek od zaległości podatkowych, naliczana jest ona od kwoty podatku lub zaległości podatkowej (art. 57 § 2 Ordynacji podatkowej). Aktualnie stopa powyższych odsetek za zwłokę ustalona jest na poziomie 13,5%.

Jeśli spłaca Pan kilka rat kredytowych, które są zbyt wysokim obciążeniem, to proszę przemyśleć skorzystanie z oferty kredytu konsolidacyjnego w instytucji bankowej (nie parabankowej). Kredyt konsolidacyjny pozwoli płacić jedną niższą ratę, przy wydłużeniu okresu spłaty. Przeanalizowanie oferty kredytów konsolidacyjnych w co najmniej kilku bankach, pozwoli je porównać i wybrać najkorzystniejszą.

Ponieważ, jak Pan wskazuje w treści pytania, istnieją kontrahenci, którzy nie uregulowali należności z wystawionych faktur, stwierdzających wykonanie na ich rzecz usługi, ma Pan prawo dochodzić tych należności na drodze sądowej. Jeśli termin płatności upłynął dawniej jak trzy lata temu, zobowiązanie związane z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą (art. 118 Kodeksu cywilnego) jest już przedawnione i prawdopodobnie dłużnik podniesie przed sądem zarzut przedawnienia, doprowadzając do oddalenia powództwa, ale oczywiście z własnej woli może także zadośćuczynić przedawnionemu zobowiązaniu. Pozew w sprawie o prawa majątkowe (np. o zapłatę), podlega stosunkowej opłacie sądowej w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu. Jeśli należność z umowy nie przekracza 10 tys. zł, pozwala to na dochodzenie jej w postępowaniu uproszczonym, opłata od pozwu jest w takim wypadku stała i wynosi maksymalnie 300 zł (przy wartości przedmiotu sporu ponad 7500 zł, art. 28 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych – tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 594 ze zm.).

Jeśli nie jest Pan w stanie ponieść kosztów sądowych, związanych z dochodzeniem zapłaty, w tym opłaty od pozwu, to także jako przedsiębiorca – osoba fizyczna może Pan złożyć w pozwie wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych w całości lub w części, np. tylko w zakresie opłaty sądowej od pozwu. Sąd udzieli zwolnienia, jeśli dana osoba nie jest w stanie ponieść tych kosztów, bez uszczerbku dla koniecznego utrzymania siebie i rodziny. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie (formularz) o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania, do pobrania ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości lub w siedzibie każdego sądu rejonowego. Zwracam jednak uwagę, że sądy odmawiają zwolnienia w sytuacji, kiedy strona powołuje się na ciążące na niej zobowiązania kredytowe wobec prywatnych podmiotów (banków), które w świetle orzecznictwa nie mogą mieć pierwszeństwa przed obowiązkiem regulowania opłat sądowych. Ponadto, w przypadku przedsiębiorców, a więc profesjonalistów w obrocie gospodarczym, wymaga się, aby byli przygotowani na konieczność dochodzenia co pewien czas swoich należności na drodze sądowej i na ten cel czynili jakiekolwiek oszczędności.

W obecnej, trudnej rzeczywistości gospodarczej, jak wskazuje praktyka, wiele firm boryka się z problemami w zakresie płatności, trudnościami w utrzymaniu się na rynku, brakiem zamówień, niezapłaconymi fakturami przez kontrahentów. Branża budowlana zawsze jednak w mniejszym lub większym stopniu „odradza się” po okresie jesienno-zimowego zastoju. Przedsiębiorca budowlany ma także możliwość przekwalifikowania się w ramach prowadzonej działalności, czyli wykonywania innych prac budowlanych, przyjmowanie zleceń od osób prywatnych, jeśli dotychczas tym się nie zajmował, realizując np. tylko duże zlecenia z zakresu zamówień publicznych, od jednostek budżetowych, samorządów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Skutki ogłoszenia upadłości działalności gospodarczej

Mój bratanek prowadzi działalność gospodarczą, ma długi wobec urzędu skarbowego i ZUS-u. Naczelnik Urzędu Skarbowego wystąpił do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości mojego bratanka. Jego jedynym majątkiem jest samochód o wartości 12 tys. zł. Za trzy tygodnie ma się odbyć licytacja samochodu. Komornik zajął rachunek bankowy i małe wpływy z wykonanych prac idą na spłatę długu. Bratanek ma za mało zleceń, aby móc spłacać dług i bieżące należności. Jakie będą skutki ogłoszenia upadłości? Jak długo może trwać postępowanie upadłościowe? Dokumenty przesyłam w załączniku.

Odzyskanie należności powstałych w poprzedniej działalności gospodarczej

Do maja tego roku prowadziłem własną działalność gospodarczą. Od czerwca prowadzę ją w postaci spółki cywilnej. Czy należności z poprzedniej działalności za które nie została wystawiona faktura są do odzyskania? Mam zawartą z klientem umowę na podstawie której powinienem wystawiać faktury. Umowa jest zawarta na poprzednią firmę, która aktualnie nie istnieje.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego dla kobiety prowadzącej działalność gospodarczą

ZUS nie przyznał mi wysokiego zasiłku macierzyńskiego, pomimo opłacenia najwyższej składki do ZUS w marcu 2014 roku z tytułu działalności gospodarczej. Organ uzasadnia, że brak jest pełnego miesiąca opłacenia składki chorobowej. Zgłosiłam się do ubezpieczenia chorobowego 03.03.2014, a dziecko urodziłam 30.04.2014. ZUS podważa opłacane składki chorobowe za marzec i kwiecień, gdyż nie ma pełnego miesiąca opłacanych składek. Czy mają rację co do wysokości zasiłku, czy powinnam się odwoływać?

Koszty zamknięcie działalności gospodarczej

Prowadzę działalność gospodarczą – hotel. Zatrudniam 7 pracowników. Jakie koszty będę musiał ponieść w związku z tym i czy będę musiał zapłacić podatek od wartości budynków?

Przeniesienie odpowiedzialność za długi z działalności gospodarczej

Podpisałam umowę jako osoba prywatna z osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą na wykonanie usługi i wpłaciłam 100% zaliczki. W umowie firmę reprezentował syn właściciela, a w jego imieniu podpisał ją pracownik i pobrał od mnie pieniądze za pokwitowaniem. Umowa nie została zrealizowana.

Uzyskałam wyrok zaoczny na zwrot wpłaconej zaliczki, jednak po zgłoszeniu się do komornika okazało się, że oprócz mojego wyroku właściciel firmy ma kilkanaście innych wyroków. Komornik prowadzi egzekucję z jego emerytury i dzieli na wszystkich wierzycieli, więc na mnie przypadło tyle, ile wynosi opłata pocztowa. Stało się dla mnie jasne, że właściciel firmy tylko firmuje działalność, zaś faktyczną działalność prowadzi jego syn, który wraz ze swoim pracownikiem pobiera zaliczki od klientów, ale nie wykonuje usług. Złożyłam doniesienie do prokuratury, załączając dokumenty, ale prokurator odmówił wszczęcia postępowania z informacją, że mam się tym zająć na gruncie cywilnym, ponieważ w prokuraturze syn właściciela oraz pracownik stwierdzili, że bardzo chcą wykonać zlecenie, ale nie mieli warunków. Jak doprowadzić do przeniesienia odpowiedzialność za długi z działalności gospodarczej na osobę, która faktycznie prowadzi działalność za inną osobę? Czyli jak uzyskać wyrok sądowy przeciwko synowi właściciela lub przeciwko temu pracownikowi (który faktycznie pobrał ode mnie pieniądze, ale nie wiem, co z nimi zrobił)?

Darowizna środków trwałych synowi

Czy ojciec może przekazać synowi w formie darowizny środki trwałe lub część środków trwałych (urządzenie, narzędzia, samochód itd.) ze swojej firmy, której nie zamyka? Jaki obowiązek podatkowy powoduje taka darowizna w przypadku środków całkowicie zamortyzowanych, a jaki przy środkach niezamortyzowanych w pełni? Co z podatkiem VAT?

Przejęcie majątku firmowego

Mój mąż od dwóch lat choruje na nieuleczalną chorobę. Prowadzi swoją firmę. Podczas jego pobytów w szpitalu to ja, czyli żona, pracuję w jego firmie. Czy w razie śmierci męża będę mogła bez problemów przejąć działalność, czy lepiej, by mąż sporządził za życia testament? Czy przejęcie majątku po zmarłym wiąże się z kosztami?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}