Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zachowanie cech firmy przy połączeniu ze spółką

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2016-01-25

Prowadzę działalność gospodarczą jednoosobowo i szukam najlepszego sposobu na połączenie ze sp. z o.o. (w której jestem udziałowcem i członkiem zarządu). Chcę zachować cechy firmy, tj. nazwę, numery kont bankowych, oraz zależy mi na jak najniższych podatkach. Branża obu firm jest taka sama.

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

Niestety nie obejdzie się bez skutków podatkowych. Jest ich za wiele, by możliwe było rozwiązanie bezpodatkowe (VAT, CIT, PIT, PCC, od darowizn).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Pani działalność gospodarcza prowadzona w oparciu o wpis do CEIDG ma swoja nazwę oraz powstał w jej trakcie określony majątek. Majątek ten uznać należy za przedsiębiorstwo w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Działalność prowadzona jest w oparciu o ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, a Pani jest jednoosobowym przedsiębiorcą.

Spółka z o.o. także ma swoje przedsiębiorstwo oraz nazwę. Spółka działa w oparciu o Kodeks spółek handlowych. Spółka ma osobowość prawna i jest przedsiębiorcą.

Abstrahując od sposobu „połączenia”, wskażę, że:

 • w przypadku pozostania na rynku tylko spółki z o.o. – może ona dokonać zmiany swojej nazwy, jeżeli chce Pani, aby nazwa brzmiała jak nazwa pani działalności,
 • w przypadku pozostania na rynku tylko Pani działalności – sytuacja taka sama jak wyżej, tylko w odniesieniu do Pani działalności.

Zgodnie z art. 434 Kodeksu cywilnego (w skrócie: K.c.) firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko, co nie wyklucza włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz dowolnie obranych innych określeń.

Według zaś art. 435 K.c. firmą osoby prawnej jest jej nazwa. Firma zawiera określenie formy prawnej osoby prawnej, które może być podane w skrócie, a ponadto może wskazywać na przedmiot działalności, siedzibę tej osoby oraz inne określenia dowolnie obrane.

Firma osoby prawnej może zawierać nazwisko lub pseudonim osoby fizycznej, jeżeli służy to ukazaniu związków tej osoby z powstaniem lub działalnością przedsiębiorcy. Umieszczenie w firmie nazwiska albo pseudonimu osoby fizycznej wymaga pisemnej zgody tej osoby, a w razie jej śmierci – zgody jej małżonka i dzieci.

Firma nie może być zbyta. Przedsiębiorca może upoważnić innego przedsiębiorcę do korzystania ze swej firmy, jeżeli nie wprowadza to w błąd.

Art. 438 § 3 K.c. wskazuje ponadto, że kto nabywa przedsiębiorstwo, może je nadal prowadzić pod dotychczasową nazwą. Powinien jednak umieścić dodatek wskazujący firmę lub nazwisko nabywcy, chyba że strony postanowiły inaczej.

Zachowanie numerów rachunków bankowych możliwe jest tylko dla firmy, jaka pozostanie na rynku. Nie jest możliwe, by po połączeniu spółka z o.o. posługiwała się numerem rachunku Pani działalności lub odwrotnie.

Zatem konieczne jest zdecydowanie, która firma ma pozostać. Ze względów formalnych, podatkowych, rozliczeniowych lepszym wyjściem byłoby pozostanie na rynku spółki z o.o.

Pani zamiarem jest „połączenie”, co w praktyce oznacza:

 • przeniesienie majątku Pani działalności do spółki z o.o.;
 • przeniesienie majątku spółki do Pani działalności;
 • przeniesienie majątku Pani działalności i majątku spółki do nowej firmy.

Operacja miałaby więc miejsce pomiędzy spółką z o.o. oraz jednoosobową działalnością gospodarczą. Taką operację trudno określić połączeniem przedsiębiorstw. Bardziej zasadne jest mówienie o przeniesieniu firmy z działalności gospodarczej przez spółkę.

Pomijając kwestie czasu, kosztów i podatków, można wskazać kilka sposobów na „połączenie” obydwu firm:

 • Zakup przez spółkę z o.o. przedsiębiorstwa z działalności gospodarczej (w rozumieniu K.c.) – pseudopołączenie.
 • Przekształcenie przedsiębiorstwa z działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o. (B), i nabycie przez Pani spółkę (A) 100% udziałów w spółce przekształconej; obydwie spółki działałyby samodzielnie pod swoimi nazwami – spółka A byłaby jednym właścicielem spółki B; spółka A byłaby spółką dominującą, a spółka B byłaby spółka zależną; można byłoby zmienić nazwę spółki A na taką, jaką ma spółka B, a nazwę spółki B poszerzyć i dodać jakiś element pozwalający na odróżnienie obydwu spółek (lub odwrotnie).
 • Przekształcenie przedsiębiorstwa z działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o. (B) i połączenie według Kodeksu spółek handlowych w jedną firmę;
 • Przejecie spółki B przez spółkę A lub odwrotnie – działalność prowadzona byłaby przez spółkę przejmującą pod swoją nazwą; byłaby możliwość zmiany nazwy spółki na taką, jak ma przedsiębiorstwo z działalności gospodarczej z dodatkiem umożliwiającym jej odróżnienie od innych spółek oraz od tej działalności (imię i nazwisko przedsiębiorcy mogłoby być wykorzystywane tylko za jego zgodą); wymaga to pisemnej zgody tej osoby, a w razie jej śmierci – zgody jej małżonka i dzieci.
 • Utworzenie przez obie spółki nowego podmiotu – nowa spółka mogłaby się nazywać jak spółka tworzona, byłaby następcą prawnym obydwu spółek.

Zakup przez Pani spółkę przedsiębiorstwa z działalności gospodarczej spowoduje tylko włączenie tego przedsiębiorstwa do spółki. Jego elementy staną się częściami składowymi spółki. Nie jest możliwe prowadzenie nabytego przedsiębiorstwa jako samodzielnego podmiotu pod jego dotychczasowa nazwą w takiej samej formie prawnej, jak było to dotychczas (wpis do ewidencji).

Jak wskazałem wcześniej – zgodnie z art. 438 § 3 kto nabywa przedsiębiorstwo, może je nadal prowadzić pod dotychczasową nazwą. Powinien jednak umieścić dodatek wskazujący firmę lub nazwisko nabywcy, chyba że strony postanowiły inaczej. Nie obejmuje to jednak prawa do stosowania numeru NIP, REGON oraz rachunków bankowych właściciela tego przedsiębiorstwa.

Przepis ten daje podstawę do podjęcia jeszcze innego działania, w wyniku którego możliwa byłaby zmiana nazwy Pani spółki na taką, którą nosi przedsiębiorstwo zakupione (Pani działalność). Konieczne byłoby:

 • przeniesienie przedsiębiorstwa z działalności do spółki w drodze jego zakupu przez spółkę,
 • uzyskanie prawa do używania nazwy zakupionego przedsiębiorstwa( umowa Pani ze spółką);
 • dokonanie zmiany umowy spółki poprzez zmianę nazwy spółki na firmę przedsiębiorstwa zakupionego oraz utworzenie oddziału spółki na bazie zakupionego przedsiębiorstwa z działalności gospodarczej.

W wyniku tego:

 • Pani spółka zmieniłaby nazwę na taką, jaką nosi zakupione przedsiębiorstwo;
 • Pani spółka prowadziłaby swoją dotychczasową działalność pod nową nazwą i byłaby to ta sama działalność i ten sam przedsiębiorca (spółka, a nie działalność gospodarcza).

Optuję za wchłonięciem przez spółkę z o.o. przedsiębiorstwa Pani działalności. Różne sposoby wchłonięcia wywołują rożne skutki podatkowe.

W myśl art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów tego aktu prawnego nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Należy uznać, że tego typu transakcja nie podlega opodatkowaniu na gruncie podatku od towarów i usług. „Zbycie”, może przejawiać się w takich czynnościach jak sprzedaż, darowizna, zamiana czy wniesienie aportem.

Zwykły zakup przedsiębiorstwa to:

 • brak podatku VAT po Pani stronie, ale
 • brak podatku dochodowego po stronie spółki,
 • podatek dochodowy po Pani stronie z tytułu ceny sprzedaży, tego typu zdarzenie należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej,
 • PCC po Pani stronie – o ile ani Pani, ani spółka nie jest podatnikiem VAT,
 • potraktowanie całości lub części ceny jako kosztu uzyskania przychodu w spółce,
 • brak podatku z tytułu likwidacji przez Panią działalności – o ile nic Pani nie pozostanie z tej działalności po jej sprzedaży do spółki.

Darowizna nie wchodzi w rachubę – bo jest to zbyt kosztowne podatkowp po stronie spółki (podatek od darowizny). Nie może być mowy o zamianie – bo nie to jest Pani celem.

Pozostaje jeszcze wniesienie przedsiębiorstwa Pani działalności do spółki z o.o. aportem na podwyższenie kapitału zakładowego. Taka operacja to:

 • brak podatku VAT po Pani stronie oraz po stronie spółki – przedmiotem aportu jest całe przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, to czynność ta podlega wyłączeniu z zakresu opodatkowania VAT na mocy art. 6 ustawy,
 • PCC od kwoty podwyższonego kapitału zakładowego – 0,5%,
 • brak podatku dochodowego po stronie spółki,
 • zwolnienie z podatku dochodowego po Pani stronie w chwili wnoszenia wkładu, ale powstanie go w razie zbycia udziałów – w zasadzie odroczenie terminu zapłaty podatku.

Po wniesieniu do spółki z o.o. wkładu w postaci aportu Pani jako wspólnik obejmuje w zamian udziały.

W art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako źródło przychodów wskazane jest również wniesienie aportu.

Przychodem podlegającym opodatkowaniu jest nominalna wartość udziałów (albo akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny – jest to Pani przychód jako wspólnika.

W przypadku objęcia udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny będący przedsiębiorstwem, przychód Pani jest zwolniony z opodatkowania. Podstawą zwolnienia z opodatkowania nominalnej wartości udziałów w spółce z o.o., obejmowanych w ten sposób, jest art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o PIT („wolne od podatku dochodowego są: przychody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 i 9a, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część”).

Ewentualny podatek dochodowy po Pani stronie wystąpi dopiero przy zbyciu udziałów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zatrudnienie prezesa zarządu w spółce

Jestem jedynym członkiem zarządu spółki (dwóch udziałowców, 95% posiadam ja). Jak najlepiej i najkorzystniej zatrudnić się w spółce pod względem: osiąganych dochodów, obciążeń podatkowych (planuję rozliczać się wspólnie z małżonką), składek ZUS? Dotychczas prowadziłem działalność gospodarczą, która zostanie zakończona z końcem miesiąca. Za pełnienie funkcji prezesa nie pobierałem żadnego wynagrodzenia.

Rejestracja spółki w systemie s24

Rejestrowałam spółkę z o.o. z wykorzystaniem w systemie s24. Na etapie wypełniania wniosku do KRS nie można było w systemie S24 podać, iż dwie osoby są członkami zarządu, a system nie pozwalał wysłać wniosku bez wskazania prezesa zarządu. W związku z czym jednego ze wspólników podano jako prezesa zarządu, by móc przesłać wniosek. Jednak w umowie spółki znajduje się zapis, iż zarządzie jest dwóch członków i nie ma prezesa. Po opłacaniu elektronicznym i wysłaniu wniosku do KRS otrzymaliśmy informację o zwrocie wniosku, w związku z rozbieżnością pomiędzy umowa spółki a wnioskiem do KRS. Naszym zamiarem był zarząd spółki bez prezesa, a jedynie z dwoma członkami. W jaki sposób należy postąpić w zaistniałej sytuacji? W systemie S24 nie można poprawić wniosku do KRS ani wysłać go ponownie. Czy można złożyć poprawny wniosek w wersji papierowej, czy dołączyć jakieś wyjaśnienie? Co z wniesioną opłatą?

Niezapłacone faktury kontrahentów w upadłości a odliczenie VAT

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Wystawiłem w ciągu 2 lat faktury pewnej firmie na kwotę prawie 60 tys. zł. Nie otrzymałem żadnej zapłaty, ani nie odzyskałem VAT. Dzisiaj otrzymałem pismo z sądu o postępowaniu upadłościowym wobec mojego dłużnika. Czy to oznacza, że VAT-u nigdy nie odzyskam? Co mogę zrobić? I drugie pytanie: zawarłem z kontrahentem ugodę co do spłaty zaległych zobowiązań. Ustalony termin minął 3 miesiące temu, a ja nie otrzymałem zapłaty ani nie odzyskałem VAT. Dowiedziałem się, że firma ogłosiła postępowanie układowe. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Przekazanie firmy wraz z pracownikami – pracownica w ciąży

Prowadzę firmę jako osoba fizyczna, zatrudniam pracowników. Jedna pracownica jest na zwolnieniu lekarskim, ponieważ jest w ciąży. Tymczasem ja uzyskałam prawo do emerytury i w związku z tym chcę przekazać firmę mężowi, który też prowadzi działalność. Chciałabym również przenieść pracowników, jaka jest możliwość przeniesienia pracownicy w ciąży i kontynuowania jej chorobowego?

Konieczność aneksowania umów przy przekazaniu przedsiębiorstwa

Zdecydowałam się przekazać mężowi firmę w formie darowizny. Mam zawarte umowy z dostawcami usług oraz z abonentami. Czy po przekazaniu przedsiębiorstwa umowy te pozostaną w mocy? Czy ewentualnie należy zrobić jakiś aneks? Zależy nam na sprawnym i ciągłym świadczeniu usług. Czy wystarczy informacja do dostawców, a oni sami będą decydować, czy podpisywać nowe umowy z nowym podmiotem? Czy taka informacja wystarczy również abonentom, że przejęła ich inna firma na identycznych zasadach? Pozostaje jeszcze sprawa wynajmowanego lokalu. Czy urząd miasta powinien wyrazić zgodę na dalsze prowadzenie nowej firmy w tym samym lokalu?

Podpisanie umowy licencyjnej

Mój wspólnik prowadził lokal gastronomiczny swoich kolegów, po pewnym czasie postanowili oni przepisać ten lokal na niego i mnie i jednocześnie w tym czasie otworzyliśmy swój drugi lokal. Mój wspólnik podpisał z kolegami umowę najmu pierwszego lokalu. Drugi nasz lokal jest tylko nasz. Słowną umową z jego kolegami ustaliliśmy, że idziemy w umocnienie marki i nasz lokal otwieramy pod tą samą nazwą. Było to w 2011 roku.  W 2012 roku koledzy mojego wspólnika opatentowali nazwę swojej firmy. Niedawno nagle stwierdzili, że oni mają prawo patentowe i mamy im z każdego lokalu (jest ich już 3) płacić określoną kwotę i podpisać umowę licencyjną. Czy mają do tego prawo?

Obniżenie kapitału w spółce dzielonej

Chcielibyśmy dokonać obniżenia kapitału w spółce dzielonej i podwyższyć kapitał zakładowy w spółce przejmującej o tę kwotę. W spółce dzielonej udziały są: wspólnik nr 1 – 2962 udziały, wspólnik nr 2 – 1473 udziały. W spółce przejmującej udziały są: po 50% kapitału, czyli 25 udziałów posiada każdy wspólnik: nr 1 i nr 2.  Udziały będą przekazywane w 1/1, nadwyżka majątku będzie przeznaczona na kapitał zakładowy. Jak będą się kształtowały udziały spółki dzielonej – czyli o ile udziałów nastąpi umorzenie udziałów u wspólników, skoro obniżamy o 2100 udziałów? Jak będą przejęte w spółce przejmującej – czyli w jakiej wysokości udziałów będą objęte, skoro podwyższymy o 2100 udziałów, ale chodzi o rozłożenie tego na wspólników przejmującej spółki?

Złożona rezygnacja członka zarządu banku a wpis o odwołaniu

Na posiedzeniu rady nadzorczej banku spółdzielczego złożyłem rezygnację z funkcji wiceprezesa zarządu i wypowiedziałem umowę o pracę z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia bez prawa świadczenia pracy. Po mojej rezygnacji na stronie banku pojawił się wpis, że rada nadzorcza mnie odwołała. Interweniowałem i poprawiono wpis, czyniąc dopisek, że odwołanie nastąpiło na skutek mojej rezygnacji. Teraz się zastanawiam, jaką uchwałę bank podjął. Czy mógł mnie odwołać? Podejrzewam, że rada nadzorcza tak zrobiła, o czym nie zostałem powiadomiony. Czy w KRS mogę uzyskać kopię tej uchwały?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}