Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką cywilną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabezpieczenie domu wspólnika spółki cywilnej

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-03-09

Jestem wspólnikiem w spółce cywilnej (50%) i jednocześnie mam kupioną nieruchomość, której właścicielem jestem w 50% (drugie 50% ma moja dziewczyna – nie jesteśmy małżeństwem, mamy wspólny kredyt na dom). Jak zabezpieczyć się przed egzekucją komorniczą/licytacją domu w przypadku, gdy w spółce coś zacznie iść źle?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Postaram się szczegółowo odpowiedzieć na Pana pytanie. Otóż z tego, co zrozumiałam, nieruchomość nie była wkładem do spółki, a po prostu jest ona w 1/2 części własnością Pana i Pana dziewczyny.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W takiej sytuacji oczywiście jest możliwość skierowania przez wierzyciela spółki egzekucji do tej nieruchomości, bo Pan jako wspólnik spółki odpowiada za jej zobowiązania całym swoim majątkiem.

Aby uniknąć zainteresowania wierzyciela – bo w tym kierunku wydaje mi się chciałby Pan pójść – takimi nieruchomościami właściciele w praktyce zawsze starają się je obciążyć na przykład hipotekami (które z doświadczenia wiem, nie zawsze są realne) bo wówczas jeśli dojdzie do egzekucji z nieruchomości pieniądze otrzymują tylko wierzycieli hipoteczni, dla innych już środków nie zostaje. Choć może nie powinnam sugerować Panu takich działań, powiedzmy nie do końca zgodnych z zasadami etyki, to z praktyki wiadomo, że są one często bardzo skuteczne. Na pewno ma Pan już hipotekę banku na nieruchomości, ale można ilość hipotek zwiększyć.

Innym sposobem jest np. obciążenie takiej nieruchomości służebnościami czy użytkowaniem na rzecz osób fizycznych.

Wyjaśnię, iż zgodnie z art. 252 Kodeksu cywilnego rzecz można obciążyć prawem do jej używania i do pobierania jej pożytków (użytkowanie), zaś zgodnie z treścią art. 296 nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej (służebność osobista). W każdym przypadku taką służebnością można obciążyć nieruchomość. Jeśli mają Państwa zaufane osoby typu rodzice, rodzeństwo itd., można takie prawa ustanowić. Winny być to osoby zaufane, ponieważ mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności.

Istnienie na nieruchomości takich praw – są one wpisywane do księgi wieczystej – powoduje, że bardzo spada zainteresowanie nimi wśród potencjalnych nabywców, więc może proszę i taką opcję rozważyć.

Zupełnie jeszcze innym sposobem jest sprzedaż czy też darowizna udziałów w nieruchomości na rzecz Pana dziewczyny (ewentualnie innej osoby),wówczas jednak należałoby to uzgodnić z bankiem, aby nie robił problemów – aczkolwiek jest to rozwiązanie już chyba ostateczne. W każdym razie wspominam o tym, dopóki nie ma w spółce długów i wierzycieli, późniejsze zbycie udziałów – w sytuacji, gdy długi np. powstaną – mogłoby skutkować skargami pauliańskimi ze strony wierzycieli, czego z kolei aktualnie udałoby się uniknąć.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką cywilną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy udział i zysk w spółce cywilnej zalicza się do majątku wspólnego małżonków?

Prowadzę działalność od 1991 r. z jednym wspólnikiem – najpierw była to spółka cywilna, a następnie przekształciliśmy się...

Wycofanie prywatnych środków ze spólki cywilnej

Chciałabym wycofać moje prywatne środki ze spółki cywilnej (dwuosobowej), której jestem wspólnikiem. Chodzi o środki poniesione na działalność....

Zmiana składu osobowego spółki cywilnej a odpowiedzialność za długi

Dwa lata temu wystąpiłem ze spółki cywilnej. Na moje miejsce wstąpił inny wspólnik, któremu odstąpiłem 1% udziału, zaś dotychczasowy wspólnik przejął...

Skuteczność wypowiedzenia udziałów w spółce cywilnej

Wspólnik spółki cywilnej (20% udziałów) wypowiedział umowę spółce z miesięcznym okresem wypowiedzenia, co jest zgodne z zapisami umowy spółki....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}