Kategoria: Spółka z o.o.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wymagalnośc decyzji po zakończeniu postępowania upadłościowego

Autor: Barbara Wallas • Opublikowane: 2014-07-28

W czasie trwania upadłości spółki z o.o. na syndyka zostały wydane decyzje naczelnika urzędu celnego określające zobowiązania podatkowe etc. Naczelnik UC zgłosił wierzytelności do syndyka. Ten odrzucił roszczenia i nie wpisał ich na listę wierzytelności. UC nie skorzystał ze swojego prawa i nie wniósł zażalenia w ustawowym terminie. Po pewnym okresie syndyk zakończył postępowanie, sąd wydał postanowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego, pozostały majątek zwrócił spółce i spółka działa nadal do dnia dzisiejszego. Czy w tym momencie istnieje realne zagrożenie, że urząd celny może chcieć egzekwować swoje należności z decyzji wydanych na syndyka od spółki? 

Barbara Wallas

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

Sąd stwierdza ukończenie postępowania upadłościowego w trybie art. 368 Prawa upadłościowego i naprawczego po spełnieniu jednej z następujących przesłanek:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

  1. w sprawach, w których postępowanie upadłościowe obejmowało likwidację majątku, sąd po wykonaniu ostatecznego planu podziału stwierdza zakończenie postępowania upadłościowego lub
  2. sąd stwierdza zakończenie postępowania także wtedy, gdy w toku postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku upadłego wszyscy wierzyciele zostali zaspokojeni.

Zgodnie z art. 368 ust. 3 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze art. 362–367 (dotyczące skutków umorzenia) stosuje się odpowiednio.

Jeśli doszło do wydania reszty majątku spółce, chodziło tu o drugą przesłankę, a więc zaspokojenie całości wierzycieli. Na gruncie przepisów prawa upadłościowego istnieje możliwość, że upadła spółka kapitałowa po stwierdzeniu zakończenia postępowania upadłościowego nie utraci podmiotowości prawnej i nadal może funkcjonować w obrocie. Upadły odzyskuje swój majątek, który nie został zlikwidowany, a ponadto księgi przedsiębiorstwa, korespondencję i inne dokumenty, łącznie z prowadzoną przez syndyka dokumentacją postępowania upadłościowego – art. 364 ust. 1, a w razie odmowy wydania upadłemu jego majątku, ksiąg i korespondencji oraz dokumentów, upadły może odzyskać je przymusowo od syndyka – art. 364 ust. 2.

W związku z powyższym wierzyciele, po ukończeniu postępowania na podstawie art. 264 ust. 1, występują do sądu upadłościowego o tytuł egzekucyjny przeciwko upadłemu – który stanowi wyciąg z zatwierdzonej przez sędziego–komisarza listy wierzytelności, zawierający oznaczenie wierzytelności oraz sumy otrzymanej na jej poczet przez wierzyciela. W przedmiotowej sprawie urząd celny jednak na chwilę obecną nie może uzyskać takiego tytułu egzekucyjnego, gdyż, jak Pan wskazał, nie został uznany na liście wierzytelności – zgodnie z dyspozycją syndyka.

Należy zaznaczyć, że rozstrzygnięcie co do uznania lub nieuznania wierzytelności na liście wierzytelności w postępowaniu upadłościowym wiąże zasadniczo tylko w postępowaniu upadłościowym. W sytuacji jednak gdy wierzytelność została uznana na liście wierzytelności i nie została zaspokojona na drodze planu podziału, brak jest podstaw, aby obciążać wierzyciela obowiązkiem ponownego dochodzenia wierzytelności już raz ustalonej. Dlatego wyciąg z listy wierzytelności, zawierający oznaczenie sumy otrzymanej na poczet wierzytelności, stanowi tytuł egzekucyjny przeciwko upadłemu po zakończeniu lub umorzeniu postępowania upadłościowego.

Odpowiadając zatem na Pana pytania, biorąc pod uwagę przepisy ustawy prawa upadłościowego, jak również praktykę w polskich sądach upadłościowych, zgłoszenie urzędu celnego dokonane na podstawie wierzytelności powstałej po ogłoszeniu upadłości zostało odrzucone przez sędziego–komisarza jako niepodlegające zgłoszeniu w trybie art. 236 cytowanej ustawy (jako wierzytelność powstała po ogłoszeniu upadłości a nie przed ogłoszeniem). Co więcej, kwoty wynikające z decyzji UC jako stricte koszt postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku upadłego (art. 230 ustawy) wynikały najprawdopodobniej z prowadzonej przez syndyka działalności gospodarczej przedsiębiorstwa upadłego. Tym samym z mocy ustawy (na podstawie art. 342 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 343 ust. 1) syndyk zaspokaja należności pierwszej kategorii (koszt postępowania) w miarę wpływu do masy upadłości stosownych sum; jeżeli należności te nie zostaną zaspokojone w ten sposób, zaspokaja się je w drodze podziału funduszów masy upadłości.

Jeśli w Pana sprawie decyzje urzędu celnego powstały w trakcie postępowania upadłościowego i jako adresat decyzji został wskazany syndyk, wówczas był on zobowiązany do zapłaty należności UC jako kosztu postępowania sądowego. Informacja o tym, czy syndyk uiścił tę należność, winna być wskazana w sprawozdaniu syndyka składanego do sędziego–komisarza. Tak powinno się stać.

Jeśli doszło do sytuacji wyjątkowej, gdy syndyk nie uiścił należności, wówczas wskazać należy, iż po zakończeniu postępowania wierzyciel mógłby dalszym ciągu dochodzić swych wierzytelności już od samego upadłego (spółki) – ale taki tryb spotyka się przy upadłości likwidacyjnej, gdzie następuje umorzenie postępowania upadłościowego (gdy brak majątku). Skoro sąd zakończył postępowanie upadłościowe, z uwagi na fakt, iż wszyscy wierzyciele zostali zaspokojeni – wówczas takiej wierzytelności UC nie ma.

Prawnie rzecz ujmując, nawet w sytuacji, gdy UC udowadniałby istnienie swojej należności, trudność stanowić będzie podjęcie egzekucji wobec spółki, skoro należność powstała w trakcie postępowania upadłościowego, a adresatem decyzji był syndyk (który w owym czasie był osobą odpowiedzialną za masę upadłości).

Na marginesie podpowiem, iż zgodnie z aktualnym wypisem z KRS spółka widnieje jako podmiot w upadłości i należałoby dokonać wniosku aktualizacyjnego w zakresie zakończenia postępowania upadłościowego i kontynuowania działalności przez spółkę w sądzie rejestrowym (tak, aby podmiot nie „wisiał” jako „w upadłości”). Uchroni to Państwa nawet przed takim argumentem UC, iż spółka nadal jest w upadłości. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką z o.o.? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Złożenie oświadczenia o rezygnacji z funkcji prokurenta spółki z o.o.

Proszę mi wskazać, gdzie mogę złożyć oświadczenie o rezygnacji z funkcji prokurenta spółki z o.o. (nie jestem członkiem zarządu). Zarząd jest jednoosobowy. Prezes zmarł, a ja w spółce nie pracuję od 11 lat, ale nikt mnie nie odwołał z funkcji prokurenta. Wysłałam pismo z rezygnacją do przewodniczącego zarządu, ale nikt nie odebrał tego pisma mimo dwukrotnego awizo. Co robić?

Prawa akcjonariusza w spółce z o.o.

Chcę w sposób formalny, jako udziałowiec mniejszościowy, dostać na piśmie odpowiedzi na konkretne pytania. Interesuje mnie poznanie aktualnej finansowej sytuacji firmy. Mam uzasadnione podejrzenia, że nie wszystko to, co obecnie dzieje się w spółce jest zgodne z moimi oczekiwaniami. Chcę dowiedzieć się o wszelkich zobowiązaniach, należnościach, posiadanych papierach wartościowych, udziałach, gotówce na dzień dzisiejszy i chcę to mieć na piśmie, zamiast korzystać z prawa wspólnika i próbować samemu osobiście odwiedzać siedzibę spółki. Generalnie chodzi mi o podstawę prawną takiego pisma, jego umocowanie poprzez odpowiednie paragrafy i stronę formalną.

Umowa użyczenia samochodu dla prezesa spółki z o.o.

Czy spółka z o.o. może użyczyć samochód na podstawie umowy użyczenia swojemu prezesowi, który nie posiada samochodu, aby mógł z niego korzystać zarówno do celów służbowych jak i prywatnych? Czy spółka może wtedy wypłacić delegacje prezesowi za podróże służbowe i odliczyć je jako koszty przychodu spółki?

Umorzenie udziałów spadkobierców w spółce z o.o.

Jestem jednym ze spadkobierców udziałów w spółce z o.o. Spółka nie zgodziła się na wejście w jej skład i chce umorzyć udziały spadkobierców, odkupując je po cenie nominalnej. Na to się nie zgadzam. Dlatego proszę o wyjaśnienie, jakie są możliwości korzystnego zbycia tych udziałów; oraz jak przy umorzeniu udziałów spadkobierców w spółce z o.o. może wyglądać ich wycena (rynkowa, godziwa). To jest nieduża spółka.

Działalność w nowej spółce z o.o. a stare długi

Przez kilka lat prowadziłem działalność gospodarczą, niestety nie skończyło się to dobrze. Zostały z tego czasu długi, które próbuje egzekwować komornik. Chciałbym zakupić udziały w nowo powstałej spółce z o.o. (ok. 15%) oraz zaangażować się w jej działalność (oficjalnie lub nieoficjalnie). Czy jest jakaś możliwość, abym mógł zakupić takie udziały i ewentualnie działać w tej spółce bez narażania się na ściągnięcie starych długów z nowych udziałów w tej spółce? Może jest jakaś inna możliwość zakupu udziałów, może nie jako osoba lecz jako inna spółka? Spodziewam się, że w ten sposób w ciągu roku wyszedłbym na prostą, spłacił stare długi i mógł oficjalnie figurować jako udziałowiec spółki z o.o.

Zarząd w dwuosobowej spółce z o.o.

Czy w spółce z o.o., która ma dwóch wspólników, funkcje zarządu może pełnić tylko jeden ze wspólników?

Problemy finansowe spółki z o.o. – dopłaty na pokrycie zobowiązań

Moje pytanie dotyczy dopłat na pokrycie zobowiązań i opłacenie wniosku o upadłość spółki z o.o. Spółka ma problemy finansowe. Członkowie zarządu są jednocześnie jej udziałowcami. Czy członkowie zarządu mogą wnosić o dopłaty od reszty udziałowców na pokrycie zobowiązań spółki, podczas gdy sami jako zarząd nie złożyli wniosku o upadłość w wymaganym terminie 2 tygodni od zaistnienia sytuacji tego wymagającej? Dodać trzeba, że sytuacja finansowa spółki ciągle się pogarsza i nie stać jej na pokrycie kosztów wniosku o upadłość.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}