• Data: 2022-06-17 • Autor: Katarzyna Nosal
Od kilku miesięcy mam spółkę cywilną ze wspólnikiem, prowadzimy salon kosmetyczny, na razie ze stratą. Wspólnik chce wyjść ze spółki teraz lub ją zamknąć. Ja chcę dalej prowadzić spółkę. Zgodnie z naszą umową mamy po 50% udziałów oraz wypowiedzenie wspólnika określone jest na 3 miesiące przed rokiem obrachunkowym. Czy w tej sytuacji wspólnik ma prawo żądać ode mnie zamknięcia spółki? Czy mogę prowadzić ją dalej, zabezpieczając wspólnika, że nie będzie dokładał do spółki do września 2022, kiedy będzie mógł złożyć wypowiedzenie, a ja zyskam czas, aby znaleźć innego wspólnika? Czy mogę zabezpieczyć zyski i ewentualne rozliczenie z wychodzącym wspólnikiem w taki sposób, aby w następnym roku nie wypłacić mu więcej niż wkład, jaki poniósł na założenie spółki?
Zapis dotyczący wypowiedzenia umowy spółki ma tylko takie znaczenie, że gdyby nie doszło do porozumienia między wspólnikami, to jeden z nich własną wolą może doprowadzić do rozwiązania spółki, niezależnie od woli drugiego wspólnika. Jeśli jednak jest wola z drugiej strony by współpracę zakończyć spółkę można rozwiązać w każdej chwili. Jesteście Państwo w o tyle dobrej sytuacji, o ile nie macie jeszcze zbyt wiele wspólnego majątku, jak rozumiem. Zatem może warto przemyśleć to rozwiązanie, zamiast próbować konstruować dziwne zasady dalszego funkcjonowania spółki. Po rozwiązaniu spółki będzie Pani mogła nadal prowadzić działalność jako jednoosobowa działalność gospodarczą.
Zobacz też: Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej krok po kroku
Na marginesie tylko wspomnę, że niezależnie od postanowień umowy z ważnych powodów wspólnik może wypowiedzieć swój udział bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony. Zastrzeżenie przeciwne jest nieważne. Ponadto z ważnych powodów każdy wspólnik może żądać rozwiązania spółki przez sąd.
Przeczytaj też: Wyjście wspólnika ze spółki z o.o.
W mojej ocenie warto rozważyć zawarcie porozumienia w sprawie rozwiązania spółki. Z majątku pozostałego po zapłaceniu długów spółki zwraca się wspólnikom ich wkłady, stosując odpowiednio przepisy o zwrocie wkładów w razie wystąpienia wspólnika ze spółki. Wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika. Ponadto wypłaca się występującemu wspólnikowi w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Nosal
Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika