Kategoria: Spółka jawna

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką jawną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej a podatek VAT

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-10-23

Kilka lat temu wprowadziliśmy do spółki jawnej rozpoczętą budowę sklepu wraz z gruntem. W międzyczasie na gruncie pobudowaliśmy garaże oraz kontynuowaliśmy budowę sklepu. Od zakupu materiałów budowlanych i niektórych robot odliczaliśmy VAT. Garaże są amortyzowane, a sklep jest na ukończeniu. Po oddaniu sklepu do użytkowania chcielibyśmy wycofać te budowy z gruntem ze spółki jawnej. Czy w związku z tym musimy zwrócić podatek VAT?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna
Ok. Polecam w przyszłości gdy będę miał wątpliwości z pewnością skorzystam z porad.
Bartosz, 31 lat, geodeta
Rezygnuję , że swojego adwokata , który ma wąski zakres swoich usług , tutaj mam kompleksową pomoc w zakresie prawa . Zdecydowanie polecam!!!
Marcin, 46 lat
Rzeczowo i na temat. Polecam. Skożystam w przyszlosci.
Marek
Terminowo prosto merytorycznie czuję że to odpowiedź na MOJE pytanie a nie \"gotowiec\"
Małgorzata, 56 lat, Menedżer

Przez dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, dostawą towarów jest również przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem przekazanie, o którym Państwo piszą, stanowi w myśl ww. regulacji dostawę towarów.

Podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest w takich sytuacjach cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia – tak jak w opisywanym przypadku, gdyż wytworzony zostanie nowy towar (w przypadku garaży już został wytworzony) podstawą opodatkowania jest koszt wytworzenia – wartości te muszą być określone w momencie dostawy tych towarów, co wynika z art. 29 ust. 10 ww. ustawy. Organy podatkowe interpretują ww. zapis w taki sposób, iż podstawą opodatkowania jest tu tak naprawdę wartość rynkowa w momencie przekazania. Powoduje to, że w takiej jak opisana sytuacji, gdy wprowadzono budynek w budowie, możliwa jest sytuacja, że kolokwialnie rzecz ujmując: VAT-u do oddania jest więcej niż odliczono.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem ze spółką jawną? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}