Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wstrzymanie egzekucji samochodów firmowych

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 2017-10-23

Komornik zajął mi samochody, które potrzebne są w firmie dla celów zarobkowych. Mam zaległości w ZUS, złożyłem dokumenty o układ ratalny i czekam na odpowiedź. Jednakże w tym czasie zjawił się komornik. Jakie mam szanse i co by trzeba było zrobić, żeby wstrzymać egzekucję?

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

Sytuacja rzeczywiście nie jest dobra. Jeżeli cały czas nie płaci Pan należnych składek do ZUS, to Pana długi z tego tytułu rosną w tempie, który może Pana przerosnąć w przyszłości znacznie bardziej niż obecnie. Tym bardziej, że należności z tytułu długów to już w tej chwili nie tylko kapitał, ale liczone od nieopłaconych w terminie składek odsetki za zwłokę. Wysokość tych odsetek jest taka sama jak w przypadku zalegania przez Pana z zapłatą w terminie należnego podatku dochodowego (obecnie 8%). Ponadto proszę pamiętać, że – oprócz naliczania odsetek za zwłokę – zgodnie z art. 24 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ZUS ma prawo w takim wypadku wymierzyć dodatkową opłatę do wysokości 100% nieopłaconych składek.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Co do zasady zadaniem komornika jest prowadzenie postępowania tak, żeby skutecznie ściągnąć z majątku dłużnika należności dla wierzyciela. Działa na podstawie złożonego przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji oraz w granicach wydanego przez sąd tzw. tytułu wykonawczego. I to w granicach tych dwóch dokumentów powinien się poruszać. Komornik jest zatem związany treścią wniosku złożonego przez wierzyciela. Nie może egzekwować w rozmiarze szerszym ani prowadzić egzekucji ze składników majątku, które nie zostały zawnioskowane przez wierzyciela.

W związku z powyższym, w zależności od tego, co wierzyciel zawnioskował jako przedmioty podlegające egzekucji, komornik na podstawie wyroku sądu z nadaną klauzulą wykonalności lub nakazu zapłaty może:

 • zająć i sprzedać ruchomości (np. samochód) i nieruchomości (np. dom, mieszkanie) stanowiące własność dłużnika,
 • zająć częściowo wynagrodzenie za pracę, rentę, emeryturę,
 • zająć konta bankowe dłużnika,
 • ukarać grzywną, jeśli np. nie poinformuje się go o aktualnym miejscu zamieszkania czy o tym, że zmieniło się pracę lub bez uzasadnienia odmawia się składania wyjaśnień i nie udziela się informacji,
 • dać upomnienie – jeśli dłużnik zachowuje się niewłaściwe w czasie przeprowadzania postępowania egzekucyjnego,
 • nakazać opuszczenie miejsca postępowania egzekucyjnego,
 • zarządzić przymusowe otwarcie oraz przeszukanie mieszkania, a także ubrania, które ma dłużnik na sobie,
 • zastosować środki przymusu bezpośredniego w celu przełamania biernego lub czynnego oporu.

Jednak to, z czego będzie prowadzona egzekucja, zależy od decyzji wierzyciela (tutaj: ZUS) wyrażonej we wniosku składanym komornikowi.

Komornik nie może zająć wszystkich rzeczy należących do dłużnika. Chcąc zapewnić dłużnikowi i jego rodzinie minimum egzystencji, ustawodawca wymienił podstawowe rzeczy, z których egzekucji prowadzić nie wolno. Wśród nich znajdują się narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych. Art. 845 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego przewiduje zatem możliwość zajęcia ruchomości należących do dłużnika, a co za tym idzie – możliwe jest zajęcie samochodu i licytacja tego auta bądź też innego pojazdu, jaki ma we władaniu. Owo zajęcie może być dokonane tylko przez komornika sądowego, który zajmując rzecz ruchomą dłużnika, umieszcza stosowny wpis do protokołu prowadzonego z dokonanych czynności egzekucyjnych. Niemniej jednak komornik musi więc ustalić, jaki zawód wykonuje osobiście dłużnik i czy narzędzia i inne przedmioty są mu w tym celu niezbędne. Sąd Najwyższy w jednej z uchwał uznał, że samochód osobowy, stanowiący własność dłużnika i wykorzystywany przez niego do osobistej pracy zarobkowej w charakterze taksówkarza, będzie w stosownych okolicznościach uznany za przedmiot niepodlegający egzekucji. W drodze analogii, właściciel firmy transportowej może podnieść, na wypadek zajęcia całego jego taboru, że część z pojazdów jest mu niezbędna dla wykonywania pracy zarobkowej. Zasadniczo zatem pojazdy mechaniczne mogą być zajmowane w drodze egzekucji, ale dłużnikowi przysługuje w tym zakresie skarga na czynność komornika. W wypadku skierowania egzekucji do ruchomości niezbędnych do wykonywania przez dłużnika pracy zarobkowej, postępowanie egzekucyjne jest niedopuszczalne i podlega w całości lub w części umorzeniu.

W rzeczonej sytuacji można więc zaskarżyć zajęcie samochodów przez komornika do sądu rejonowego, za pomocą skargi na czynności komornika. Niemniej jednak termin do wniesienia takiej skargi wynosi 7 dni od daty, kiedy Pan jako strona postępowania dowiedziała się o dokonanej czynności. W opisanej sytuacji obawiam się, że termin ten zapewne już upłynął. Będzie jednak można wnieść skargę na kolejną czynność komornika, dokonaną w późniejszym okresie w związku z tym zajęciem, np. gdy zostanie wyznaczony termin licytacji owych pojazdów.

Jeżeli natomiast zajęte samochody stanowią jedynie część posiadanego przez Pana taboru, albo nie stanowią jedynego narzędzia Pana pracy zarobkowej, to można pomyśleć o innym rozwiązaniu.

Należy pamiętać, że w stosunku do osób, które nie opłaciły należnych składek na ubezpieczenia społeczne ZUS jest zobowiązany do prowadzenia postępowania egzekucyjnego, ale… może on zgodnie z prawem udzielić ulgi nawet już po skierowaniu należności na drogę przymusowego dochodzenia. Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz Kodeks postępowania cywilnego przewiduje kilka form, w ramach których organ egzekucyjny może udzielić zobowiązanemu ulgi już po skierowaniu należności na drogę przymusowego dochodzenia. Te ulgi to m.in. zawieszenie postępowania egzekucyjnego, uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych, zwolnienie z egzekucji składników majątku zobowiązanego oraz wstrzymanie czynności egzekucyjnych do postępowania egzekucyjnego. Jeśli wystąpiła Pani o spłatę należności w ratach, zawieszenie postępowania może nastąpić na wniosek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (wierzyciela). Niemniej proszę pamiętać, że nie uzyska Pani zgody z ZUS na spłatę zaległości w układzie ratalnym, jeżeli – oprócz zaległości w opłacaniu składek na własne ubezpieczenie – ma Pani również zadłużenie z tytułu składek za zatrudnionych pracowników, te bowiem nie podlegają uldze. ZUS może zgodzić się na zawieszenie postępowania pod warunkami przez siebie wskazanymi, które dotyczą najczęściej wysokości kwot i okresu ich spłat. Niemniej w przypadku uzyskania ulgi w postaci zawieszenia postępowania egzekucyjnego w mocy pozostają dokonane czynności egzekucyjne, na przykład potrącenia z rachunku bankowego, czy zatrzymanie zajętych samochodów.

Jednakże w opisanym przypadku w grę będzie wchodziła forma ulgi w postaci zwolnienia z egzekucji składników majątku zobowiązanego. Może to nastąpić przy równoczesnym spełnieniu trzech przesłanek:

 1.  musi mieć Pan na to zgodę wierzyciela, czyli ZUS,
 2. należy złożyć stosowny wniosek,
 3. za wyłączeniem przemawiać musi Pana ważny interes (pojęcie to jest nieostre, zatem podlega ocenie wierzyciela i organu egzekucyjnego), np. utrata możliwości zarobkowania, ponieważ samochody stanowią Pańskie narzędzie pracy.

Zwolnienie może dotyczyć wyłącznie części Pana składników majątkowych, nie może natomiast dotyczyć całości majątku. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że sprawą pierwszorzędną uzyskania zgody wierzyciela (ZUS), a dopiero wtedy organ egzekucyjny może pozytywnie rozpoznać złożony wniosek, jest wykazanie, że przemawia za tym Pana ważny interes (por. wyrok NSA z dnia 10 czerwca 2014 r., sygn. akt II FSK 1791/12).

A zatem powinien Pan złożyć do organu egzekucyjnego:

 1. pisemny wniosek o zwolnienie z egzekucji określonych składników majątkowych, który powinien zawierać:
  1. dane wnioskodawcy: imię i nazwisko / nazwa, adres zamieszkania / siedziby oraz NIP;
  2. datę sporządzenia wniosku;
  3. wskazanie adresu (tj. komornika);
  4. treść żądania;
  5. określenie składników majątkowych należących do wnioskodawcy będących przedmiotem wniosku;
  6. uzasadnienie wniosku poprzez wskazanie ważnego interesu wnioskodawcy uzasadniającego zwolnienie z egzekucji określonych składników majątkowych;
  7. podpis wnioskodawcy.
 2. Do wniosku należy dołączyć zgodę wierzyciela, niebędącego jednocześnie organem egzekucyjnym, na wyłączenie określonych składników majątkowych wydaną w formie postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Wniosek jest wolny od opłat.

Tak na marginesie, zgodnie z brzmieniem art. 855 Kodeks postępowania cywilnego:

§ 1. Zajęte ruchomości komornik pozostawi we władaniu osoby, u której je zajął. Jednakże z ważnych przyczyn komornik może w każdym stanie postępowania oddać zajęte ruchomości pod dozór innej osobie, nie wyłączając wierzyciela, choćby to było połączone z koniecznością ich przeniesienia. Osoby te pełnią obowiązki dozorcy. Komornik doręcza im protokół zajęcia.

§ 2. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości określi, kiedy zajęte przedmioty należy złożyć do depozytu sądowego lub na przechowanie określonym instytucjom.”

W związku z faktem, że komornik, co do zasady, ma obowiązek pozostawić zajęte ruchomości pod dozorem dłużnika (czyli Pana), do dnia licytacji można nimi jeździć i w tym czasie wybrać stosowną drogę postępowania według wskazanego wyżej opisu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Sprzedaż alkoholu przez Internet – obowiązujące przepisy

Na jakich zasadach można prowadzić sprzedaż alkoholu przez Internet? Czy obowiązujące przepisy obecnie zezwalają na taką działalność? Chodzi głównie o legalność transakcji serwisu, który pośredniczy w sprzedaży między klientem a uprawnionym producentem.

Korzystny leasing samochodu osobowego na firmę

Proszę o poradę w sprawie leasingu samochodu osobowego na firmę. Prowadzę działalność gospodarczą, w swojej firmie posiadam 5 samochodów ciężarowych. Na stanie firmy nie mam żadnego auta osobowego. Jaki rodzaj leasingu byłby dla mnie korzystny, tak abym mogła spokojnie odliczać pełne raty? A może wynajem auta byłby korzystniejszy?

Formalne przejęcie sklepu

Mój tata prowadzi jednoosobową firmę handlową (sklep spożywczo-przemysłowy), ma już 70 lat. Jak możemy doprowadzić do formalnego przejęcia sklepu przeze mnie w korzystny sposób?

Leasing kolejnego samochodu w jednoosobowej działalności

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą z zakresu tworzenia oprogramowania. Na firmę jest wzięty leasing operacyjny na samochód osobowy (wykorzystywany w 50% prywatnie także). Nie zatrudniam pracowników. Chciałbym zakupić kolejny samochód na leasing, tym razem w 100% firmowy. Czy są przeciwwskazania skarbowe? Zastanawiam się też nad sp. z o.o. Założyłbym ją razem z żoną po 50% udziałów. Czy można z firmy jednoosobowej przenieść jeden samochód do sp. z o.o i kupić kolejny? Czy spółka płaci wysokie podatki? Jak wypłacać z niej środki?

Budowa domu na sprzedaż przez firmę budowlaną

Posiadam firmę budowlaną. W tym roku chcę zakupić działkę za gotówkę i wybudować na niej dom na sprzedaż (na własność). Teraz jako firma budowlana z „niskimi” dochodami mamy problem z otrzymaniem dobrego kredytu. Mamy pieniądze na wkład własny ok. 40–50 % inwestycji i ofertę na przyznanie kredytu firmowego na rozwój na dowolny cel. Koszty kredytu mogę wliczyć w koszty firmy, dlatego wolę budować jak mały deweloper. Myślę, że będzie tak bezpieczniej ze względu na US. Poza tym firma po sprzedaży wykaże dochód i wtedy będzie łatwiej uzyskać dogodniejszy kredyt. Czy działka musi być już zakupiona na firmę? Czy wystarczy, że w PKD dopisze do działalności sprzedaż domu?

Sprzedaż wyrobów artystycznych przez firmę męża

Jestem artystką i chciałabym sprzedawać swoje prace w internecie (własny sklep). Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą o podobnym profilu od paru lat. Czy mogę w jakiś sposób swoje plany sprzedażowe realizować pod jego firmą? Jeśli tak, jak to zrobić? Czy będę mogła wtedy sprzedawać pracę pod swoim imieniem i nazwiskiem? Może jest jakieś inne rozwiązanie? Dodam, że sama nie chcę zakładać firmy, obecnie jestem na urlopie macierzyńskim.

Dofinansowanie dla nowej firmy

Od 6 lat mieszkam za granicą. Chciałabym wrócić do Polski i otworzyć swój salon fryzjerski. Jaka działalność byłaby dla mnie najkorzystniejsza? Co zrobić, aby dostać dofinansowanie dla nowej firmy?

Jakie są warianty przekazania firmy?

Mój tata jest właścicielem sklepu (prowadzi książkę przychodów i rozchodów) i chce przepisać na mnie całą firmę. Pracuję z nim już ponad 10 lat. Jakie są warianty przekazania firmy lub darowania sklepu wraz z jego inwentarzem, tak aby koszty tego przepisania dla obydwu stron były do przyjęcia?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}