Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wspólnik odsunął mnie od prowadzenia firmy – spółka cicha

Autor: Anna Sochaj-Majewska • Opublikowane: 2014-10-08

Wraz ze spokrewnioną osobą założyłem firmę, niestety wszelkie nasze ustalenia miały jedynie formę ustną lub mailową. Sama firma, jako działalność gospodarcza, została założona przez wspólnika. Wpłaciliśmy wraz ze wspólnikiem na konto firmy wkład początkowy po 50% na jej rozwijanie; podzieliliśmy się obowiązkami. Swoją pracę na rzecz firmy wykonywałem przez około rok.

Doszło między nami do kłótni, w wyniku której wspólnik z prywatnego konta zwrócił mi mój początkowy wkład finansowy i – wbrew mojej woli – odsunął od prowadzenia firmy. Czy powinienem zwrócić ten wkład? Firma w dalszym ciągu funkcjonuje i bazuje również na owocach mojej pracy. Tymczasem nasze ustalenia były takie, że wobec konfliktu rozwiązujemy firmę. Jak wyegzekwować swoje prawa wspólnika? Chciałbym nadal prowadzić tę działalność.

Anna Sochaj-Majewska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuje za udzieloną opinię. Moje wątpliwości zostały rozwiane. Szybkie odpowiedzi są olbrzymią zaletą Państwa Serwisu.
Mariusz, 57 lat, mgr inż.
Odpowiedź szybka i konkretna. Prawo nasze jest zawile napisane. Potrzebowałam potwierdzenia, że prawidłowo je odczytałam. Z czystym sumieniem poleciłabym ten sposób uzyskania informacji. Szybki, bez czekania na termin wizyty.
Teresa, emeryt - księgowa, 67 lat
Porada treściwa, konkretna, profesjonalna. 
Beata
Jestem zadowolona z waszej pomocy i na pewno będę polecać Was moim znajomym, którzy będą potrzebować porady prawnej.
Helka
Sprawa została pozytywnie rozpatrzona przez ZUS po załączeniu odp. od ePorady24
Artur, dr nauk chemicznych, 47 lat
 Bardzo szybka i kompleksowa odpowiedz na moje pytania. Doskonala komunikacja.
Anna, geodeta, 32 lata
Bardzo dziękuję jak zawsze jestem bardzo zadowolona i będę korzystać z Państwa usług w razie potrzeby,jesteście Państwo bardzo dobrym portalem i polecam go znajomym. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Mariola
Panie Marku bardzo dziękuję za poradę. Sprawę kontynuuję w Szczecinie z uwagi, gdyż wymagana jest konsultacja na miejscu. 
Ryszard, nauczyciel, 66 lat
Trzy słowa - profesjonalizm, szybkość i przejrzystość!!!!!!!!
Cezary
Duża pomoc. Napisanie Wniosku do Sądu to nie prosta sprawa dla amatora, trochę się niepokoiłem, dzięki Panu Mecenasowi dałem radę. A co dalej czas pokaże. 
Jerzy, inżynier mechanik, 63 lata
Jestem bardzo zadowolona, szybka komunikacja, szczególne wytłumaczenie. 
Barbara, 65 lat
Ceny są podobne do usług prawników stacjonarnych, a tu jest plus, że mogę korespondować bez ograniczenia i nie muszę biegać do prawnika, bo coś chcę nowego przekazać lub zapytać w danej sprawie. Prawniczka, pani Wioletta, z którą korespondowałam wykazała dużą cierpliwość i zrozumienie tematu. Pozdrawiam.
Joanna
Szybka, rzetelna odpowiedź. Przekazana w zrozumiały sposób. Polecam:)))))
Magdalena, 37 lat, Historyk kultury
Witam Serdecznie! Team ePorady24 z całego mojego serca i z czystym sumieniem baaadzo POLECAM :)! Wszystkim tym w życiu których (tak jak u mnie) z dnia na dzień pojawily sie problemy prawne i którzy potrzebują błyskawicznej i wyczerpującej porady prawnej, także tym którzy tak jak ja mieszkają za granica i tak jak ja nie posiadają polskiego konta, ani polskiej waluty (bardzo pozytywny przelicznik walut!), wszystkim tym którzy zastanawiają się, czy ta firma jest aby wiarygodna (?) powiem: TAK - jak najbardziej :) - sama się o tym bardzo pozytywnie przekonałam. Tu znajdziecie gwarantowana: szybkość światła :), wyczerpujące odpowiedzi z różnych dziedzin prawa (także jeśli macie problemy z wypełnieniem formularzy - tez: nie ma problemu :) a przede wszystkim UCZCIWOSC!!!! Firmie ePorady24 bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Bede Was wszystkim polecać :)! 
Agata, inż. projektowania terenów zieleni, 39 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje pytania otrzymałam odpowiedzi wyczerpujące mimo, że mój problem nie zakończył się pozytywnie dla mnie.Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
Bogusława
Bardzo fachowa obsługa. Otrzymałem wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Bardzo przydatna jest opcja zadawania pytań dodatkowych - dzięki doprecyzowaniu pytań prawnik mógł doprecyzować swoje odpowiedzi, co finalnie rozwiązało mój problem. 
Łukasz, 33 lata
Szybka wycena i rzetelna odpowiedź . Jeśli ktoś nie ma czasu umawiać się z doradcami to szczerze polecam ten serwis, niedziela, godz 22 - otrzymuję szybkie odpowiedzi- BRAWO.
Dariusz, 33 lata
Uzyskałem konkretną odpowiedź na konkretne pytanie, bez owijania i niedopowiedzeń.
Grzegorz
Odpowiedź na postawione pytanie była kompleksowa, w odniesieniu do odpowiednich przepisów KC. Prawnik odpowiadał na kolejne pytania praktycznie w dniu kolejnym - udostępniając z własnej inicjatywy - wzory gotowych pism procesowych. Prawnik wskazał na alternatywne drogi dalszego postępowania, uwzględniając również instytucje mogące prowadzić sprawę w drodze postępowania administracyjnego, najkorzystniejszej z punktu widzenia konsumenta. Przedstawiona analiza poza krokami procesowymi wskazywała na szanse i zagrożenia związane z dochodzeniem odszkodowania przy sporach transgranicznych, gdzie tak naprawdę siedziba usługodawcy ( linia lotnicza ) leży w rajach podatkowych nie podlegających polskiej jurysdykcji. 
Arkadiusz
Po raz Małgorzata 3 skorzystała z porady! Tak samo jak za dwoma poprzednimi razami otrzymałam odpowiedź jasną i klarowną. 
Małgorzata, zarządca nieruchomości, 71 lat
Bardzo dziękuje za wyczerpującą opinię i odpowiedź. Bardzo zadowolony jestem z Państwa usługi. Bardzo dziękuję.
Michał, 68 lat, rzeczoznawca majątkowy
Profesjonalna i rzetelna pomoc prawna uzyskana w krótkim czasie za pośrednictwem Internetu. Bardzo dziękuję za udzielenie pomocy w zgłoszonej sprawie.
Paulina
Bardzo przyzwoity serwis. Szybki, profesjonalny i w dostepnej cenie. Moge polecic bez zadnych zastrzezen.
Hanna
Bardzo konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona. Cena też uważam uczciwa. 
Gabriela
Eporady24 to - fachowcy z górnej półki, posiadający umiejętność , w oparciu o posiadaną rzetelną wiedzę , prowadzenia pytającego krok po kroku przez zawiłości prawa , udzielający w pełni wyczerpujących informacji w temacie - ekspresowa opcja odpowiedzi -możliwość zadawania pytań dodatkowych, celem zaspokojenia swoich zawirowań myślowych.
Anna, biolog, 63 lata
Opinia przydatna. Upewniłam się, że mam rację.
Renata
Bardzo dziękuję za szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie mojej zagmatwanej sprawy. Po wcześniejszych nie najlepszych doświadczeniach z prawnikami, ePorady24, to był strzał w dziesiątkę. Polecam ePorady24 wszystkim potrzebującym porad prawnych. Profesjonalizm, dobra cena, terminowość, możliwość zadawania dodatkowych pytań to jest to czego oczekuje klient. Szczególnie dziękuję Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za zajęcie się moją sprawą i sporządzenie pisma procesowego. W miarę potrzeb będę wracać. 
 
Krystyna, były pracownik biurowy, 66 lat
Moja opinia o współpracy z Porady prawne - ePorady24.pl: ? jasny, czytelny sposób wyjaśniania kwestii prawnych, dostosowany do wiedzy odbiorcy ? wiedza w zakresie prowadzonej sprawy bardzo rozległa, wykraczająca poza podstawowe kwestie prawne ? bieżący, stały kontakt mejlowy, ? zaangażowanie na bardzo wysokim poziomie, pilnowanie terminów, dokumentów. Wyczerpująca opinia z przytoczeniem przepisów prawa, przekazana w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego - super szybko, znacznie taniej -aniżeli u prawnika w kancelarii prawnej obok. 
Grażyna, księgowa, 61 lat
Jestem mocno zobowiązany za merytoryczne ustosunkowanie się do moich zadawanych pytań , a poradę prawną oceniam wysoko za co serdecznie dziękuję.
Stefan
Wyczerpująca odpowiedź. Przytoczono stosowne paragrafy, całość dała mi jasny pogląd na całą sprawę.
Janina, 60 lat, mgr filologii polskiej

Biorąc pod uwagę okoliczności sprawy stwierdzić należy, iż pomiędzy Panem a członkiem rodziny doszło do zawarcia umowy tzw. spółki cichej. Nie reguluje jej ani Kodeks spółek handlowych, ani Kodeks cywilny, ani jakiekolwiek inne przepisy, jednak nie oznacza to, że polskie prawo zabrania nawiązywania tego rodzaju stosunków prawnych; przeciwnie – są one dopuszczalne na zasadzie obowiązującej konstrukcji swobody umów, przewidzianej w art. 353 (1) Kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią tego przepisu strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny wedle swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Warto dodać, iż spółka cicha była uregulowana w nieobowiązujących już od dawna przepisach Kodeksu handlowego (art. 682-695).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Dla przedsiębiorców, którzy chcieliby dokapitalizować swoje przedsiębiorstwo, wzmocnić je od strony marketingowej, pozyskać nowe rynki zbytu, kontakty branżowe czy nowy „zasób” klientów, jednocześnie nie tracąc kontroli nad wszystkimi sprawami w ramach tej działalności, spółka cicha jest wręcz idealnym rozwiązaniem. Wspólnik cichy nie ujawnia swojej przynależności do działalności, związku z nią na zewnątrz ani roli, jaką pełni. Spółka cicha, którą można określić jako szczególny rodzaj spółki cywilnej, powstaje w wyniku umowy, na mocy której jedna ze stron, określana jako wspólnik cichy, wnosi wkład, najczęściej finansowy, do przedsiębiorstwa, które druga strona umowy prowadzi we własnym imieniu i na własny rachunek. Dla celów dowodowych umowę najlepiej jest sporządzić na piśmie. W Pana przypadku brak umowy zawartej w formie pisemnej jest aktualnie poważnym problemem w kontekście zaistniałego konfliktu z członkiem rodziny. Oczywiście można „odtwarzać” poszczególne postanowienia umowy spółki cichej na podstawie ustnych ustaleń oraz wszelkich zaczątków pisemnej negocjacji warunków Pana przystąpienia do przedsiębiorstwa na zasadzie cichego wspólnika. Pomocne mogą być notatki, nagrania rozmów telefonicznych, maile, faksy, treść rozmów, które miały swoich świadków etc.

Zasady Pana uczestnictwa w zyskach i stratach generowanych przez przedsiębiorstwo członka rodziny, ewentualne możliwe wyłączenie od udziału w stratach, reguły wynagradzania za czynności, wykonywane na rzecz przedsiębiorstwa, zakres obowiązków, sposób i warunki Pana „wyjścia” ze spółki, zasady rozliczeń po wycofaniu wkładu finansowego – te i inne kwestie powinny być uregulowane pomiędzy Państwem choćby w ustnych umowach, które składają się na stosunek prawny spółki cichej. Jeśli ten problem w ogóle został pozostawiony własnemu biegowi, niezwykle trudno będzie wykazać, jakie postanowienia zapadły w tym zakresie. Jeśli umowa spółki cichej „milczy” na temat zakończenia współpracy, skonfliktowany członek rodziny nie doznaje żadnych przeszkód, aby zwrócić Panu wkład finansowy bez względu na to, z jakiego konta ten zwrot nastąpi. Bez znaczenia prawnego będzie natomiast oddanie przez Pana tych przelanych środków z powrotem na rzecz członka rodziny.

Jeśli udałoby się odtworzyć, przy użyciu wspomnianych dowodów przynajmniej zasadniczą treść umowy spółki cichej, to nie jest Pan pozbawiony szans na skuteczne kierowanie przeciwko członkowi rodziny ewentualnych roszczeń majątkowych na drogę sądową, chociażby o wynagrodzenie za świadczoną przez rok pracę. Przydatne mogą być zwłaszcza potwierdzenia przelewów, tj. przelewu wkładu wykonanego przez Pana na rzecz przedsiębiorcy, przelewu „zwrotnego” wniesionego wkładu finansowego w działalność tej osoby, inne przelewy dokumentujące wpłaty, jakie ewentualnie otrzymywał Pan z tytułu cichego uczestnictwa w tym biznesie. Bez szczegółowej analizy treści ustaleń, jakie poczynił Pan z członkiem swej rodziny, nie jest możliwe udzielenie odpowiedzi na temat ewentualnych dalszych roszczeń. Brak pisemnej umowy lub pominięcie w uzgodnieniach powyższych niezwykle istotnych spraw dla bytu i rozliczania spółki cichej jest niestety poważnym zaniedbaniem, którego skutki – w obliczu skonfliktowania się z przedsiębiorcą z rodziny – spadają właśnie na Pana.

Chciałabym także zwrócić uwagę na skutki podatkowe zawarcia umowy spółki cichej i uczestnictwa w prowadzonej przez inną osobę działalności gospodarczej. Jak stanowi przepis art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z roku 2012, poz. 361 ze zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia (np. spółka cicha, konsorcjum – przyp. aut.), wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału), przychód ten łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali (18 i 32%). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Ponadto, jak wynika z treści przepisu art. 111 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z roku 2012, poz. 749 ze zm.), członek rodziny podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą za zaległości podatkowe, wynikające z tej działalności i powstałe w okresie, w którym stale współdziałał z podatnikiem w jej wykonywaniu, osiągając korzyści z prowadzonej przez niego działalności. Za członków rodziny podatnika uważa się zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, małżonków zstępnych, osobę pozostającą w stosunku przysposobienia oraz pozostającą z podatnikiem w faktycznym pożyciu (art. 111 § 3 Ordynacji podatkowej).

Odpowiedzialność powyższa warunkowana jest zatem przynależnością do kręgu „członków rodziny” podatnika. Należą do niej dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, synowa, zięć, małżonkowie wnuków, osoby przysposabiające, osoby przysposobione (adoptujący i adoptowani) oraz konkubenci. Jeśli osoba współdziałająca nie osiągnęła żadnych korzyści z tytułu działalności, to nie odpowiada za zaległości podatkowe związane z tą działalnością. Jak stanowi bowiem art. 111 § 5 pkt 1) Ordynacji podatkowej, odpowiedzialność ta jest ograniczona do wysokości uzyskanych korzyści.

Nie można też wykluczyć, że Pana wkład finansowy miał cechy umowy pożyczki, która jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, podatnikiem jest pożyczkobiorca, stawka podatku wynosi 2% od kwoty udzielonej pożyczki (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b), art. 4 pkt 7, art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych). Dla celów dowodowych umowa pożyczki, której wartość przenosi 500 zł, powinna być stwierdzona pismem (art. 720 § 2 K.c.).

Jeśli pomimo trwającego konfliktu z członkiem rodziny, nadal chciałby Pan uczestniczyć w prowadzonej przez tę osobę działalności gospodarczej, tym razem już oficjalnie, to można rozważyć, czy nie byłoby zasadnym wniesienie powództwa o ustalenie istnienia stosunku prawnego spółki cywilnej. Powództwo o ustalenie czerpie swoją podstawę z art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego. Udowodnienie istotnych dla sprawy okoliczności, w szczególności dnia zawarcia umowy i jej treści, powinno nastąpić przy użyciu wskazanych wyżej środków dowodowych. Warunkiem dochodzenia roszczenia o ustalenie jest wykazanie interesu prawnego po stronie powoda. W Pana przypadku nie byłoby to trudne, bowiem jest Pan majątkowo zainteresowany w czerpaniu dalszych korzyści z działalności, w której rozwój i dochodowe koncepcje produktowe zainwestował Pan swój czas, zaangażowanie i pieniądze.

Proszę jednak mieć świadomość, że jeśli sąd stwierdzi w wyroku, iż rzeczywiście doszło do zawarcia umowy spółki cywilnej (art. 860 K.c.), to po Pana stronie powstanie wsteczny obowiązek zapłacenia składek na powszechne ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, będzie Pan bowiem posiadać w związku z tym status indywidualnego przedsiębiorcy. „Wspólnik spółki cywilnej prowadzący działalność gospodarczą ma indywidualny tytuł do ubezpieczenia społecznego” (tak: Sąd Najwyższy – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w wyroku z dnia 13 stycznia 2009 r. sygn. akt II UK 146/08). Jeśli pozostaje Pani w stosunku pracy, osiągając z tego tytułu co najmniej minimalne wynagrodzenie, to z tytułu równoległego prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, obowiązany byłby Pan regulować jedynie składkę zdrowotną (aktualnie wynosi ona 270,40 zł*). Innym rozwiązaniem może być wytoczenie powództwa o ustalenie istnienia stosunku pracy, jeśli faktycznie wykonywał Pan za wynagrodzeniem ustalone zadania pod kierownictwem tego przedsiębiorcy (pracodawcy), w czasie i miejscu przez niego wskazanym, bez możliwości scedowania na kogoś innego swoich obowiązków [art. 22 § 1 (1) Kodeksu pracy].

Wprowadzenie umownej zasady, że problem z porozumieniem skutkuje wystąpieniem wspólnika cichego ze wspólnego przedsięwzięcia dawał członkowi rodziny automatyczną podstawę do zwrotu wniesionego wkładu, traci Pan w ten sposób prawo do dalszego współdziałania w tej działalności i czerpania z niej przyszłych zysków.

Jak stanowi bowiem art. 871 § 1 K.c. (dotyczący spółki cywilnej), wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia – wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika.

Ponadto wypłaca się występującemu wspólnikowi w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki (art. 871 § 2 K.c.).

Nie istnieją prawne możliwości, aby wymusić na wspólniku likwidację działalności, obowiązuje bowiem swoboda prowadzenia działalności gospodarczej, gwarantowana Konstytucją i ustawami.

Można skonstatować niestety, iż korzystanie z pomocy prawnej zanim pojawi się problem jest najczęściej zdecydowanie lepsze dla zabezpieczenia własnych interesów niż reakcja „post factum”.

* Dane ze stycznia 2014 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Umowa ajencyjna

Nasza spółka cywilna podpisała umowę ajencyjną z firmą X. Umowa została nam wypowiedziana. Zakłada jednak 3-miesięczny zakaz konkurencji obwarowany karą umowną. Czy w przypadku jednostronnego wypowiedzenia umowy ta zasada wciąż obowiązuje? Czy możemy się jakoś uchronić przed karą, chcąc rozpocząć działalność konkurencyjną?

Skuteczne powiadomienie o rozwiązaniu umowy o współpracy

Dnia 29.04 br. pewna firma – nasz długoletni kontrahent i współpracownik – wypowiedziała nam bez żadnej zapowiedzi umowę o współpracy. Pismo zostało doręczone do siedziby naszej firmy przez dyrektora drugiego przedsiębiorstwa. Pismo odebrał pracownik techniczny niemający do tego uprawnień i podpisał odbiór. W tym czasie właściciel naszej firmy przebywał na urlopie po porodzie żony i nie było z nim kontaktu. O otrzymaniu wypowiedzenia umowy dowiedział się dopiero kilka dni później, po powrocie. Czy dnia 29.04 nastąpiło skuteczne powiadomienie o rozwiązaniu umowy o współpracy? Czy było to dopiero dnia, gdy nasz dyrektor zapoznał się z pismem? Od kiedy obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia?

Rezygnacja fundatora po podpisaniu aktu fundacyjnego

Aktem fundacyjnym została powołana fundacja, jest w trakcie rejestracji do KRS. Założyłem ją wraz z drugim fundatorem i on właśnie chce się jednak wycofać. Czy jest możliwa jego rezygnacja z aktu fundacyjnego za porozumieniem stron z jednoczesnym uzupełnieniem dokumentów rejestrowych do KRS? Zależy mi na zachowaniu złożonego wniosku w KRS. Chciałbym uniknąć składania kolejnego, bo wiąże się to z wydłużeniem terminu otrzymania wpisu.

Biblioteka zakładowa dla pracowników

Ze swoich własnych zbiorów tworzę bibliotekę zakładową dla swoich pracowników. Chcę nieodpłatnie wypożyczać im książki i filmy. Czy wymaga to załatwienia jakichś formalności, zakupu licencji, itp.?

Stowarzyszenie OPP jako wspólnik spółki

Czy stowarzyszenie OPP może być wspólnikiem – komandytariuszem spółki komandytowej? Chodzi o ogólnopolską organizację – stowarzyszenie OPP (nazwijmy ją tu roboczo „Organizacją”). Zarząd Organizacji na nadzwyczajnym zjeździe delegatów podjął uchwałę o rozpoczęciu sukcesywnego wdrażania projektu tworzenia spółek komandytowych według opracowanego projektu. Obecnie Organizacja posiada w swojej strukturze kilkanaście oddziałów, które posiadają osobowość prawną i są podmiotami leczniczymi prowadzącymi przedsiębiorstwa lecznicze (jednostka organizacyjna, poradnia) – jest to działalność statutowa odpłatna. Są również oddziały będące organizacjami pożytku publicznego. Organizacja jest jedynym wspólnikiem w firmie XYZ spółka z o.o. Jest to odrębna od Organizacji firma, ale jej dochody są przeznaczane na działalność statutową Organizacji. Zamiarem Organizacji jest utworzenie spółki z o.o. spółki komandytowej przez: XYZ spółkę z o.o. oraz oddziały Organizacji mające osobowość prawną, będące jednocześnie podmiotami leczniczymi. Czy nie ma przeszkód prawnych, aby doszło do takiego przekształcenia?

Czy jeden z fundatorów może mieć więcej niż jeden głos?

Czy w statucie fundacji można zapisać, że jednemu z fundatorów (za zgodą pozostałych) będą przysługiwały dwa głosy? Chodzi o to, aby w przyszłości uniknąć nieporozumień, gdy liczba fundatorów jest parzysta. Wiadomo, że w zarządzie decydujący głos ma prezes, jeżeli głosy pozostałych członków zarządu rozkładają się po równo. Jak ten problem rozwiązać, jeśli chodzi o fundatorów? Czy uzależnić od wkładu finansowego?

Telewizory znajdujące się w pokojach na wynajem

Prowadzę działalność polegającą na wynajmie pokojów w miejscowości turystycznej – sezonowo, w moim domu. Pokoje są wyposażone m.in. w telewizory. Boję się interwencji STOART-u. Czy umieszczenie w ogłoszeniu o pokojach i regulaminie zapisu, że telewizory służą jedynie do oglądania programów informacyjnych chroni mnie przed odpowiedzialnością?

Sprzedaż własnej książki w formacie PDF

Mam 18 lat, jeszcze się uczę. Chciałbym móc w legalny sposób sprzedawać książkę swojego autorstwa. Problem w tym, że chciałbym sprzedawać ją w formie pliku PDF. Nie zamierzam jej wydawać w formie fizycznej i współpracować z wydawnictwami. Stąd kilka pytań. Co zrobić, żebym stał się oficjalnym autorem tej książki? W jaki sposób mógłbym ją legalnie sprzedawać w Internecie w formie pliku? Czy muszę w tym celu założyć działalność?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

{* .script("js/zaczekaj.js") *}