Indywidualne porady prawne
Autor: Bogusław Nowakowski
Moim klientem jest firma, która unika płacenia za faktury. Ktoś podpowiedział mi, żebym złożył wniosek o ogłoszenie upadłości tej firmy, a wtedy na pewno zapłacą. Czy to dobry pomysł? Co robić?
Stosownie do Prawa upadłościowego i naprawczego:
„Art. 10. Upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny.
Art. 11. 1. Dłużnika uważa się za niewypłacalnego, jeżeli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
2. Dłużnika będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, uważa się za niewypłacalnego także wtedy, gdy jego zobowiązania przekroczą wartość jego majątku, nawet wówczas, gdy na bieżąco te zobowiązania wykonuje”.
Trzeba mieć na względzie, że sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekracza trzech miesięcy, a suma niewykonanych zobowiązań nie przekracza 10% wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika. Zasady tej nie stosuje się, jeżeli niewykonanie zobowiązań ma charakter trwały albo gdy oddalenie wniosku może spowodować pokrzywdzenie wierzycieli.
Sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania. Sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości w razie stwierdzenia, że majątek dłużnika jest obciążony hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską w takim stopniu, że pozostały jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania. Zasad tych nie stosuje się, gdy zostanie uprawdopodobnione, że:
Ponadto konieczne jest wniesienie opłaty sądowej od wniosku o upadłość. Według ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych:
„Art. 74. Opłatę stałą w kwocie 1.000 złotych pobiera się od:
1) wniosku o ogłoszenie upadłości”.
Opłata jest uiszczana przez składającego wniosek o ogłoszenie upadłości.
Samo złożenie wniosku o upadłość nie jest niestety gwarancją uzyskania zapłaty. Jest to środek zmierzający do odzyskania pieniędzy, ale w razie faktycznego ich braku po stronie dłużnika może nie przynieść spodziewanego efektu.
Dodatkowo problem może powstać, gdy sąd faktycznie dokona ogłoszenia upadłości. Wtedy odsuwa się termin odzyskania pieniędzy, bowiem procedura upadłościowa nie przewiduje dokonywania spłaty najpierw wnioskodawcy i w całości, a potem reszty wierzycieli. Konieczne staje się oczekiwanie na spieniężenie majątku upadłego, odzyskanie jego wierzytelności oraz podział tych sum pomiędzy wierzycieli. Dopiero po uprawomocnieniu się podziału pieniądze są przekazywane wierzycielom stosownie do ich udziałów matematycznych w całej kwocie długów upadłego.
Istotne byłoby:
W zaistniałej sytuacji może Pan:
W praktyce spotyka się przesłanie do dłużnika kopii wniosku o ogłoszenie jego upadłości. Takie działanie doprowadza w wielu przypadkach do uzyskania zapłaty – o ile dłużnik chce działać dalej i upadłość nie jest w jego interesie.
Zaznaczę, że nie zawsze przynosi to efekt, jakiego spodziewa się wierzyciel.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika