Indywidualne Porady Prawne specjalistów
Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2019-01-30
Wspólnicy (mąż i teść) zakupili w roku 2007 w ramach działalności nieruchomość. Czy jest możliwe moje wejście do spółki cywilnego, a w późniejszym czasie wyjście teścia ze spółki aneksem do umowy?
»Wybrane opinie klientów
Przez wiele lat wskazane przez Panią zagadnienie budziło wiele wątpliwości, obecnie jednak, mając na uwadze stanowisko orzecznictwa, niniejsza „zamiana” składu osobowego jest możliwa.
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
Na wstępie zaznaczam, iż zgodnie z art. 860 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Z uwagi na powyższe uczulam, iż ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji, aby w spółce pozostał tylko jeden wspólnik. Musi być ich przynajmniej dwóch.
Zgodnie natomiast z art. 863 § 1 wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. Niniejsze stwierdzenie wskazane powyżej rzuca negatywny cień na Pani chęć wstąpienia do spółki, a także wystąpienia ze spółki teścia, gdyż teoretycznie udziałami nie można rozporządzać. Jednak z pomocą przychodzi wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 września 1995 r., który stwierdził, że poszerzenie składu osobowego spółki cywilnej jest możliwe tylko przez zawarcie nowej umowy między dotychczasowymi i nowymi wspólnikami (sygn. akt SA/Ka 1686/94).
Ponadto niniejsze stanowisko zostało potwierdzone także przez Sąd Najwyższy, który w uchwale wskazał, iż dopuszczalne jest wstąpienie do spółki cywilnej nowego wspólnika i przejęcie przez niego dotychczasowych zobowiązań oraz uprawnień za zgodą pozostałych wspólników, w tym i jednocześnie ustępujących z tej spółki (sygn. akt III CZP 190/65). Pragnę wskazać, iż powyższe jednoznacznie wskazuje na możliwość zmiany składu osobowego spółki cywilnej i stanowi pewnego rodzaju ugruntowaną zasadę.
W powyższym uzasadnieniu orzeczenia Sąd Najwyższy wskazał, iż „przystąpienie nowego wspólnika do spółki cywilnej, w której wspólnikom przysługuje współwłasność łączna nieruchomości, wymaga zachowania formy szczególnej obowiązującej przy przeniesieniu własności nieruchomości. Nie można zaprzeczyć, że przecież wystąpienie ze spółki cywilnej wspólnika wypowiadającego swój udział - może być połączone z wstąpieniem na jego miejsce nowego wspólnika za zgodą pozostałych. W tej sytuacji nie sposób przyjąć, aby skutek w postaci zmiany kręgu współwłaścicieli łącznych nieruchomości nastąpił z mocy prawa. Nie ma zaś uzasadnionych podstaw, aby różnicować skutki ustąpienia wspólnika ze spółki cywilnej w odniesieniu do współwłasności nieruchomości od tego, czy w miejsce ustępującego wspólnika wstępuje, czy nie wstępuje inny wspólnik”.
Z uwagi na powyższe wskazuję, iż zgodnie z wolą ustawodawcy, a także ugruntowaną opinią orzecznictwa, możliwa jest zamiana składu osobowego spółki cywilnej, bez konieczności rozwiązania niniejszej spółki. Dlatego może Pani bez przeszkód, jak zostało wykazane powyżej, za zgodą pozostałych wspólników, wstąpić do niniejszej spółki. Jednocześnie także, jeden ze wspólników może ze spółki wystąpić. Jeżeli spółka posiada nieruchomość, to proszę pamiętać o formie szczególnej, tj. formie aktu notarialnego.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Indywidualne Porady Prawne specjalistów
Podobne materiały
Spółka cywilna nabyła trzy działki. Dwie od osób prywatnych bez podatku VAT, trzecią od urzędu miasta z podatkiem VAT. Ze względu na kształt tych działek zamierzamy je połączyć i dokonać ponownego podziału. Po ponownym podziale zamierzamy sprzedać działki. Czy przy sprzedaży działki te będą obciążone podatkiem VAT? Czy VAT będzie naliczany od całej wartości, czy tylko od części zakupionej z podatkiem VAT? Czy przy sprzedaży działki kupionej od osoby prywatnej bez VAT-u działka ta również przy sprzedaży będzie zwolniona z VAT-u ?
Prowadzę spółkę cywilną z koleżanką. Doszło między nami do nieporozumienia, koleżanka chce rozwiązać spółkę (odkupić ode mnie wkład/udział), ja nie chcę rezygnować z tej działalności. Czy koleżanka może mnie do tego „zmusić”? Z czym muszę się liczyć, jeśli wspólniczka chce pozbyć się mnie ze spółki (dwuosobowej), czy prawo jakoś mnie chroni? Czy po prostu muszę się zgodzić na wystąpienie ze spółki?
Sprawa dotyczy umowy na sprzedaż udziałów w spółce cywilnej. Ja oraz dwie osoby jesteśmy wspólnikami w spółce cywilnej. Ja mam oficjalnie 40% udziałów. Mój wkład wynosił 240 tys. zł plus pożyczyłam nieoficjalnie spółce 60 tys. Chciałabym teraz albo wyjść ze spółki, albo zostawić sobie symboliczne 5%. Czy mogę po prostu spisać umowę sprzedaży swoich udziałów lub przekazać prawa i obowiązki w wysokości 35%, które wyceniamy na 300 tys. i taką umowę ze wspólnikami spisać? Chciałabym mieć na papierze, że spłaca mi się te 300 tys. Nie mogę wyjść ze spółki, gdyż, licząc nasze wkłady i kredyty i cały bilans, okaże się, że moje 40% jest warte 100 tys., a ja chcę odzyskać całe 300 tys. Wspólnicy mogą mi to spłacać w ratach, ale jak powinna wyglądać taka umowa?
Wspólnik 3-osobowej spółki cywilnej chce wystąpić ze spółki w trybie natychmiastowym. Czy może to zrobić? Jaki termin musi być zachowany? Wypłata udziałów nastąpi w środkach trwałych spółki. Jak wycenić te środki – wartość po amortyzacji czy według cen rynkowych i jakim dokumentem to należy udokumentować? Czy te środki trwałe mogą być używane w działalności gospodarczej występującego wspólnika, w jakiej wartości początkowej? Czyli jak ma być liczona amortyzacja: od początku czy jako kontynuacja amortyzacji spółki cywilnej?
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika