Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

VAT od lokalu kupowanego na działalność gospodarczą

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-09-23

Żona prowadzi salon masażu, jest na ryczałcie, ja pracuję na umowę o pracę i dodatkowo prowadzę działalność – jestem na książce przychodów i rozchodów. Czyli żadne z nas nie jest VAT-owcem.

Mamy zamiar kupić na działalność gospodarczą żony istniejący, gotowy do użytku lokal usługowy od developera. Czyli musimy zapłacić kwotę brutto, z której VAT-u nie odzyskamy przy naszych formach rozliczeń z działalności. Kwota znaczna, bo ponad 30 tys. zł. Zastanawiamy się, czy nie lepiej byłoby przed takim zakupem przejść na VAT i go odzyskać. Może jest jakiś legalny sposób, żeby to korzystnie rozwiązać? Może przejść na VAT, a po jakimś czasie zmienić właściciela salonu, który już nie będzie płatnikiem podatku VAT? 

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

W dużym uproszczeniu, by odliczyć podatek naliczony (VAT) zakupiony lokal musiałby być wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. Tylko wtedy podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Gdy natomiast lokal wykorzystywany miałby być do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, można pomniejszyć kwotę podatku należnego proporcjonalnie. Natomiast gdy lokal miałby być wykorzystywany do wykonywania czynności nieopodatkowanych, prawo do odliczenia by nie przysługiwało.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Proszę zatem zauważyć, że gdyby lokal miał zostać wykorzystywany w salonie masażu, która to działalność obecnie korzysta ze zwolnienia podmiotowego od VAT, salon ten musiałby ze zwolnienia zrezygnować. Pozwoliłoby to odliczyć VAT, ale spowodowałoby konieczność naliczania VAT od świadczonych usług, czyli cena usług by wzrosła o podatek VAT, albowiem gdyby utrzymać cenę bez zmian i w niej zmieścić VAT to VAT ten „zje” korzyść z odliczenia – co spowoduje, że operacja może być nieopłacalna. Czy zatem podniesienie cen o VAT nie spowoduje w Państwa przypadku zmniejszenia wpływów?

W przypadku odliczenia i ruchów związanych z wycofaniem bądź zbyciem nieruchomości, koniecznym jest, gdy samo przeniesienie zwolnione byłoby od VAT, dokonanie korekty podatku odliczonego, czyli odpowiednie „oddanie” części odliczonego VAT fiskusowi. Gdyby zbycie (przeniesienie) własności nieruchomości nie kwalifikowało się do zwolnienia np. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynął okres krótszy niż 2 lata; dostawa podlegałaby opodatkowaniu, czyli VAT będzie tu do zapłaty. Inaczej byłoby dopiero po upływie 10 lat, gdyby zbycie podlegało zwolnieniu (a trudno przewidzieć, czy za 10 lat tak będzie), albowiem obecnie po upływie 10 lat nie byłoby koniecznym dokonywanie korekty podatku odliczonego (tu również trudno przewidzieć, jak zmieni się w tym zakresie stan prawny).

Powyższe zasady prezentuję jedynie w przybliżeniu, gdyż materia jest mocno skomplikowana.

Podsumowując: Decyzja należy do Państwa i sprowadza się głównie do problemu, czy też wyboru pomiędzy zwolnieniem od VAT prowadzonej działalności gospodarczej a odzyskaniem ww. kwoty. Dla każdej firmy co innego może być korzystne, nie ma tu decyzji dobrej dla każdego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Skutki ogłoszenia upadłości działalności gospodarczej

Mój bratanek prowadzi działalność gospodarczą, ma długi wobec urzędu skarbowego i ZUS-u. Naczelnik Urzędu Skarbowego wystąpił do sądu z wnioskiem o...

Ubezpieczenie osoby współpracującej

Mieszkam razem z moimi rodzicami. Pracuję na podstawie umowy o pracę, rodzice również. Moja umowa zabrania mi założenia działalności gospodarczej....

Import z Chin a certyfikat CE

Sprowadzam z Chin narzędzia medyczne. Chciałbym nanieść na produkt swoją własną nazwę. Czy po takim zabiegu nadal obowiązuje certyfikat CE producenta,...

Przekazanie przedsiębiorstwa w formie darowizny

Proszę o informację o kosztach i sposobie przekazania przedsiębiorstwa w formie darowizny. Tata posiada jednoosobową firmę i chciałby...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}