Kategoria: Działalność gospodarcza

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak zostać pełnomocnikiem działalności gospodarczej partnera?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2019-01-04

Mój partner prowadzi od wielu lat jednoosobową działalność gospodarczą, ja w tym momencie jestem jego pracownikiem. Od nowego roku chcielibyśmy tak przekształcić działalność, żebym ja miała na nią realny wpływ w każdej sytuacji, tzn. jego nieobecności, choroby czy nawet śmierci, żebym była pełnomocnikiem działalności gospodarczej partnera. W jaki sposób możemy takiej zmiany dokonać, czy jest coś poza pełnomocnictwem ogólnym?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące, pełen profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona. Polecam, prawnik godny zaufania.
Barbara, Nauczyciel
Dziękuję za udzielone porady. Za każdym razem odpowiedź na pytania bardzo szybka i rzeczowa, poparta artykułami kodeksów. Pani Marta Handzlik- Rosuł rozwiała moje wszelkie obawy. Polecam korzystanie z serwisu. Za niespełna 100 zł dowiedziałam się o przysługujących mi prawach, co zdecydowanie uspokoiło mnie. Mam również świadomość ,iż mogę w dalszym ciągu zadać pytanie dodatkowe w mojej sprawie, jeśli pojawi się ku temu potrzeba. Z pewnością w przyszłości jeszcze skorzystam z pomocy prawnej serwisu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Anna
Dziękuję za poradę . Udzielono mi profesjonalnej odpowiedzi i ukierunkowało co do dalszego postępowania , jeżeli zajdzie potrzeba to skorzystam ponownie z usług prawnika tego biura . 
Janusz, 53 lata
Korzystałam już z "ePorady24" wcześniej, byłam bardzo zadowolona z rzetelnej, wnikliwej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania dodatkowych pytań dotyczących pytania głównego.
Danuta, technik ekonomista
Bardzo dokładnie omówione przedstawione zagadnienie, nie zostało pominięte żadne moje pytanie, argumentacja poparta przepisami prawnymi. Jedynie wydaje mi się, że cena była dosyć wysoka (300zł), ale może to wynikało z faktu, że na tle przedstawionego problemu miałam kilka pytań. Na początku się wahałam gdy dowiedziałam się ile będzie mnie kosztować porada, ale po jej przeczytaniu jakoś ją przełknęłam, gdyż odpowiedź była bardzo wyczerpująca i konkretna.
Katarzyna

Oczywiście możecie Państwo albo przekształcić jednoosobową działalność partnera np. w spółką jawną, albo może Pani też założyć działalność gospodarczą i razem możecie zawiązać spółkę cywilną, w której Pani będzie miała takie sama prawa jak partner. Zgodnie bowiem z treścią art. 865 § 1 Kodeksu cywilnego każdy wspólnik jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki. Z tym tylko, że to wiąże się dla Państwa np. z podwójnym ZUS-em nie jak dla pracownika, tylko jak dla dwóch przedsiębiorców, którymi będziecie, z czym trzeba się będzie liczyć. Nie wiem zatem, czy takie rozwiązania Państwa interesują.

Jeżeli natomiast interesowałoby Państwa przekształcenie w spółkę jawną, to też będą się z tym wiązać określone obowiązki, np. zarejestrowanie spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym, a co się z tym wiąże – składanie określonych dokumentów później do rejestru itd.

Również w przypadku spółki jawnej każdy z Państwa będzie traktowana jako przedsiębiorca, a zatem w tym przypadku też będzie trzeba płacić podwyższony ZUS. Jednakże zgodnie z art. 39 § 1 Kodeksu spółek handlowych każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki.

Reasumując, w obu przypadkach, jeżeli inaczej Państwo byście nie postanowili, mielibyście te same prawa i obowiązki. Jeżeli nie zdecydujecie się Państwo na spółkę, którąkolwiek z wymienionych, będzie Pani mogła reprezentować partnera rzeczywiście na podstawie pełnomocnictwa.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z działalnością gospodarczą? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »
{* .script("js/zaczekaj.js") *}